Czym myć panele podłogowe po remoncie?

Prace remontowe bywają uciążliwe na każdym etapie. Jest to nie tylko spory koszt i wysiłek, jaki należy włożyć, aby pomieszczenie nabrało nowego wyglądu. To również sprzątanie, które w wielu przypadkach jest bardzo kłopotliwe. Do jednych prac tego rodzaju (czyli problemowych) należy właśnie mycie paneli podłogowych po remoncie. Jak zatem przywrócić im blask? Czym myć panele po remoncie? Co zrobić, aby całkowicie usunąć z nich pył oraz wszelki brud? Odpowiadamy!

Panele podłogowe – jak je czyścić?

W pierwszej kolejności należy pamiętać, że przed przystąpieniem do prac remontowych trzeba odpowiednio zabezpieczyć podłogę. Można do tego wykorzystać folię malarską, która jest do kupienia w każdym markecie budowlanym. Ma ona na celu ochronić jej powierzchnię przed zachlapaniem farbą, porysowaniem lub innymi uszkodzeniami mechanicznymi.

Ponadto, zanim dojdziemy do mycia paneli podłogowych, należy wykonać wszelkie prace porządkowe. Co to oznacza? Konieczne jest usunięcie pyłów, drobinek oraz kurzu z ich powierzchni. Dlatego trzeba (obowiązkowo!) je odkurzyć, ewentualnie pozamiatać. Dzięki temu nie doprowadzimy do przypadkowego naruszenia powłoki zewnętrznej np. drobinkami różnych materiałów budowlanych. Jednak najważniejszą kwestią podczas mycia paneli po remoncie, jest fakt, że ich sprzątanie powinno być ostatnim etapem wszystkich prac porządkowych.

Co więcej, należy mieć świadomość, że działania te wymagają odpowiedniego przygotowania. Mianowicie konieczny jest zakup właściwych produktów stosowanych w takiej sytuacji, czyli środków czystości oraz mopa o odpowiedniej budowie. Z reguły zalecane jest stosowanie tego z płaską końcówką lub o paskowym zakończeniu, ponieważ w innym przypadku możemy zarysować powierzchnię paneli podłogowych. Czyszczenie paneli po remoncie musi być dokładne, skrupulatne, ale i na swój sposób delikatne!

Mycie paneli – sposoby, które musisz znać!

Warto wiedzieć, że niektórzy trzymają się tylko domowych sposobów niezależnie od sytuacji. Dlatego też część z nich wykorzystuje do prac porządkowych – płyn do mycia naczyń, a niektórzy ciepłą wodę z dodatkiem octu. Zarówno pierwsza, jak i druga metoda nie do końca sprawdza się w przypadku m.in. paneli laminowanych, czy też paneli drewnianych. Również panele winylowe nie do końca powinny być myte w ten sposób. Te mieszaniny pozostawiają smugi na ich powierzchni i co najważniejsze – nie zawsze są na tyle skuteczne, aby poradzić sobie z tłustymi plamami. Środki nie przeznaczone do danej podłogi mogą ją również trwale uszkodzić.

Najlepszym rozwiązaniem, gdy chodzi o mycie podłogi po remoncie, są gotowe preparaty dedykowane danej podłodze, ponieważ takie środki do mycia podłogi zawierają w sobie liczne składniki do pielęgnacji paneli. Oznacza to, że nie tylko czyszczą posadzkę, ale także zabezpieczają ją przed ciężkimi zabrudzeniami i pozostawiają podłogę w dobrym stanie przez długi czas. Jednak należy pamiętać, że panele podłogowe nie lubią zbyt dużej ilości detergentów. Tak samo nadmiar wody im nie służy. Dlatego bardzo ważne jest, aby zadbać o właściwe odciśnięcie mopa.

Mop parowy – co musisz wiedzieć?

Niezależnie od tego, czy masz w swoim domu panele podłogowe laminowane, czy też jesteś miłośnikiem drewnianego wariantu – musisz wiedzieć, jak je odpowiednio pielęgnować. Bardzo często do mycia podłóg oraz czyszczenia paneli polecany jest mop parowy. Sprzęt tego rodzaju wykorzystuje parę wodną, aby usunąć uporczywe plamy i inne zabrudzenia. Warto wiedzieć, że jest ona wyrzucana pod wysokim ciśnieniem, więc dociera ona głęboko w każdą pojedynczą plamę, przez co łatwiej się ich pozbyć. Jednakże w przypadku podłog drewnianych lub paneli należy unikać tego typu sposobu pielęgnacji. Mopy parowe przez duże ciśnienie pary, punktowe działanie wilgoci na podłoże może uszkodziodzić podłogę.

Mycie paneli po remoncie – praktyczne wskazówki

Niestety nie zawsze podczas remontu uda nam się zabezpieczyć w prawidłowy sposób całą podłogę. W związku z tym warto wyposażyć się w dobry odkurzacz przemysłowy, który zassie wszelaki pył i kurz. Dopiero po takim przygotowaniu paneli, można zając się ich czyszczeniem przy pomocy ciepłej wody oraz właściwych detergentów. Należy być również przygotowanym na wielokrotne mycie podłóg tuż po remoncie, ponieważ powstały brud bywa trudny do sprzątnięcia za pierwszym razem.

Warto wiedzieć, że nie wolno używać rozpuszczalników, ponieważ mogą być one przyczyną pojawienia się odbarwień na powierzchni paneli.

Mycie paneli po remoncie jest czynnością rozbudowaną, która wymaga odpowiedniego przygotowania. W razie pojawienia się wątpliwości zachęcamy do zadawania pytań fachowcom. W ten sposób Twoje panele podłogowe zostaną umyte najlepszą dla nich metodą, a tym samym będą Cię zachwycać swym niezmienionym wyglądem przez długi czas.