Futuryzm w mieszkaniu – Twoja wizja przyszłości

15 grudnia 2020

Futuryzm dał się poznać przede wszystkim jako kierunek w XX-wiecznej sztuce i literaturze. Swoje piętno odcisnął też na architekturze i wystroju wnętrz. Styl futurystyczny to domy przyszłości, odwzorowujące realia rodem z filmów science fiction. Charakteryzują się odważnymi, nieoczywistymi formami i surowymi kolorami. Pragniesz powitać awangardę i nowoczesność w swoim domu? Sprawdź, jak nadać mu futurystyczny charakter!

Z artykułu dowiesz się:

  • Czym cechują się futurystyczne wnętrza?
  • Jakie materiały „lubi” futuryzm?
  • Jakie szczegóły i dodatki nadadzą Twoim wnętrzom futurystycznego charakteru?

Wnętrza futurystyczne – czyli jakie?

Ogólnie rzecz ujmując, futuryzm to trend ukierunkowany na przyszłość i nowoczesność. W architekturze odznacza się on m.in śmiałymi formami i nieoczywistymi połączeniami. Wnętrza zaprojektowane w tym duchu są zazwyczaj dość minimalistyczne, chętnie stosuje się w nich także elementy stylu industrialnego. W futurystyczne przestrzenie świetnie wpisują się designerskie meble, nierzadko o nieregularnych lub opływowych kształtach. Styl ten lubi tez wszelkie zaskakujące załamania powierzchni, grę z konwencją, która prowadzi do odnajdywania nieoczekiwanych rozwiązań.

Futuryzm lubi się przede wszystkim z bielą i czernią, chętnie wykorzystuje też jednak chłodne, stalowe szarości – np. na ścianach. Te podstawowe barwy mogą być przełamane elementem w intensywnym kontrastowym kolorze – np. czerwonym, turkusowym lub fioletowym. W domu przyszłości wszystko jest na błysk. Lakierowane czy szklane powierzchnie odbijają wpadające do wnętrza promienie słoneczne, co pozwala uzyskać grę świateł „nie z tej ziemi” – i o taki właśnie nieco kosmiczny charakter chodzi w mieszkaniach i domach futurystycznych.

Dom przyszłości – jakich materiałów używać?

Futurystyczne wnętrza stawiają przede wszystkim na duże przeszklenia. Mamy w nich zwykle do czynienia z wielkimi oknami – na całą wysokość pomieszczenia. Sprawdzają się więc m.in. w domach typu „nowoczesna stodoła”, które obecnie coraz bardziej zyskują na popularności. Futurystycznego pazura nadamy też przestrzeniom dzięki dobraniu odpowiednich drzwi wewnętrznych. Mogą one być w kontrastowym kolorze – np. czarnym w zestawieniu z białymi ścianami – i z wysokim połyskiem. Świetnie sprawdzą się też jednak drzwi szklane, które dodatkowo optycznie powiększą przestrzeń.

Dom futurystyczny to także takie materiały jak stal czy beton. Styl ten bowiem chętnie sięga po chłodne, surowe i oszczędne w formie rozwiązania. Stanowią one spokojne tło, na którym jeszcze silniej można wyeksponować odważne kształty mebli czy dekoracji. Oczywiście w futurystycznym wnętrzu ogromną rolę odgrywają też sprzęty elektroniczne. Tu zasada jest jedna: im bardziej nowoczesny i nietypowy mają wygląd – tym lepiej! Wszelkie migające diody i podświetlenia dają tu dodatkowy efekt, przywodzący na myśl stację kosmiczną.

Domy futurystyczne – dodatki i dekoracje

Co prawda futuryzm w architekturze i sposobie urządzania wnętrz stawia w dużej mierze na minimalizm, nie oznacza to jednak, że nie można tu dobrać odpowiednich dekoracji. W pomieszczeniach zaaranżowanych w tym stylu dobrze będą wyglądać dodatki masywne, o sporych rozmiarach. Wielkie lustra czy szklane wazony – najlepiej o niecodziennym kształcie – mogą wyglądać niemal jak dzieła sztuki. Duże obrazy czy rzeźby stworzone w duchu abstrakcji przyciągną oko i będą budzić dodatkowe zainteresowanie. Warto też postawić na lampy o nietypowych, designerskich formach – to sprzęt nie tylko funkcjonalny, lecz także odgrywający rolę dekoracyjną.

Pamiętaj, że całość musi być dobrze przemyślana i zaplanowana. W futurystycznym wnętrzu nic nie powinno być zostawione przypadkowi – żadna aranżacja, układ mebli ani użyty kolor. Mieszkania tego typu siłą rzeczy wymagają więc od domowników utrzymania czystości. Na błyszczących białych i czarnych powierzchniach czy na szkle szybko widoczne będą bowiem skutki braku dbałości o porządek. Jeśli jednak sprzątanie nie stanowi dla Ciebie problemu, a lubisz nowoczesne, funkcjonalne przestrzenie, z pewnością doskonale się odnajdziesz we wnętrzu utrzymanym w duchu futuryzmu. W końcu podróż do przyszłości musi być fascynująca!