Drzwi tarasowe – jakie wybrać?

Jak zorganizować wejście na taras z mieszkania czy domu? To ważne pytanie, które warto zadać sobie, planując remont czy projektując dom. Drzwi tarasowe łączą ze sobą bowiem dwie strefy – mieszkalną i ogrodową – i do obu trzeba je dopasować. Może wydawać Ci się, że to prosta sprawa. Jeśli jednak zaczniesz przeglądać katalogi, szybko zorientujesz się, że możliwości jest bardzo dużo. Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi na taras?

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi tarasowe?
  • Co to są drzwi tarasowe dwuskrzydłowe?
  • Czym są drzwi tarasowe przesuwne?
  • Czym są składane drzwi na taras?

Drzwi tarasowe – na co zwrócić uwagę

Po pierwsze zadbaj o to, by pasowały do aranżacji tarasu. Jeśli stawiasz na naturalne materiały, drewniane meble i lniane zasłony, lepiej będą wyglądać „tradycyjne” drzwi, w stolarce drewnianej albo imitującej ten materiał. Może warto więc zaprojektować wystrój tarasu tak, aby ten stał się naturalnym przedłużeniem salonu? Wówczas drzwi będą pasować i z jednej, i z drugiej strony. Okna i drzwi tarasowe wykonane z PCV to z kolei najczęstszy i najbardziej naturalny wybór tym bardziej, jeśli chcesz zachować spójność w zakresie stolarki okiennej w innych pomieszczeniach. Łączenie drewnianych drzwi z plastikowymi oknami może zaburzać estetykę tak starannie wypracowaną podczas projektowania wnętrz.

Po drugie zwróć uwagę na przestrzeń, jaką dysponujesz. W przypadku malutkiego tarasu sprawdzą się drzwi przesuwne albo takie otwierane do środka mieszkania. Z kolei jeśli pomieszczenie, z którym łączy się taras, jest niewielkie, warto zadbać o to, żeby drzwi nie zabierały wewnątrz cennych centymetrów.

Drzwi tarasowe dwuskrzydłowe rozwieralne

Jeśli dysponujesz dużym tarasem, zadbaj o to, by i wejście na niego było szerokie. Drzwi tarasowe dwuskrzydłowe to klasyczne i najtańsze rozwiązanie – zaraz po drzwiach jednoskrzydłowych, które jednak lepiej sprawdzą się w małych pomieszczeniach i na balkonach.

Wybierając rozwieralne drzwi dwuskrzydłowe, zwróć uwagę na to, w jaki sposób się otwierają:

  • klamki są usytuowane na obu skrzydłach – wówczas każde ze skrzydeł można otwierać niezależnie;
  • klamka jest usytuowana tylko na jednym skrzydle – drugie otwiera się poprzez zwolnienie blokady.

Pamiętaj też, że drzwi tarasowe tym różnią się od balkonowych, że klamki mają z obu stron. Aby lepiej chroniły Twój dom, zamontuj w nich wkładkę patentową i potraktuj jako drzwi zewnętrzne. Jeśli masz na to przestrzeń – i marzy Ci się jasne, słoneczne pomieszczenie – pomyśl o drzwiach trzyskrzydłowych. O ile jednak wariant dwuskrzydłowy daje możliwość niestawiania słupków, co powoduje, że wejście jest szersze, a widok niezakłócony żadnymi elementami – o tyle drzwi tarasowe trzyskrzydłowe już słupków bezwzględnie wymagają.

Drzwi tarasowe - jakie wybrać?

Drzwi tarasowe przesuwne

System przesuwny doskonale sprawdzi się wtedy, gdy wyjście na taras znajduje się w małym pomieszczeniu, w którym każdy centymetr kwadratowy przestrzeni jest cenny.

Podczas gdy drzwi rozwieralne potrzebują miejsca, drzwi przesuwne na taras prowadzą po szynie zamontowanej w ścianie czy framudze. W zależności od montażu albo przesuwa się tylko jedna szyba (i zachodzi na drugą), albo obie – wówczas otwiera się szerokie, efektowne przejście. Ważne też, że możesz dopasować je do swoich możliwości: wszystkie części mogą mieć równą szerokość albo część przesuwna może być węższa.

Drzwi przesuwne na taras to rozwiązanie popularne także na dużych przestrzeniach, gdy drzwi są szersze od klasycznych. Rozwieralne skrzydło zajęłyby bardzo dużo miejsca wewnątrz pomieszczenia (lub samego tarasu, jeśli otwierałyby się na zewnątrz), byłyby też nieporęczne w użytkowaniu. W tym przypadku potrzeba jedynie szerokiej niezagospodarowanej ściany – jeśli zdecydujesz się na szklaną, efekt będzie spektakularny, a pomieszczenie – doświetlone i optycznie powiększone.

Drzwi przesuwne tarasowe występują w dwóch systemach:

  • Drzwi uchylno-przesuwne – skrzydło drzwi po naciśnięciu klamki wysuwa się z ramy, a następnie przesuwa po szynie równoległej do ościeżnicy. Tego typu drzwi tarasowe są również uchylne, co ułatwia wietrzenie pomieszczenia. Mogą mieć maksymalną szerokość powyżej 3 m.
  • Drzwi podnoszono-przesuwne – skrzydło po naciśnięciu klamki unosi się, a następnie przesuwa po prowadnicy. Ich zaletą jest możliwość całkowitego ukrycia progu – przydatne, gdy z drzwi mają korzystać osoby z problemami z poruszaniem się czy dzieci.

Składane drzwi tarasowe

To rozwiązanie wciąż niepopularne, chociaż niesłusznie. Tego typu drzwi na taras mają szerokość skrzydła 1-1,2 m. Połączone skrzydła mogą stworzyć przeszklenie o szerokości nawet 7 m. Jest to więc doskonały wybór w przypadku, gdy Twój taras jest przestronny i doskonale zagospodarowany, za nim rozciąga się estetyczna przestrzeń ogrodowa czy leśna. Takich widoków nie warto zasłaniać zwykłą ścianą.

Składane drzwi na taras można otwierać dowolnie – zarówno pojedyncze skrzydła, jak i całą przestrzeń. Jeśli wybierzesz możliwość otwierania na obie strony, konieczne będzie zamontowanie ruchomego słupka.

Wybieranie właściwych drzwi jest zatem balansowaniem pomiędzy potrzebami tarasu a salonu: rozwiązanie musi sprawdzić się w obu przestrzeniach i dopasować się do dwóch aranżacji. Warto zastanowić się, na którym z pomieszczeń zależy Ci bardziej i w którym przypadku jesteś skłonny iść na większe ustępstwa: czy to taras ma być miejscem, w którym wszystko ma być idealnie i jesteś gotowy pójść na pewne kompromisy w salonie, czy na odwrót? Pamiętaj też, że drzwi tarasowe – niezależnie jakie by były – ostatecznie możesz zasłonić firanką albo nawet grubą zasłoną. Pytanie tylko, czy warto inwestować w szkło, aby zakrywać je przed światem?