Dekoracje do kuchni – inspiracje

16 lipca 2021

Jeśli lubisz gotować, piec, robić przetwory czy po prostu jeść, chciałbyś pewnie czuć się w swojej kuchni dobrze. Dlatego warto zadbać o to, by poza niezbędnymi sprzętami znalazły się w niej także dekoracje kuchenne, które sprawią, że pomieszczenie zyska charakter i stanie się Twoim ulubionym miejscem w domu. Szukasz inspiracji na dodatki do kuchni na ścianę? Znajdziesz je w naszym artykule!

Z artykułu dowiesz się:

  • Dekoracje w kuchni – postaw na kolor!
  • Pusta ściana w kuchni – jak ją zaaranżować?
  • Dekoracje kuchenne – inne inspiracje

Dekoracje w kuchni – postaw na kolor!

Jeśli kuchnia wydaje Ci się nudna – wybierz kolor. Surową biel, beton czy cegłę warto przełamać intensywną czerwienią czy bardzo modnym turkusem. Możesz postawić na wolnostojącą lodówkę albo okap w jakimś kontrastowym kolorze, ale jeśli lubisz eksperymentować i zmieniać, inwestowanie w „charakterystyczne” sprzęty nie będzie najlepszym – i najtańszym – pomysłem. Skup się więc na dodatkach: deskach do krojenia, rękojeściach noży, talerzach czy kubkach trzymanych w witrynce albo na półkach – spójna baza kolorystyczna nie zaburzy harmonii pomieszczenia, a jednocześnie doda mu barw. Warto też zainwestować w małe AGD w ciekawych kształtach czy kolorach. Będzie pełnić rolę użytecznych ozdób do kuchni – do jasnych mebli sprawdzi się czerń, do ciemnych – czerwień albo żółć. Nawet w marketach elektronicznych bez problemu znajdziesz ekstrawaganckie tostery, czajniki czy blendery kielichowe, które świetnie spełnią funkcję dekoracji kuchennych.

Pusta ściana w kuchni – jak ją zaaranżować?

W większych kuchniach do zagospodarowania pozostają także puste ściany, na których nie wiszą szafki. To doskonałe miejsce na dodatki takie jak obrazki czy plakaty w antyramach. W internecie bardzo wiele jest stron, na których bezpłatnie można ściągnąć do własnego wydrukowania grafiki w różnym stylu – motywujący napis? Plakat z kawą? Stare ryciny z roślinami? A może instrukcja hodowli kiełków? Wybierz, co Ci odpowiada, wydrukuj własnym sumptem i powieś nad blatem czy stołem. Oczywiście możesz też kupić plakat i wesprzeć tym samym jakiegoś polskiego artystę.

Wystrój kuchni w stylu rustykalnym albo stylu prowansalskim z kolei świetnie będzie się komponował z roślinami. Dodatki do kuchni na ścianę mogą być użyteczne – sprawdź doniczki z ziołami: miętę, pietruszkę, szczypiorek czy rozmaryn możesz wyhodować od nasionka albo kupić gotowe sadzonki. Wstaw je do pasujących osłonek – na przykład glinianych albo takich z dużych puszek po pomidorach – i powieś w makramach lub ustaw na półce. Warto umieścić je blisko blatu roboczego – wtedy będziesz pamiętać, by z nich korzystać.

Dekoracje do kuchni – inne inspiracje

Ozdoby do kuchni można potraktować wielorako. Nawet drzwi wewnętrzne mogą ocieplić wnętrze i pełnić funkcję dekoracyjną, jeśli dobierze się je odpowiednio do wybranego stylu pomieszczenia i zadba o to, aby były odpowiednio wyeksponowane. Ciemna podłoga z kolei przykuwa uwagę i w połączeniu z ciekawymi kafelkami albo lampami może nadać charakteru pomieszczeniu. Kolorowe szyby w szafkach ze szprosami albo ciekawe uchwyty przy szufladach to oryginalne detale, dzięki którym powstaje wrażenie, że wystrój kuchni jest kompletny.

Jeśli Twoja kuchnia składa się także z części jadalnej, pole do popisu przy wybieraniu dekoracji kuchennych jest jeszcze większe. Stół o odpowiednim wykończeniu możesz nakryć obrusem – wybór jest szeroki: od ceraty w stylu lat 90., przez surową bawełnę albo len, delikatny motyw kwiatowy, po grube obrusy w intensywnych kolorach i z połyskiem. Na stole możesz ustawić pasujące naczynia: cukiernicę, młynek do pieprzu czy maselniczkę – stylów, w jakich produkuje się dekoracje kuchenne i dodatki, jest tak wiele, że z pewnością uda Ci się dopasować coś do Twojej wizji i budżetu.

Wystrój kuchni powinien stanowić harmonijną całość. Oczywiście harmonia jest w tym przypadku pojęciem względnym, bo dla jednej osoby będzie to utrzymanie pomieszczenia na modłę skandynawską, gdzie wszystko co do linijki musi zgadzać się lookbookiem, a dla innej – szalony eklektyzm, w którym mieszają się elementy różnych stylów. Warto więc zastanowić się, jakie dekoracje kuchenne sprawdzą się w Twoim domu.