Jakie warunki techniczne powinny spełniać drzwi dla niepełnosprawnych?
• jaka powinna być szerokość drzwi wejściowych dla osób niepełnosprawnych, a jakie wymiary drzwi wewnętrznych,
• jakie warunki techniczne powinny spełniać drzwi dla niepełnosprawnych,
• jakie drzwi warto zamontować w domu, w którym mieszkają osoby niepełnosprawne.
Wybierając drzwi do domu, w którym mieszka osoba niepełnosprawna, należy przede wszystkim uwzględnić jej indywidualne potrzeby. Poszczególne rozwiązania powinny więc zależeć od rodzaju niepełnosprawności ruchowej danej osoby, jej wieku i ogólnego stanu zdrowia. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, które powinny stać się podstawą dla stworzenia domu bez barier – są to m.in. szerokość drzwi dla wózka inwalidzkiego i łatwość ich otwierania.
Szerokość drzwi dla niepełnosprawnych powinna wynosić 90 cm – pozwoli to na swobodne przejechanie wózkiem inwalidzkim. Szerokość oznacza w tym przypadku rozmiar otworu w świetle ościeżnicy przy otwartych drzwiach – czyli szerokość przejścia. Należy jednocześnie pamiętać, że drzwi szersze niż 90 cm mogą być zbyt ciężkie i w związku z tym niewygodne. Dlatego zaleca się, by szerokość drzwi dla osób niepełnosprawnych nie przekraczała 100 cm.
• Kąta otwierania drzwi – najlepiej, by otwierały się szerzej niż tylko do kąta prostego.
• Progów – drzwi dla osób niepełnosprawnych powinny być pozbawione progu, by zapewnić im możliwość jak najpłynniejszego przejazdu. Jeśli z jakichś powodów próg musi zostać zamontowany, najlepiej by miał maksymalnie 2 cm wysokości. W innym przypadku konieczne będzie skonstruowanie podjazdu.
• Klamek – powinny znajdować się na wysokości maksymalnie 130 cm. Warto wybrać klamki dłuższe niż standardowe, co pozwoli zmniejszyć wymagany do otwarcia drzwi nacisk. Dobrze sprawdzą się również pionowe uchwyty zamiast klamek.
• Przestrzeni wokół – po zewnętrznej i wewnętrznej stronie drzwi należy zostawić wolne miejsce – okrąg o promieniu ok. 150 cm. Dzięki temu manewrowanie wózkiem będzie łatwiejsze.
Szczególne wymagania powinny spełniać również drzwi do łazienki dla niepełnosprawnych. Ważne, by zwłaszcza w tym przypadku zastosować się do zaleceń prawa budowlanego, mówiących, że drzwi do łazienki powinny się otwierać na zewnątrz. Jest to bezpieczniejsze w sytuacji, gdy zajdzie pilna potrzeba wejścia do łazienki (np. gdy istnieje podejrzenie, że znajdująca się w środku osoba zemdlała).
• drzwi przesuwne, czyli przesuwane wzdłuż płaszczyzny ściany,
• drzwi łamane, składane na pół lub w formie kilkuczęściowego parawanu.
Tego typu drzwi nie tylko wymagają mniej miejsca wokół, ale też często okazują się łatwiejsze do otwarcia i pokonania dla osób mających problemy z poruszaniem się.
Jak widzisz, urządzanie domu dla osoby niepełnosprawnej nie jest tak skomplikowane, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy trochę czasu i chęci, aby mniej sprawni lokatorzy mogli się cieszyć dopasowaną do ich potrzeb przestrzenią.