Styl prowansalski – jak urządzić wnętrze w sielskim stylu?

Prostota, błogość, naturalność – tym charakteryzuje się styl prowansalski. Nic dziwnego, że wnętrza inspirowane designem z południowo-wschodniej Francji od lat cieszą się ogromną popularnością. Jak zaaranżować własny dom, by nawiązywał do sielskiego klimatu Prowansji? Podpowiadamy!

Prowansja nieodparcie kojarzy się z polami lawendy, łagodnym klimatem i domami zbudowanymi z jasnego kamienia. Ich ściany są najczęściej malowane na ciepłe kolory i przecierane wapnem, dzięki któremu barwy nieco jaśnieją, a powierzchnie nabierają interesującej faktury. W aranżacjach inspirowanych Prowansją dominuje więc subtelny fiolet lawendy, błękit nieba, biel wapna i beżowy odcień kamienia.

Drewno w stylu prowansalskim

Najważniejszym materiałem we wnętrzach w stylu prowansalskim jest drewno. Tworzy to sielski, nieco rustykalny klimat i stanowi prawdziwą pochwałę tego, co szlachetne i naturalne. W kamiennych domach w południowo-wschodnim regionie Francji z drewna wykonuje się przede wszystkim meble i sprzęty. Często maluje się je farbami w jasnych kolorach, a z biegiem lat pojawiają się na nich przetarcia i przebarwienia. To efekt bardzo pożądany – świadczy bowiem o tym, że w domu toczy się życie, a meble są rzeczywistym towarzyszem codzienności. Często eksponuje się również drewniane elementy konstrukcyjne, jak belki stropowe.

We wnętrzach w stylu prowansalskim ważne miejsce zajmują więc meble wyszukane na targach staroci lub sztucznie postarzane – pokryte białą farbą, a następnie specjalnie przetarte, by uzyskać efekt nadgryzienia zębem czasu. Pięknie prezentują się również podłogi wykonane z jasnych drewnianych desek, np. Dąb White Truffle Grande. Dzięki takiej posadzce wnętrze staje się optycznie większe i bardziej rozświetlone.

Nawiązaniem do drewnianych belek stropowych mogą stać się z kolei panele ułożone na ścianach – ważne, by były jasne i jak najbardziej przypominały naturalne drewno. Mogą mieć widoczne słoje, nierówności, przebarwienia – niedoskonałość jest bowiem autentyczna, naturalna, a przez to bardzo pożądana we wnętrzach w stylu prowansalskim. To właśnie dzięki temu aranżacje są nie tylko jasne i przytulne, lecz także swojskie

Styl prowansalski – jak urządzić wnętrze w sielskim stylu?

Dodatki do prowansalskiego wnętrza

Na sielski klimat wnętrz w stylu prowansalskim wpływają również pieczołowicie dobrane dodatki. Suszony pęk lawendy czy obraz z francuskim pejzażem to jednak dopiero początek. Ważną rolę w swojskiej aranżacji pełnią również ceramiczne misy w pastelowych barwach, ocynkowane naczynia czy… przedmioty użytkowe wyszperane na pchlich targach. Mogą to być stare wieszaki, wyszczerbione dzbanki, gięte, metalowe krzesła, gliniane doniczki z aromatycznymi ziołami. Warto przemycić również tekstylia z naturalnych materiałów, pokryte delikatnymi, kwiatowymi deseniami.

Zobacz również: Salon na trzy sposoby