Biała podłoga w salonie – uniwersalna i ponadczasowa

29 czerwca 2020

Biała podłoga w salonie zachwyca uniwersalnym charakterem i neutralnością – pięknie uzupełnia wnętrza zaaranżowane zarówno w jasnych, jak i w ciemnych barwach. Doskonale sprawdza się w pokoju dziennym, niezależnie od tego, czy jest wykonana z paneli laminowanych, czy z naturalnego drewna. Jak jednak o nią dbać, by na długie lata zachowała swój szlachetny wygląd? Jak wkomponować białą podłogę w wystrój pokoju dziennego, by nie przytłoczyć jej nadmiarem barw i faktur? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

  • w jakich stylach sprawdzą się białe podłogi w salonie,
  • jak zaaranżować salon z białą podłogą (jakie meble i dodatki dobrać),
  • jakie zalety i jakie wady ma biała podłoga w salonie.

Czy biała podłoga w salonie jest dobrym pomysłem? Opinie są podzielone. Wiele osób twierdzi, że jest trudna do utrzymania w czystości, z drugiej jednak strony nie ma wątpliwości, że białe panele podłogowe czy też bielone deski z naturalnego drewna sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne. My jesteśmy przekonani, że białe podłogi mają swój urok!

Biała podłoga w salonie – nie tylko styl skandynawski

Salon z białą podłogą nieodparcie kojarzy się ze stylem skandynawskim. Nic dziwnego: design rodem ze Szwecji czy Norwegii bazuje w końcu na jasnych barwach. W takim wydaniu podłoga drewniana z bielonych desek stanie się doskonałym tłem dla sprzętów i dodatków wykonanych z naturalnych materiałów – mebli z drewna lub wikliny, lnianych lub bawełnianych zasłon czy wełnianych pledów…

Biała podłoga w salonie wychodzi jednak poza ramy stylu skandynawskiego.

Dobrze dopełnia wnętrza w praktycznie każdym wydaniu:

  • współgra ze stylistyką rustykalną, bazującą na naturalnym drewnie,
  • staje się dobrym tłem do wyeksponowania niekiedy ekstrawaganckich sprzętów w aranżacji eklektycznej,
  • nadaje harmonii wnętrzom w stylu prowansalskim,
  • wprowadza ład do salonu w stylu nowoczesnym i pozwala podkreślić inne barwy,
  • dobrze współgra z jasną aranżacją w stylu glamour – choć wtedy najlepiej prezentują się białe panele na wysoki połysk.

Na tle białej podłogi w salonie można pięknie wyeksponować meble w jasnych kolorach. Tak zaaranżowane wnętrze wyda się pełne światła, lekkie i harmonijne. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by na stonowanej posadzce ustawić ciemniejsze czy wręcz bardzo kolorowe sprzęty. Należy jednak pamiętać, że nadmiar motywów, barw i faktur przytłoczy białą podłogę, sprawi, że straci ona swój świeży charakter. Jeśli więc zależy Ci, by podkreślić szlachetny urok białej podłogi w salonie, postaw na lekkie meble i dodatki o prostych formach – dobrze sprawdzą się sprzęty na nóżkach czy meble z ażurowymi elementami.

Dobry sposób, by powiększyć salon – biała podłoga

Nie od dziś wiadomo, że jasne kolory odbijają światło, a przez to optycznie rozjaśniają i powiększają wnętrza. Jeśli więc masz niewielkie mieszkanie lub okna są zasłonięte przez rosnące drzewa, białe panele podłogowe w salonie będą strzałem w dziesiątkę. Jeszcze pełniejszy efekt powiększenia osiągniesz, malując na biało również ściany i sufit.

Biała podłoga – nieskazitelnie czysty salon

Utarło się, że białe powierzchnie, w tym podłogi, są trudne do utrzymania w czystości. Wiele osób twierdzi, że o wiele bardziej widać na nich wszelkie zabrudzenia. Owszem – ciemne włosy czy czarna sierść zwierząt na białej posadzce bardzo rzuca się w oczy, zupełnie inaczej jest jednak z kurzem. Na białych panelach czy deskach (szczególnie matowych) jest znacznie mniej widoczny niż w przypadku ciemnych podłóg. Na białej podłodze w salonie trudniej dojrzeć również wszelkiego rodzaju zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Prawda jest więc taka, że biała podłoga potrzebuje zabiegów pielęgnacyjnych i sprzątania tak samo często, jak ciemniejsze posadzki.