Jak urządzić wnętrze w angielskim stylu?

Myśląc o przytulnym domu myślimy tak naprawdę o klasycznym wnętrzu angielskim. Może to ze względu na przysłowiową angielską pogodę, która raczej zachęca do pozostania w domu, tamtejsze wnętrza są przytulne i wygodne. Wyrosły z długiej tradycji country houses – domów ziemiaństwa, gdzie życie toczyło się wokół proszonych herbatek, uprawy kwiatów i golfa. A że prawdziwy Brytyjczyk kocha swój dom, swój ogród i swoją tradycję, ten sentyment dobrze widać…

Domowe ciepełko

Dom musi być przede wszystkim „miły w dotyku”. Jego centrum jest kominek otoczony bufiastymi kanapami, klasycznymi fotelami-uszakami i falbaniastymi podnóżkami. Meble z ciemnego drewna, tradycyjne, przyciężkie, zdobione gzymsami i rzeźbieniami. Na ścianach boazerie i ozdobne listwy – zazwyczaj w charakterystycznym układzie przecinającym ścianę poziomo na wys. ok. 1 metra: może to być jasna listwa na ciemnym tynku lub połączenie lamperii z kontrastującą tapetą. Do tego drapowane zasłony w oknach oraz lampy z tkaninowymi abażurami, dające miękkie i ciepłe rozproszone światło…

Od nadmiaru głowa nie boli

Charakterystyczne dla angielskiego stylu jest, cóż… zagracenie. Galerie obrazów, portretów przodków lub unikatowych talerzy na ścianach, dziesiątki świeczników i puzderek na stolikach, figurki i wazoniki na półkach, karkołomne połączenia wzorów. W oczach Brytyjczyka ten nadmiar przedmiotów to cenna kolekcja, łącząca go z przeszłością i świadcząca o jego korzeniach.

Jak urządzić wnętrze w angielskim stylu?

My home is my castle, ale…

…reszta świata też bywa interesująca. Brytyjczycy to naród zdobywców, co wbija ich w wielką dumę. Dlatego, aby podkreślić dominację nad światem, wzbogacają te swoje tradycyjne, jedynie słuszne wnętrza pamiątkami z dalekich wypraw (niekoniecznie własnych). Może to być indyjski stolik, chińska waza, perski dywan. Albo wszystko naraz.

Tradycyjne wzory, klasyczne kolory

Angielskie wnętrze poradzi sobie z każdą barwą, choć woli ich złamane wersje. Jeśli nie jesteś pewien swego wyboru, możesz wybrać z kilku typowych zestawień: czerwień z ecru lub jasną żółcią, butelkowa zieleń z ciemnym brązem, zgaszony turkus z ochrą, zieleń awokado z maliną, mysia szarość z czerwienią, marynarski granat ze złamaną bielą. Częstym zabiegiem są ciemne ściany (czy to farba, czy boazeria) zestawione z ciemnymi meblami, ale – uwaga! – takie wnętrze może być ponure. Aby tego uniknąć dziś rozświetla się je białymi listwami naściennymi, a część mebli wymienia na jasne.

Anglicy lubują się we wzorach – świetnie ożywią ciemnawe wnętrza i zapełniają te jasne. Oczywiście, mogą to być jedynie te najklasyczniejsze wzory, jak pasy, kraty i kwiaty. Z kwiatów szczególną estymą cieszą się róże; czasem wystarczy kwiecista tapeta lub kanapa, by wnętrze nabrało brytyjskości.