Sufit podwieszany – gdzie się sprawdzi?

Chcesz ukryć niedoskonałości stropu, a może marzy Ci się romantyczne oświetlenie domu, które wieczorem będzie przypominało drogę mleczną? W obu przypadkach warto postawić na sufit podwieszany. Sprawdź, w których pomieszczeniach możesz bezpiecznie montować płyty gipsowo-kartonowe. Podpowiemy Ci również, co zrobić, aby wnętrza z podwieszanymi sufitami nie wydawały się optycznie mniejsze, niż są w rzeczywistości.

Z artykułu dowiesz się:

  • Czy sufity podwieszane to rozwiązanie dla Ciebie?
  • W jaki sposób zamontować sufit podwieszany?
  • Sufit podwieszany w salonie i sypialni – czy to dobry pomysł?
  • Sufit podwieszany w łazience i kuchni – jak go zabezpieczyć przed wilgocią i pleśnią?
  • Podwieszane sufity – jak aranżować wnętrze, aby nie wyglądało na zbyt małe?

Sufity podwieszane – tak czy nie?

Sufit podwieszany dla jednych jest zbędną ozdobą, a dla drugich to sposób na sprytne ukrycie niedociągnięć konstrukcyjnych na stropie po ekipie budowlańców, którzy wykańczali mieszkanie czy dom. Takie rozwiązanie jest również często wykorzystywaną metodą, aby nieco ocieplić bądź też dodatkowo wyciszyć pomieszczenie, dlatego między sufit z płyty gipsowo-kartonowej a profile nośne wkłada się wełnę mineralną.

Konstrukcja z płyt gipsowo-kartonowych z łatwością zakrywa też kable sieci elektrycznej czy klimatyzacji, przez co wnętrze wydaje się bardziej schludne i czyste. Głównie właśnie z tego powodu wiele osób wybiera sufit podwieszany i montuje go nie tylko we wnękach, ale też na całej połaci stropu.

Jak zrobić sufit podwieszany?

Największą zaletą podwieszanego sufitu jest jego dosyć szybki montaż. Najczęściej w domach i mieszkaniach stosuje się wspomniany już wcześniej sufit z płyt gipsowo-kartonowych. Na uchwytach zawiesza się profile metalowe, a do nich przytwierdza płyty, które później wystarczy zagruntować i pomalować farbą.

Nieco inaczej przytwierdza się do stropu sufit podwieszany kasetonowy – najczęściej wybierany do pomieszczeń biurowych lub handlowych, ale oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować go w domowej spiżarce czy w garażu. W tym przypadku najpierw wykonuje się aluminiowe zbrojenie, a potem wypełnia się je gotowymi kasetonami ze specjalnego tworzywa.

Aby zainstalować sufit podwieszany, najlepiej skorzystać z pomocy fachowca, który zna się na rzeczy. Jeśli jednak zdecydujesz się na samodzielną pracę, po obejrzeniu kilku filmów instruktażowych w sieci i przy odrobinie zdolności manualnych na pewno sobie poradzisz.

Sufit podwieszany – salon i sypialnia z nastrojowym podświetleniem

Sufity podwieszane najczęściej wybierane są do salonów i sypialni, dzięki czemu w tych wnętrzach możemy zainstalować finezyjne oświetlenie (halogeny, listwy LED czy nowoczesne reflektory na szynie). Marzysz np. o podświetlonej drodze mlecznej nad łóżkiem wykonanej z malutkich lampeczek albo o suficie podwieszanym LED? Nie ma problemu! Wystarczy kilka punktowych źródeł światła, by uzyskać bardzo nowoczesny oraz dekoracyjny look w stylu glamour.

Takie nieszablonowe elementy aranżacji świetlnej na pewno wniosą do Twojego salonu lub sypialni nastrojowy klimat, który pomoże Ci się zrelaksować po ciężkim dniu. Jeśli zdecydujesz się na taśmę LED nad sufitem, będziesz mógł dowolnie ustawiać natężenie światła i podkreślić dzięki niemu np. wybrane elementy umeblowania czy wydzielić różne strefy w pokoju – m.in. miejsce do czytania książek, oglądania filmów czy relaksu na wygodnej kanapie. Warto jednak zachować umiar w liczbie montowanych świateł, aby nie uzyskać wręcz odwrotnego – nieco kiczowatego – efektu.

Sufit podwieszany – gdzie się sprawdzi?

Sufit podwieszany – łazienka i kuchnia z obniżonym sklepieniem

Łazienka i kuchnia to kolejne pomieszczenia, w których bez obaw można montować podwieszane sufity. Należy jednak pamiętać, aby zastosować do tego płyty o zwiększonej odporności na wilgoć, co zabezpieczy sufit przed ewentualną pleśnią, która może pojawiać się w zaparowanych pomieszczeniach.

Jeśli jesteś właścicielem wysokiego mieszkania w kamienicy, za pomocą podwieszanego sufitu w łazience możesz nieco obniżyć sklepienie i sprawić, że wnętrze będzie bardziej przytulne. Innym pomysłem jest łazienkowy panel z halogenami wokół sufitu, co optycznie powiększy każdą małą łazienkę. A może zdecydujesz się na kanciaste albo lekko zaokrąglone krawędzie nad wanną w salonie kąpielowym? Z pewnością będzie to wyglądać fenomenalnie!

Z kolei sufit podwieszany w kuchni skutecznie zamaskuje ciąg wentylacji, a także będzie miejscem, w którym można umieścić dodatkowe źródła światła niezbędne np. nad roboczym blatem, kuchenną wyspą albo szafkami. Dodatkowo dzięki sprytnym sztuczkom aranżacyjnym i stworzeniu dwóch poziomów na suficie można w mieszkaniu w bloku w dosyć ciekawy sposób wydzielić jadalnię od części wypoczynkowej.

Podwieszane sufity w małych pomieszczeniach – jak zaaranżować taką przestrzeń?

Jeśli planujesz sufity podwieszane w salonie, sypialni, kuchni lub łazience, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Przede wszystkim sufit podwieszany wcale nie musi być biały! W modernistycznych i bardzo designerskich wnętrzach (np. w stylu loftowym i futurystycznym) architekci często proponują również czarne kolory, podświetlając je białym światłem LED. Możesz również wyróżnić go oryginalną tapetą czy ozdobnymi kasetonami, które będą się dobrze prezentowały w salonie w stylu angielskim.

Inną cenną wskazówką dla Ciebie będzie to, że sufit podwieszany pomniejsza pomieszczenie. Przede wszystkim jest zamontowany kilka lub nawet kilkanaście centymetrów poniżej stropu. Aby wnętrze nie wydawało się przez to zbyt małe, warto dobrać do sufitu odpowiednie panele podłogowe oraz drzwi wewnętrzne – najlepiej w jasnych kolorach – co optycznie powiększy przestrzeń. Jeżeli to możliwe, w łazience lub między salonem a jadalnią zamontuj drzwi przesuwne, dzięki czemu zyskasz jeszcze więcej miejsca. Nie bój się eksperymentować i zdecyduj się na podwieszany sufit z oświetleniem także w wiatrołapie albo korytarzu. Pozwoli Ci wytyczyć ciągi komunikacyjne, a dodatkowo będzie dodatkowym źródłem światła – szczególnie tam, gdzie nie ma okien.