Klamki

Klamki do drzwi zewnętrznych i klamki do drzwi wewnętrznych warto kupować oddzielnie. Choć klamki sprzedawane razem ze skrzydłami okażą się tańszym rozwiązaniem, trudniej będzie Ci dostosować wygląd klamki do wystroju pomieszczenia. W związku z tym rozważenie osobnego wyboru klamki wydaje się najlepszym pomysłem. Dzięki temu dużo lepiej dopasujesz klamkę do swoich potrzeb.

Kiedy najlepiej kupować klamki do drzwi?

Aby mieć pewność, że klamki pasują do wybranych przez Ciebie drzwi, kupuj je dopiero po wybraniu skrzydeł. Nigdy na odwrót! Inaczej może się okazać, że zakupiona klamka nie pasuje do drzwi zarówno pod względem wyglądu, jak i rozmiaru. W takiej sytuacji będą konieczne ponowne zakupy.
Klamki do drzwi możesz też kupować w tym samym czasie, co skrzydła. W ten sposób od razu określisz, jaka stylistyka drzwi i akcesoriów najbardziej Ci odpowiada. Kiedy poznasz dokładne parametry drzwi, będziesz także wiedzieć, jaką maksymalną długość i szerokość mogą mieć klamki. Sklepy z tego typu akcesoriami oraz strona DDD Dobre Dla Domu umożliwią Ci też wysłanie zapytania o dokładny pomiar, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że wybrałeś idealny model.

Klamki do drzwi zewnętrznych i klamki do drzwi wewnętrznych – czym się różnią?

Przy poszukiwaniu klamek należy zwrócić uwagę na to, czy będą one umieszczone w drzwiach zewnętrznych, czy wewnętrznych. Klamki do drzwi zewnętrznych są zazwyczaj masywniejsze i mają lepsze wzmocnienia. Najczęściej występują na pojedynczym długim szyldzie, choć można znaleźć także modele klamek do drzwi wewnętrznych z szyldem dzielonym. Obydwa rodzaje klamek do drzwi oferuje firma Domino.

Klamki do drzwi zewnętrznych mają również dużo mocniejsze zamki. Niektóre z nich są też dostępne w wersji antywłamaniowej, zabezpieczającej skrzydła i drzwi przed nieproszonymi gośćmi.

W przeciwieństwie do klamek do drzwi zewnętrznych klamki do drzwi wewnętrznych mogą posiadać zamek na pokrętło. W ten sposób osoby przebywające w pomieszczeniu łatwo i bez użycia kluczyka zamkną się od środka. Taki rodzaj blokady najczęściej stosuje się w łazienkach, toaletach oraz sypialniach.

Jak dopasować klamki do drzwi?

Jeśli chcesz, żeby klamka dobrze wyglądała na tle drzwi, zwróć uwagę, jak są wykonane wszystkie skrzydła wewnętrzne lub drzwi zewnętrzne. Nie kieruj się jednak samym materiałem drzwi. Drewno może na przykład wyglądać zarówno bardzo nowocześnie, jak i tradycyjnie. Do każdego stylu będzie pasowała nieco inna klamka.

Klamki do drzwi utrzymanych w stylu rustykalnym mogą mieć złoty lub beżowy kolor. Świetnie sprawdzą się też wszystkie klamki o lekko wygiętych kształtach lub klamki przypominające łodygi roślin. Natomiast w nowoczesnych drzwiach, np. modułowych, dużo lepiej będą wyglądać proste klamki w srebrnym kolorze i z krótkim szyldem. Długi szyld klamek kojarzy się z bardziej klasycznymi rozwiązaniami i akcesoriami do drzwi zewnętrznych.

Aby dopasować klamki do drzwi, warto też zwrócić uwagę na kolor skrzydeł. W tym przypadku nie ma żadnych jednoznacznych i najlepszych schematów. Wszystko zależy bowiem od tego, jaki efekt chcesz uzyskać. Jeśli akcesoria mają wtopić się w skrzydła, wybieraj klamki w tym samym kolorze, co drzwi. Jeśli natomiast klamki mają się wyróżnić – stosuj kontrastujące ze sobą barwy. Może to być np. srebrna lub biała klamka o prostym kształcie dobrana do czarnych drzwi, dzięki której stworzysz bardzo modernistyczny efekt.

Jak dopasować klamki do wyglądu pomieszczeń?

Perfekcyjna aranżacja mieszkania jest możliwa tylko dzięki dopracowaniu wystroju w każdym szczególe. Z tego właśnie względu klamka w drzwiach powinna pasować nie tylko do samych skrzydeł, ale też do wszystkich pomieszczeń.

Dopasowanie klamki do aranżacji nie wymaga jednak od Ciebie rozeznania wśród wszystkich stylów dekoracyjnych. Wystarczy, że przy wybieraniu konkretnego modelu klamki będziesz mieć przed oczami dwie główne elementy wyposażenia swojego domu – podłogi lub ściany.

Aby klamki pasowały do podłóg, przyjrzyj się uważnie kolorowi posadzki w mieszkaniu, a następnie postaraj się znaleźć model klamki o tej samej barwie. Zwróć też uwagę na wykończenie podłogi. Lakierowane podłogi drewniane są błyszczące i łato odbijają światło. Do takich podłóg najlepiej pasują klamki w metalicznych odcieniach. W przypadku olejowanych podłóg drewnianych i paneli podłogowych winylowych lepiej sprawdzą się klamki matowe.

W trakcie szukania klamek pasujących do ścian weź pod uwagę nie tylko kolor pomieszczenia, ale też rodzajowi powierzchni ściany. Jeśli masz w mieszkaniu panele ścienne, poszukaj klamek o nierównej fakturze przypominającej sęki drewna. Niektóre klamki do drzwi Domino mają np. szczotkowane boki i szyldy, nadające im nietypowy wygląd. Panele ścienne możesz też zestawić z klamkami, na których zastosowano wijące się wzory. W ten sposób mieszanie zyska bardzo naturalny, rustykalny wygląd.