Drzwi do kuchni – jaka jest ich rola?

Współcześnie częstym rozwiązaniem jest rezygnowanie z drzwi do kuchni i jakichkolwiek ścianek działowych separujących kuchnię z częścią dzienną. Pozwala to stworzyć otwartą, nowoczesną przestrzeń. Jednak wciąż w wielu domach i mieszkaniach kuchnia stanowi odrębne pomieszczenie, oddzielone od salonu. Czy w takich przypadkach warto montować drzwi kuchenne? Sprawdź nasze porady.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są funkcje drzwi do kuchni,
  • jakie drzwi kuchenne wybrać.

Drzwi do kuchni nie tylko dzielą przestrzeń na różne strefy funkcjonalne. Pozwalają również ukryć użytkową część mieszkania przed wzrokiem gości i domowników. To za nimi skrywa się bałagan powstały w czasie przygotowywania posiłków czy rozpakowywania zakupów spożywczych. W przypadku otwartej kuchni należy stale utrzymywać porządek – nic nie zasłania w końcu widoków nieumytych garnków czy porozstawianych na blacie talerzy.

Drzwi do kuchni ograniczają również rozprzestrzenianie się po całym mieszkaniu zapachów powstających w czasie gotowania i smażenia. Dzięki temu wiszące na wieszaku w przedpokoju ubrania nie przesiąkną aromatem rozgrzanego tłuszczu, sosu czy innym intensywnym, męczącym zapachem.

Jakie drzwi do kuchni wybrać?

Wybierając drzwi do kuchni, postaw na model, który łączy funkcjonalność z modą na otwartą przestrzeń i potrzebą zachowania dobrej komunikacji pomiędzy domownikami przebywającymi w różnych pomieszczeniach. Dobrym pomysłem będą więc drzwi przeszklone lub wręcz szklane. Nie stanowią bariery dla światła, a jednocześnie nie są do końca przejrzyste.

Zobacz też: Czy drewno w kuchni to dobry pomysł?

Drzwi do kuchni - jaka jest ich rola?

O czym jeszcze pamiętać przy wyborze drzwi kuchennych?

  • Drzwi do kuchni powinny mieć nie mniej niż 80 cm szerokości. Węższe będą niekomfortowe i zdecydowanie utrudnią wnoszenie zakupów czy przechodzenie z pomieszczenia do pomieszczenia z talerzami pełnymi gorących dań.
  • Najlepiej sprawdzą się drzwi o gładkiej powierzchni. Są łatwe do utrzymania w czystości. We frezach i innych przestrzennych zdobieniach szybko zacznie zbierać się tłusty osad.
  • Najwygodniejsze okażą się drzwi otwierane na zewnątrz. Łatwiej je pchnąć, kiedy ręce pozostają zajęte.
  • Drzwi do kuchni powinny być dopasowane stylistycznie nie tylko do wnętrza kuchni, ale i do reszty mieszkania. Widać je bowiem z korytarza, a często również z salonu.

Jeśli metraż mieszkania i rozplanowanie przestrzeni nie pozwalają na zamontowanie drzwi uchylnych, a mimo wszystko chcesz oddzielić kuchnię od reszty mieszkania, dobrym pomysłem będą drzwi przesuwne do kuchni, których system chowa się w ścianie. Gwarantują oszczędność miejsca w małych mieszkaniach, a do tego nie zatrzasną się w najmniej odpowiednim momencie (np. w trakcie wynoszenia tacy z herbatą).

Zobacz też: Panele do kuchni – czy to dobry pomysł?