Jak urządzić kawalerkę? 5 sposobów na optyczne powiększenie wnętrza

Kawalerka nie musi się kojarzyć z ciasnym wnętrzem, w którym mieszczą się jedynie łóżko, szafa i małe biurko. Nowoczesne i łatwo dostępne rozwiązania architektoniczne sprawiają, że urządzanie kawalerki może odbyć się w sposób przemyślany i ergonomiczny. Zobacz, jak urządzić kawalerkę, aby stała się całkiem przestronnym mieszkankiem.

 1. Jak urządzić kawalerkę? Otwórz się na przestrzeń
  Otwarta przestrzeń daje wrażenie przestronności i lekkości. Jak uzyskać taki efekt? Pierwszą rzeczą jest rezygnacja z niepotrzebnych ścianek działowych i parawanów. Żeby wzmocnić ten efekt, warto postawić na jasne kolory ścian w całym mieszkaniu. Analogicznie należy dobrać jasne panele i meble w podobnym kolorze – to z pewnością spotęguje efekt otwartej przestrzeni. Zadbaj o to, by drzwi do łazienki współgrały z wnętrzem i podłogami. Aranżacja kawalerki powinna bowiem być spójna – ważne jest, by wszystkie elementy do siebie pasowały.
 2. Jak urządzić bardzo małą kawalerkę – zdecyduj się na jeden styl
  Żeby przełamać nudę i monotonię, warto dodać kilka kolorów lub charakterystycznych detali – poduszki, zasłony, wazony lub świeczki. Na tym etapie urządzający może stworzyć niepowtarzalny styl całej kawalerki: klasyczny, urban jungle, a może vintage? Ważne, by te same elementy i kolory przenikały się w salonie, kuchni i łazience. Dzięki takiemu zabiegowi kawalerka stanie się spójną, harmonijną całością, a to optycznie ją powiększy.
 3. Urządzanie kawalerki – meble multifunkcjonalne
  Aranżacja kawalerki opiera się na wykorzystaniu mebli multifunkcjonalnych. Nie musisz wówczas rezygnować z miejsca do pracy: wystarczy, że zamontujesz niewielki składany blat, który jednocześnie może służyć za stół do spożywania posiłków. Fotele mogą zajmować zbyt dużo miejsca, więc zamiast nich wybierz pufy, w których przechowasz część rzeczy. Warto wybrać dwuczęściowy stolik kawowy, którego mniejszą część wsuwa się pod większą. Zamiast łóżka możesz nabyć narożnik, który będzie pełnić funkcję foteli, kanapy i miejsca do spania.Po co zabierać cenne miejsce tradycyjnymi drzwiami? Zamontuj drzwi przesuwne lub łamane, które również zaoszczędzą trochę przestrzeni. Ergonomicznych rozwiązań jest całkiem sporo. Ważne, żeby przyjrzeć się im i wybrać najlepsze dla konkretnego mieszkania.
 4. Aranżacja kawalerki. A może antresola?
  Jeżeli zastanawiasz się, jak urządzić bardzo małą kawalerkę, w której trudno jest wygospodarować nawet miejsce na łóżko, pomyśl o antresoli. Łóżko pod sufitem jest naprawdę świetnym rozwiązaniem, jednak mieszkanie musi spełniać kilka warunków. Przede wszystkim kawalerka musi mieć odpowiednią wysokość. By czuć się swobodnie na antresoli, siedzący człowiek potrzebuje ok. 90 cm. Do tego należy doliczyć ok. 20 cm grubości ramy łóżka i materaca. Żeby łatwo poruszać się pod antresolą, potrzeba około 200 cm wysokości od podłogi do podstawy łóżka. Przed zamocowaniem antresoli warto również uwzględnić w planach miejsce na gniazdko i lampkę nocną.
 5. Urządzanie kawalerki – przemyślane przechowywanie
  Duża liczba miejsc do przechowywania sprawi, że z mieszkania znikną porozstawiane rzeczy, a kawalerka będzie sprawiać wrażenie schludnej i uporządkowanej. Wykorzystaj nie tylko przestrzeń w poziomie, ale też w pionie – weź pod uwagę półki i pudełka, które można postawić na szafach.

Jak urządzić kawalerkę? 5 sposobów na optyczne powiększenie wnętrza

Przy urządzaniu kawalerki bardzo ważny jest sposób przechowywania. Możesz wybierać spośród różnych pudełek, wieszaków i organizerów do szuflad, dzięki którym maksymalnie wykorzystasz miejsce w szafkach. Worki próżniowe to Twoi przyjaciele – latem zapakuj do nich ciężkie zimowe ubrania, odessij powietrze i umieść w szafie. Dzięki temu zaoszczędzisz naprawdę sporo miejsca. Jeżeli masz do dyspozycji balkon lub loggię, to ostatecznie możesz wykorzystać je jako schowek na rower lub inne sezonowe sprzęty.

Urządzanie kawalerki nie musi być nudne, a sama przestrzeń może być jednocześnie funkcjonalna i estetyczna. Najważniejsze, by najpierw sprawdzić dostępne na rynku rozwiązania architektoniczne, a następnie zaplanować aranżację kawalerki wraz z uwzględnieniem cech mieszkania.