Salon w stylu loft. Pomysł na nowoczesną przestrzeń

Styl loftowy to przede wszystkim wnętrza o dużej przestrzeni, często przypominające budynki postfabryczne. Pomieszczenia w tym stylu z pewnością przypadną do gustu każdemu, kto lubi niebanalne aranżacje z nutą ekstrawagancji. Jednak jak urządzić nowoczesny salon w stylu loft, w którym mimo sporej powierzchni panuje przytulna atmosfera?

Z tekstu dowiesz się:

  • jak dobrać ściany i podłogi do salonu w stylu loft,
  • jakie meble pasują do stylu loftowego,
  • jak podkreślić loftowy charakter wnętrza za pomocą nietypowych elementów aranżacji.

Słowo loft z języka angielskiego oznacza strych, poddasze lub górne piętro magazynu przemysłowego. W nowoczesnych aranżacjach wnętrz wiele elementów kojarzonych charakterem pofabrycznych przestrzeni przenosi się do wnętrz budynków mieszkalnych.

Jeśli decydujesz się na loftowy styl mieszkania, zadbaj o to, aby wnętrze było urządzone spójnie. Warto też nieco je ocieplić.

Salon w stylu loft – jak dobrać ściany i podłogi?

Pokój w stylu loftowym powinien mieć wysoki sufit. Równie ważne jest też to, co znajdzie się na Twoich ścianach i podłodze. W industrialnym wnętrzu postaw na surowe ściany. Czerwona cegła, beton i brak farby tworzą podstawę aranżacji. Aby jednak uniknąć wrażenia przebywania w fabryce, warto ocieplić nieco wnętrze za pomocą odpowiednio dobranej podłogi. Postaw na naturalne podłogi drewniane, najlepiej w jasnym odcieniu, na przykład dębowe. Możesz też zdecydować się na nieco tańszą opcję, czyli panele podłogowe, które nie starzeją się tak szlachetnie jak naturalne drewno, ale za to łudząco je przypominają i są bardzo wytrzymałe. W ten sposób wnętrze pozostanie klimatyczne i stylowe, ale złagodzisz nieco jego charakter.

Naturalne drewno możesz wprowadzić do wnętrza także za pomocą innych elementów, na przykład drzwi czy niektórych mebli. W tym przypadku uważaj jednak, aby nie przesadzić – zbyt duża liczba takich przedmiotów może spowodować utratę charakteru loftu.

Zobacz także: Drzwi do wnętrz industrialnych – surowe formy i kolory

Salon w stylu loft. Pomysł na nowoczesną przestrzeń

Loftowy styl w meblach

Meble, tak jak wszystkie inne elementy salonu w stylu loftowym, powinny pozostawać w nowoczesnym klimacie. Oprócz desek wykorzystaj na przykład płyty pilśniowe. Możesz kupić gotowe meble, ale też samodzielnie wykonać z płyt półki, siedziska czy pojemniki.

Mile widziane są połączenia drewna czy płyty oraz metalu, na przykład w postaci stolików z drewnianym blatem na mocnych stalowych nogach.

Chociaż klasyczny styl loftowy zakładał niewielką ilość barw, w ostatnich latach coraz częściej są w nim wykorzystywane akcenty kolorystyczne. Możesz na przykład do swojego wnętrza dołączyć fotel, pufy, poduszki i narzutę na łóżko w Twoim ulubionym, kolorze. Wybierz jasne, pastelowe barwy, a ocieplisz wnętrze i nadasz mu nieco lekkości.

Salon styl loftowy – jak go dodatkowo podkreślić?

Wnętrza w stylu loftowym są urządzone minimalistycznie, w myśl zasady „mniej znaczy więcej”. Często nie mają wyraźnego podziału na strefy i wyróżniają się neutralną kolorystyką. Nie skupiaj się zatem zbytnio na dodatkach. Zamiast nich zdecyduj się na ciekawe rozwiązania, na przykład:

  • odsłonięte rury – nie zabudowuj ich, ale wyeksponuj,
  • instalacje – część instalacji pozostaw na widoku, ale pamiętaj przy tym o swoim bezpieczeństwie,
  • surowe lampy – postaw na proste w formie żyrandole, a nawet „gołe” żarówki.

Salon w stylu loftowym to dobry wybór dla amatorów przestronnych wnętrz o niekonwencjonalnej architekturze. Jeśli cenisz sobie oryginalne, kreatywne rozwiązania aranżacyjne, taka przestrzeń może okazać się bardzo dobrym wyborem!