Meble rattan i plecionka wiedeńska – nadaj wnętrzom smaku

02 lutego 2022

Meble rattanowe to klasyka wystroju – zarówno wnętrz, jak i balkonów czy tarasów. Surowiec do ich produkcji pozyskuje się z kory Rattan Canes – palmy, która bardzo szybko rośnie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Sam materiał jest bardzo plastyczny, trwały i… estetyczny. Rattanowe meble występują w wielu wzorach, z których najpopularniejszym ostatnio jest tzw. plecionka wiedeńska.

W artykule przeczytasz o:

  • Plecionka wiedeńska – co to jest?
  • Rattanowe meble – z czym to się je?
  • Meble rattanowe na balkonie i w ogrodzie

Plecionka wiedeńska – skąd się wzięła?

Spośród wszystkich wzorów, jakie można utkać z rattanu, to plecionka wiedeńska zyskała największe uznanie. Zapewne za sprawą Michaela Thoneta – XIX-wiecznego twórcy kultowych krzeseł, który jako pierwszy wykorzystał ażurowy splot w swoich realizacjach. Wygodne, estetyczne, łatwe w produkcji i lekkie – te wszystkie cechy sprawiły, że meble z plecionką wiedeńską otrzymały złoty medal na wystawie w Paryżu w 1869 roku, a w konsekwencji – popularność na całym świecie. Szacuje się, że do 2021 roku kultowe krzesło nr 14 Thoneta sprzedało się w ponad 80 milionach sztuk!

Przez lata model ten zapełniał kawiarniane stoliki, ale w XXI wieku przyszedł moment, by przenieść się do wnętrz mieszkalnych. Tym samym wzór ośmiokąta zaczął być na większą skalę umieszczany nie tylko na krzesłach. Rattan zaczął pojawiać się także na innych meblach, stał się modny, a plecionka wiedeńska okazała się jednym z najbardziej pożądanych wzorów, który doskonale współgra z różnymi stylami w architekturze wnętrz.

Meble rattan i plecionka wiedeńska – nadaj wnętrzom smaku

Rattanowe meble – z czym to się je?

Współcześnie meble rattanowe to już nie tylko krzesła, lecz także łóżka, szafki, komody, lampy, a nawet donice. Nie znaczy to oczywiście, że marząc o jednym sprzęcie, trzeba kupować wszystkie. Jak we wszystkim, także tu warto zachować umiar i zastanowić się, które rzeczy będą przydatne, użyteczne czy dadzą dużo radości, a które mają szansę zagracić przestrzeń i ostatecznie budzić frustrację.

Meble rattanowe doskonale odnajdą się w różnych stylach wystroju wnętrz, gładko wpasowując się w istniejącą aranżację. Będą świetnym wyborem na przykład do pomieszczeń w stylu boho, w którym dominują naturalne materiały, rośliny, poduszki, makramy, a nad całością unosi się wrażenie lekkości oraz wrażliwości. Z tego samego powodu sprawdzą się w skandynawskim salonie. Surowe, przestronne minimalistyczne wnętrze, w którym centralnym elementem będzie lampa rattan albo kanapa z plecionkowym oparciem, to strzał w dziesiątkę. Za pomocą niewielu elementów uzyskasz efekt jak z mroźnej Szwecji zakochanej w drewnie i bieli.

Naturalna barwa plecionki wiedeńskiej dopasuje się jednak nie tylko do beży, ale do każdego koloru ścian – tym bardziej, że ramy rattanowych sprzętów mogą być wykonane z różnych materiałów: drewna, metalu, tworzyw sztucznych, które można pomalować na wiele różnych barw. Dlatego jeśli w Twoim domu dominuje eklektyzm, to komoda z plecionką wiedeńską czy kwietnik świetnie go uzupełnią. Akcesoriów i mebli rattanowych jest tak wiele, że będzie z czego wybierać. Coraz więcej firm eksperymentuje z tym materiałem, produkując nowej jakości produkty, które nie przypominają kultowych modeli. Nawet jeżeli „kawiarniane krzesła” nie wpasowują się w Twój gust, nie warto spisywać na straty całego trendu.

Meble rattanowe na balkonie i w ogrodzie

Plecionka wiedeńska to wzór, który kojarzy się nie tylko z wystrojem wnętrz, lecz także meblami ogrodowymi. Zanim jednak zdecydujesz się na zakup rattanowych sprzętów, które staną na zewnątrz, zwróć uwagę na to, czy są wykonane z tzw. technorattanu, czyli polietylenu. W przeciwieństwie do swojego naturalnego odpowiednika jest odporny na promieniowanie UV, wilgoć i zmienne temperatury, dlatego będą idealnym zamiennikiem na tarasach czy w ogrodzie.

Meble z naturalnego materiału w warunkach ogrodowych szybko się zniszczą i przestaną cieszyć oko już po pierwszym sezonie. Technorattan ma szasnę stać się dobrą alternatywą, bo jego dużą zaletą jest łatwość recyklingu. Meble powinny służyć przez długie lata, ale potem bez większych strat zostaną przerobione na coś nowego.