Drzwi łazienkowe – jak wybrać najlepsze?

Specyfika pomieszczenia, jakim jest łazienka, sprawia, że drzwi łazienkowe powinny spełnić nieco więcej wymagań niż inne drzwi wewnętrzne. Ma to wpływ na ich konstrukcję czy parametry techniczne. Zobacz, jakie drzwi do łazienki wybrać i czym kierować się przy ich zakupie.

Z tekstu dowiesz się:

  • czy lepiej wybrać drzwi łazienkowe pełne, czy z przeszkleniami,
  • co sprawia, że drzwi łazienkowe odprowadzają nadmiar wilgoci z pomieszczenia,
  • jak duże mają być drzwi łazienkowe i w którą stronę mają się otwierać.

Drzwi do łazienki powinny nie tylko zapewniać prywatność (w wyższym stopniu niż drzwi przeznaczone do salonu czy kuchni), lecz także dobrze odprowadzać wilgoć. Znaczenie ma również sposób ich otwierania, rozmiar i oczywiście wygląd. Powinny bowiem pasować nie tylko do wystroju łazienki, lecz także wpisywać się w stylistykę korytarza czy innego miejsca, z którego przechodzi się do łazienki.

Drzwi do łazienki pełne czy przeszklone – odpowiednia prywatność

Pełne drzwi łazienkowe zapewniają największe poczucie prywatności – w żaden sposób nie można przez nie zajrzeć do wnętrza pomieszczenia. Mimo to dużą popularnością cieszą się drzwi wewnętrzne łazienkowe z przeszkleniami. Prezentują się lżej i przepuszczają światło, co jest istotne zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach pozbawionych okien. Przeszklenia pozwalają też łatwo sprawdzić, czy ktoś w danym momencie korzysta z łazienki.

Ważne jednak, by przeszklenia były wykonane z materiału nieprzezroczystego, np. ze szkła mlecznego lub ornamentowego. Nie zaburzy to poczucia intymności, a jednocześnie pozwoli doświetlić pomieszczenie i nada mu aranżacyjnej lekkości.

Dla zapewnienia prywatności osobie korzystającej z łazienki, warto pamiętać, by w drzwiach zamontować zamek. Na szczęście większość modeli drzwi łazienkowych już fabrycznie jest wyposażona w klamkę z zamkiem.

Drzwi łazienkowe - jak wybrać najlepsze?

Konstrukcja drzwi łazienkowych a cyrkulacja powietrza

Wilgotność powietrza w łazience sięga nawet 70%. Dlatego też drzwi wewnętrzne łazienkowe muszą być wyposażone w rozwiązania zapewniające sprawną wymianę powietrza i odprowadzanie wilgoci na zewnątrz pomieszczenia. Najczęściej są to po prostu otwory w dolnej części skrzydła, które przyjmują formę tulei, wyprofilowanego wycięcia przy dolnej krawędzi lub kratki wentylacyjnej.

Drzwi wewnętrzne łazienkowe – wielkość i sposób otwierania

Zgodnie z prawem budowlanym drzwi łazienkowe muszą mieć co najmniej 80 cm szerokości i 200 cm wysokości. W praktyce w wielu sklepach można kupić jednak węższe modele – w starszym budownictwie często otwory drzwiowe były bowiem mniejsze.

Przepisy sugerują również, by drzwi łazienkowe otwierały się na zewnątrz (dotyczy to klasycznych drzwi uchylnych). Jest to bezpieczniejsze w sytuacji, gdy zajdzie pilna potrzeba wejścia do łazienki (np. gdy istnieje podejrzenie, że znajdująca się w niej osoba zemdlała). Pozwala to też zaoszczędzić miejsce w niewielkim zwykle pomieszczeniu.

Gdy szukasz idealnych drzwi łazienkowych, weź więc pod uwagę rodzaj przeszklenia, konstrukcję zapewniającą odpowiednią cyrkulację powietrza oraz wymiary i sposób otwierania skrzydła zależnie od metrażu Twojej łazienki. Tak dobrane drzwi do łazienki zostaną z Tobą na długo!