Drzwi łamane – sposób na organizację przestrzeni

Idealne do małego mieszkania, ale nie tylko. Sprawdzą się także wówczas, gdy chcemy funkcyjnie podzielić domowe przestrzenie. Drzwi przesuwne – oto świetny patent na sprytną organizację wnętrza.

Architekci doradzają wstawianie drzwi przesuwnych tam, gdzie brakuje miejsca, wskazując na nie jako dobrą alternatywę dla tradycyjnie otwieranych skrzydeł. Zajmują bowiem znacznie mniej przestrzeni. Nie ma też ryzyka, że zderzą się ze stojącymi w pobliżu meblami, innymi skrzydłami drzwiowymi czy ścianą.

Jak to działa?

Drzwi podzielone są na dwie części złączone zawiasami. Podczas otwierania „łamią się” na pół. Montowane są jak tradycyjne skrzydła na ościeżnicy. Jej budowa jest jednak inna niż ościeżnicy dedykowanej drzwiom otwieranym tradycyjnie. Ta posiada specjalny system prowadzący, dzięki czemu drzwi zachowują stabilność. Skrzydło wyposażone jest w pochwyt, który ułatwia ich otwieranie.

– W naszej ofercie mamy drzwi łamane pełne lub przeszklone, w okleinie enduro oraz eco – fornir, łącznie w aż 19 kolorach – mówi Adam Hucz odpowiedzialny za markę drzwi INVADO. Dzięki temu bez trudu dopasujemy drzwi do swojego wnętrza. Cena drzwi łamanych od INVADO także jest bardzo przystępna, co dodatkowo przemawia za ich stosowaniem w naszych domowych aranżacjach. Zwłaszcza, że drzwi łamane mogą spełniać różne funkcje, dopasowując się do naszych potrzeb i pomysłów na optymalne wykorzystanie metrażu. Pozwalają wydzielić przestrzenie funkcyjne: garderobę, sypialnię, czy spiżarnię, nawet w mieszkaniu w bloku.

Drzwi łamane - sposób na organizację przestrzeni

Spiżarnia, pralnia? Proszę bardzo

– Zamiast napychać kuchnię szafkami od podłogi po sufit, warto czasem przemyśleć dostawienie lekkiej ścianki w systemie suchej zabudowy i wstawienie drzwi łamanych. Uzyskamy w ten sposób spiżarkę, w której każda ze ścian będzie mogła zostać wypełniona półkami- podpowiada A. Hucz z INVADO. Sposób otwierania drzwi łamanych nie zabierze nam bowiem dodatkowej przestrzeni. Pralnia czy suszarnia pod schodami? A dlaczego nie. Tu również drzwi łamane przyjdą nam z pomocą w wydzieleniu przestrzeni. Warto przemyśleć to rozwiązanie już w fazie projektowania, by doprowadzić w wyznaczone miejsce odpowiednie przyłącza.

Sposób na garderobę i sypialnię

Miejsca na przechowywanie nigdy dość. Wiedzą o tym wszyscy, nawet Ci, którzy stawiają na minimalizm i starają się nie gromadzić nadmiaru rzeczy. Drzwi łamane pomogą nawet w niewielkiej sypialni wydzielić garderobę. O ile zabudowana szafa pozwala na układanie rzeczy na półkach tylko z jednej strony, o tyle garderoba daje możliwość, by swobodniej poruszać się po jej wnętrzu, a tym samym stwarza bardziej ergonomiczne warunki przechowywania. A co jeśli brakuje nam sypialni? Także nic straconego. Przyjrzyjmy się układowi naszego salonu i zastanówmy, czy jesteśmy w stanie wydzielić miejsce chociażby na samo łóżko. Wystarczą 2 metry długości i jeszcze mniej szerokości. Sypialnia w wersji mini, gdzie wygodnie można rozłożyć się na materacu to zawsze lepsze rozwiązanie niż noce na sofie, którą codziennie trzeba składać i rozkładać.