Aranżacja małej łazienki – jak optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń?
Mała łazienka w bloku to wyzwanie, z którym musi się zmierzyć wiele osób urządzających lub remontujących swoje mieszkanie. 2-3 m2, trudne wnęki, a czasem również okno, grzejnik i biegnące na wierzchu rury – to wszystko sprawia, że aranżacja małej łazienki potrafi dać w kość nawet profesjonalnym projektantom. Ale na wszystko znajdzie się sposób! Sprawdź kilka podpowiedzi, a potem uruchom swoją wyobraźnię przestrzenną i… do dzieła.
Z artykułu dowiesz się:
- Dlaczego nie warto bać się dużych zmian w małej łazience?
- Czy zdecydować się na małą łazienkę z wanną czy z prysznicem?
- Jak wybrać sprzęty i akcesoria, aby zmieściły się na niewielkiej powierzchni?
- Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?
- Jak wykorzystać okno w tym pomieszczeniu?
Mała łazienka w bloku – 2 m2, które muszą pomieścić wszystko
Łazienki w polskich blokach bywają różne – nie tylko, jak głosi popularne powiedzonko, kwadratowe i podłużne, lecz także we wszystkich możliwych kształtach, układach i konfiguracjach z innymi pomieszczeniami. Np. aranżacja małej łazienki nie stanowi problemu, gdy masz większe mieszkanie i sprzęty takie jak pralka czy suszarka możesz wyprowadzić do kuchni, szafy gospodarczej w hallu czy w jeszcze inne miejsce. Mała łazienka z osobnym WC to też dość szczęśliwy układ. Na potrzeby tego poradnika przyjmijmy jednak wersję najtrudniejszą, a zarazem najbardziej popularną w naszym kraju – czyli urządzanie łazienki z wanną lub kabiną, WC, umywalką i pralką.
Przede wszystkim pamiętaj, że w razie trudności projektowych na etapie generalnego remontu spokojnie możesz dokonać korekt elementów stałych, np. przerobić przyłącza, zmienić położenie grzejnika, a nawet przesunąć otwór na drzwi wewnętrzne. Nie obawiaj się, jeśli fachowcy wypowiedzą nieśmiertelne: „trzeba kuć” – dzięki takim zabiegom może się okazać, że w Twojej małej łazience bez problemu zmieści się pralka, wanna albo szersza kabina prysznicowa czy szafka pod umywalkę. W takim momencie warto wszystko dokładnie pomierzyć i dobrze przemyśleć swoje decyzje, bo niektórych nie da się już potem łatwo zmienić. Lepiej więc chwilę przemęczyć się przy remoncie, ale finalnie cieszyć się funkcjonalną łazienką przez lata.
Mała łazienka: z prysznicem czy z wanną?
Jednym z najważniejszych elementów w łazience jest oczywiście miejsce do mycia – a więc prysznic lub wanna. Wielu osobom wydaje się, że na małej przestrzeni jedynym możliwym rozwiązaniem jest kabina, ale wcale nie musi tak być. Wiele zależy tu od układu pomieszczenia.
Kluczowym czynnikiem przy tej decyzji powinny być zresztą osobiste preferencje – jeżeli lubisz relaksować się w kąpieli, nie warto z tego rezygnować tylko dlatego, że masz małą łazienkę. Z drugiej strony – branie prysznica w wannie może okazać się wygodniejsze niż w bardzo wąskiej kabinie, w której przy każdym ruchu uderzałbyś łokciem o drzwi.
Wanna w małej łazience ma jeszcze jedną przewagę – możesz nad nią zamontować praktyczną suszarkę sufitową. Pomyśl o tym, zwłaszcza jeśli mieszkasz w kawalerce bez balkonu. W przeciwnym razie pranie bez przerwy będzie się suszyło na środku Twojego jedynego pokoju – mało estetyczne i praktyczne rozwiązanie.
Nie da się oczywiście ukryć, że wanna zajmuje dość znaczną powierzchnię podłogi. Czasami więc tylko rezygnacja z niej sprawi, że możliwa będzie aranżacja małej łazienki z prysznicem i pralką. W przeciwnym wypadku na ten ostatni sprzęt mogłoby już zabraknąć miejsca. Jest to kwestia naprawdę indywidualna i musisz samodzielnie zważyć wszystkie za i przeciw w odniesieniu konkretnie do swojego mieszkania. Warto natomiast mieć świadomość, że mała łazienka z wanną i pralką jest jak najbardziej możliwa – jeśli zależy Ci właśnie na takim rozwiązaniu, szukaj możliwości, aż je znajdziesz, albo skorzystaj z porady dobrego architekta wnętrz.
Jak urządzić małą łazienkę? Sprzęty i akcesoria
Nie będzie żadnym odkryciem, jeśli powiemy, że do małej łazienki generalnie należy wybierać sprzęty, które zajmą jak najmniej miejsca. Sprawdzą się tu takie rozwiązania jak podwieszana muszla sedesowa ze stelażem podtynkowym czy składane kabiny prysznicowe typu walk-in lub z płaskim brodzikiem. Pralka i suszarka w małej łazience mogą się zmieścić np. ustawione jedna nad drugą. Dla bardziej estetycznego wykończenia warto je ukryć w zabudowie meblowej, ale dobrze będą też wyglądać oddzielone od kabiny murowaną ścianką działową.
Jeśli chodzi o umywalki do małej łazienki, możesz zdecydować się na jeden z popularnych modeli nablatowych, a pod spodem dobudować (lub kupić gotową) szafkę na drobiazgi. W zależności od tego, jaką ilością miejsca tu dysponujesz, mogą to być szuflady na kosmetyki, ręczniki czy akcesoria do makijażu, kosz na pranie, a przy dłuższym blacie – nawet pralka w zabudowie.
Wanny do małej łazienki mogą mieć różne długości i kształty: od tradycyjnych prostokątnych, przez półokrągłe, po asymetryczne. Ciekawym tipem jest rezygnacja ze standardowego obudowania wanny płytkami na rzecz stworzenia po bokach schowków do przechowywania chemii czy innych akcesoriów. W takim wypadku zamiast podłogi z kafelków warto rozważyć wodoodporne panele podłogowe, które dobrze skomponują się z zabudową wokół wanny.
Jak optycznie powiększyć małą łazienkę? Triki, które warto znać
Podobnie jak przy urządzaniu małego mieszkania, tak i w wypadku małej łazienki świętym Graalem dla wielu osób jest optyczne powiększenie ciasnej przestrzeni, tak aby nie była przytłaczająca.
Pomoże tu zabawa kolorami, rozmiarami i kształtami kafli, a także umiejętne dobranie poszczególnych elementów wystroju. Oto kilka inspiracji:
- Pomysł na kafelki w małej łazience? Warto postawić na jasne, chłodne barwy, duże płytki, przy których naturalnie będzie mniej podziałów fugą, i na powierzchnie z połyskiem.
- Płytki prostokątne ułożone poziomo optycznie poszerzą wnętrze (dobry pomysł dla kontrastu przy wysokiej kabinie). Z kolei układ pionowy wizualnie „wyciągnie” niskie pomieszczenie w górę. Jeśli natomiast masz wąską i nieproporcjonalną łazienkę, optycznej korekty możesz dokonać za pomocą umiejętnego połączenia kafelków jasnych i ciemnych – te pierwsze należy położyć na dłuższych ścianach, te drugie na krótszych.
- Małe przestrzenie nie lubią też nadmiaru wystających elementów – wprowadzają one niepotrzebne wrażenie chaosu na gładkich powierzchniach. Dlatego jeśli masz mieszkanie w starym budownictwie i robisz generalny remont łazienki, warto zadbać o schowanie wszelkich nieestetycznych, a niezbędnych instalacji. Jak ukryć rury w małej łazience? Można je obłożyć kafelkami albo wykonać zabudowę meblową – przy okazji zyskasz przestrzeń do przechowywania.
- To samo tyczy się drzwi łazienkowych (sugerujemy minimalistyczny design), baterii umywalkowych, wannowych i prysznicowych (tu warto zwrócić uwagę na modele podtynkowe) dodatkowych półek, a nawet akcesoriów takich jak dywanik, kosz na bieliznę czy stojących luzem kosmetyków. Generalna zasada dla małych łazienek brzmi: im mniej na wierzchu, tym lepiej, a brak dywanika zrekompensują Ci ciepłe w dotyku panele podłogowe, o których wspominaliśmy już wyżej.
- Kluczowe jest też dobre oświetlenie. Ciemna, mała łazienka rzadko kiedy sprawia wrażenie przestrzennej i przyjaznej.
Mała łazienka z oknem – atuty i wyzwania
Dla jednych obiekt westchnień, dla innych przekleństwo aranżacyjne – mała łazienka z oknem ma swoje zalety i wady. Do tych pierwszych z pewnością należy zaliczyć dobre doświetlenie, które – jak już powiedzieliśmy – jest sprzymierzeńcem ciasnych wnętrz. Pozwala też na trzymanie w łazience roślin i zapewnia lepszą wentylację, przez co można śmiało zdecydować się na rezygnację z (lub ograniczenie ilości) glazury na rzecz farby. Z drugiej strony, o ile nie mieszkasz na kompletnym odludziu, w trosce o prywatność okno zwykle i tak trzeba czymś zasłonić.
Jeśli pod oknem tworzy się naturalna półka, warto ją odpowiednio wykończyć (czy to parapetem, czy wymurowaniem z kaflami) i przechowywać tam rzeczy. Aby je nieco ukryć, możesz rozważyć np. żaluzje albo roletę rzymską, która rozwija się po ścianie, na zewnątrz wnęki okiennej.
Okno w łazience w połączeniu z lustrem lub inną odbijającą światło powierzchnią potrafi zdziałać prawdziwe cuda, dlatego wykorzystaj je do optycznego powiększenia przestrzeni. W takich warunkach nawet bardzo mała łazienka z dużym lustrem nabierze lekkości i przestronności.