Kuchnia w stylu rustykalnym – jak urządzić klimatyczne, ale praktyczne wnętrze

Marzysz, by Twoja kuchnia tętniła życiem jak prawdziwe serce domu? Kuchnia rustykalna jest bardzo dobrym pomysłem na aranżację domowego ogniska. Inspirowana rzemiosłem, sztuką ludową, wiejskim folklorem i ciepłą, rodzinną atmosferą naturalnie skupia w swoim wnętrzu wszystkich domowników. Niezależnie od tego, czy mieszkasz w bloku, czy w domu jednorodzinnym, zapewnij sobie miejsce, do którego z radością będziesz wracać.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest styl rustykalny,
  • od czego zacząć planowanie wystroju kuchni rustykalnej,
  • jakie detale tworzą rustykalne wykończenie.

Każdy dom ma pewne miejsce, wokół którego kręci się życie wszystkich domowników. Warto zadbać o to, by właśnie w nim każdy mógł się zrelaksować, a by to osiągnąć, niezbędny jest przytulny klimat. Kuchnia wiejska swoją atmosferą nawiązuje do powolnego, spokojnego tępa życia poza miastem i ciepła rodzinnego ogniska. Jest to zupełne przeciwieństwo minimalistycznych wnętrz w stylu nowoczesnym. Jeżeli aranżacja Twojego domu jest utrzymana raczej w zimnym, nowoczesnym stylu, meble kuchenne rustykalne będą łamać ten schemat, kontrastując z wystrojem reszty domu. Jeśli jednak wnętrza Twojego domu są bardziej zbliżone stylem do eklektyzmu, rustykalna kuchnia świetnie wpasuje się w tę aranżację.

Kuchnia w stylu rustykalnym – jak urządzić klimatyczne, ale praktyczne wnętrze

Podłoga rustykalna i ściany w wiejskiej kuchni – dowiedz się, od czego zacząć

Na początku warto zadbać o stałe elementy wystroju – w tym podłogę. W takim pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się drewno. W zależności od wybarwienia może ono dodać surowości lub przytulności wnętrzu. Podłoga drewniana rustykalna w swojej prostocie nada niepowtarzalnego klimatu każdej kuchni. Jeśli obawiasz się o przestrzeń dookoła zlewu i wpływ wilgoci, wybierz panele podłogowe wodoodporne do kuchni.

Drewniana podłoga w kuchni może wydawać się niekonwencjonalnym pomysłem. W końcu to pomieszczenie jest głównie użytkowe – nie raz upadają w nim ostre przedmioty czy też pojawiają się plamy. Gdy inwestujesz w drewnianą podłogę, musisz więc pamiętać nie tylko o aspektach wizualnych. Bardzo ważne są także praktyczne zalety drewnianej podłogi i paneli. Panele w kuchni powinny być przede wszystkim wytrzymałe. Zwróć uwagę na to, by były odporne na działanie wody, ścieranie oraz zarysowania. Jeśli martwisz się, czy Twoja podłoga przetrwa próbę czasu, zdecydowanie postaw na jakość. Sprawdź dostępne panele podłogowe w DDD Dobre Dla Domu i znajdź najbardziej odpowiednie dla siebie.

Przeczytaj także: Panele do kuchni – czy to dobry pomysł?

Kolejnym etapem wystroju rustykalnej kuchni jest wybór pokrycia ścian. Jeśli chcesz nawiązać do prowincji, drewno będzie także dobrym wyborem. Panele ścienne będą dopełniać wnętrze z drewnianą podłogą. Jeśli jednak nie chcesz przytłaczać całej przestrzeni drewnianym wzorem, jest na to rozwiązanie. Możesz spróbować uatrakcyjnić ściany panelami ściennymi nie na całej powierzchni, a na jej fragmencie – na jednej ścianie lub części ściany. Panele w jasnym kolorze, nie będą wizualnie zmniejszać przestrzeni.

Kuchnia wiejska aranżacje, czyli zadbaj o detale

Rustykalna kuchnia to nie tylko meble, podłogi oraz ściany. Sielski klimat nadadzą jej niewielkie akcenty, takie jak czosnek wiszący nad kuchnią, bukiety ziół czy drewniane akcesoria kuchenne. Miedziane i cynowe garnki, lampy rustykalne, ręcznie dziergane koronki czy plecione kosze sprawią, że w swojej kuchni będziesz czuć się tak, jakby czas stanął w miejscu.

Bardzo często to właśnie kuchnia jest pomieszczeniem, w którym spędzamy najwięcej czasu. Warto więc wprowadzić do niej ciepły klimat, by poranna filiżanka kawy lub herbaty miała pozytywnie pobudzającą moc.