Jakie warunki techniczne powinny spełniać drzwi dla niepełnosprawnych?

21 kwietnia 2020
W projektowaniu i aranżowaniu domu i mieszkania bez barier istotną rolę odgrywają nie tylko odpowiednio rozplanowane szlaki komunikacyjne, ale też dobrze dobrane drzwi. To one pozwalają osobom z niepełnosprawnościami swobodnie poruszać się po domu i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Jakie zatem powinny być drzwi dla niepełnosprawnych? Sprawdź!
 
Z artykułu dowiesz się:
• jaka powinna być szerokość drzwi wejściowych dla osób niepełnosprawnych, a jakie wymiary drzwi wewnętrznych,
• jakie warunki techniczne powinny spełniać drzwi dla niepełnosprawnych,
• jakie drzwi warto zamontować w domu, w którym mieszkają osoby niepełnosprawne.

Wybierając drzwi do domu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna, należy przede wszystkim uwzględnić jej indywidualne potrzeby. Poszczególne rozwiązania powinny więc zależeć od rodzaju niepełnosprawności ruchowej danej osoby, jej wieku i ogólnego stanu zdrowia. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, które powinny stać się podstawą dla stworzenia domu bez barier – są to m.in. szerokość drzwi dla wózka inwalidzkiego i łatwość ich otwierania.
 

Drzwi dla niepełnosprawnych – wymiary
 
Wymiary drzwi w domach dla osób z problemami z poruszaniem się powinny zapewniać możliwość swobodnego przejazdu wózkiem inwalidzkim. Dotyczy to zarówno drzwi wejściowych, jak i drzwi wewnętrznych. Otwory drzwiowe muszą mieć w związku z tym określone wymiary.

Szerokość drzwi dla niepełnosprawnych powinna wynosić 90 cm – pozwoli to na swobodne przejechanie wózkiem inwalidzkim. Szerokość oznacza w tym przypadku rozmiar otworu w świetle ościeżnicy przy otwartych drzwiach – czyli szerokość przejścia. Należy jednocześnie pamiętać, że drzwi szersze niż 90 cm mogą być zbyt ciężkie i w związku z tym niewygodne. Dlatego zaleca się, by szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych nie przekraczała 100 cm.
 

Drzwi dla niepełnosprawnych – warunki techniczne
Nie należy się ograniczać wyłącznie do sprawdzenia, jaka jest zalecana szerokość drzwi dla niepełnosprawnych. Warunki techniczne, które powinny zostać spełnione, w tym przypadku dotyczą również:
Kąta otwierania drzwi – najlepiej, by otwierały się szerzej niż tylko do kąta prostego.
Progów – drzwi dla osób niepełnosprawnych powinny być pozbawione progu, by zapewnić im możliwość jak najpłynniejszego przejazdu. Jeśli z jakichś powodów próg musi zostać zamontowany, najlepiej by miał maksymalnie 2 cm wysokości. W innym przypadku konieczne będzie skonstruowanie podjazdu.
Klamek – powinny znajdować się na wysokości maksymalnie 130 cm. Warto wybrać klamki dłuższe niż standardowe, co pozwoli zmniejszyć wymagany do otwarcia drzwi nacisk. Dobrze sprawdzą się również pionowe uchwyty zamiast klamek.
Przestrzeni wokół – po zewnętrznej i wewnętrznej stronie drzwi należy zostawić wolne miejsce – okrąg o promieniu ok. 150 cm. Dzięki temu manewrowanie wózkiem będzie łatwiejsze.

Szczególne wymagania powinny spełniać również drzwi do łazienki dla niepełnosprawnych. Ważne, by zwłaszcza w tym przypadku zastosować się do zaleceń prawa budowlanego, mówiących, że drzwi do łazienki powinny się otwierać na zewnątrz. Jest to bezpieczniejsze w sytuacji, gdy zajdzie pilna potrzeba wejścia do łazienki (np. gdy istnieje podejrzenie, że znajdująca się w środku osoba zemdlała).

Drzwi dla osób niepełnosprawnych – nie tylko uchylne
Drzwi wewnętrzne w domu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna, niekoniecznie muszą się otwierać w tradycyjny sposób (po łuku). Dobrym wyborem będą również:
drzwi przesuwne, czyli przesuwane wzdłuż płaszczyzny ściany,
drzwi łamane, składane na pół lub w formie kilkuczęściowego parawanu.

Tego typu drzwi nie tylko wymagają mniej miejsca wokół, ale też często okazują się łatwiejsze do otwarcia i pokonania dla osób mających problemy z poruszaniem się.

Jak widzisz, urządzanie domu dla osoby niepełnosprawnej nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy trochę czasu i chęci, aby mniej sprawni lokatorzy mogli się cieszyć dopasowaną do ich potrzeb przestrzenią.