Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Czy istnieje lepsza propozycja aranżacji wnętrza dla miłośników natury, minimalizmu i północnego chłodu niż pokój skąpany w drewnie i rozświetlony jasnymi kolorami? Chyba nie. Właśnie dlatego tak wiele osób od lat w swoim domu stawia na styl skandynawski. Salon w tym wydaniu prezentuje się szczególnie pięknie! Chętnie pomożemy Ci w stworzeniu bazy pod ten wystrój. Zobacz, jak urządzić salon w stylu skandynawskim i wprowadzić do swojego wnętrza wrażenie harmonii i spokoju.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie podłogi sprawdzą się w skandynawskim salonie,
  • jakie kolory wybrać do salonu w stylu skandynawskim,
  • czym udekorować skandynawski salon.

Rodzinne spotkania, wieczór pod kocem z dobrą książką lub z wciągającym filmem, przyjęcia z przyjaciółmi – wszystko to zwykle odbywa się w salonie. Z uwagi na różnorodność tych wydarzeń chcesz, aby był to pokój, który nie tylko wytrzyma intensywne użytkowanie, ale też łatwo podda się zmianom aranżacji – i to niewielkim nakładem pracy.

Taki właśnie może być Twój salon w stylu skandynawskim: trwały, funkcjonalny i bardzo uniwersalny! W tym właśnie tkwi sekret naszej miłości do stylu skandynawskiego. Proste formy, naturalne materiały, komfort – jeśli tak wyobrażasz sobie swoje domowe wnętrza, to koniecznie czytaj dalej. Ten tekst jest dla Ciebie!

Styl skandynawski – salon o mocnych podstawach

Aranżując salon skandynawski, zacznij od podłogi – w minimalistycznych wnętrzach jest to bowiem jeden z pierwszych elementów, na które zwracamy uwagę. Kolor podłogi ma tu więc niebagatelne znaczenie. Skandynawski klimat słynie z jasnych odcieni, dlatego sięgnij np. po naturalne drewno. Jeśli jednak chcesz, aby Twój skandynawski salon był bardziej wyrazisty – ciemne panele podłogowe lub bielone drewno również zdadzą egzamin. Nie bój się kontrastów!

Weź jednak pod uwagę powierzchnię Twojego salonu:

  • w małych pomieszczeniach postaw na jasne drewno, np. Dąb Coriander Piccolo lub Jesion Glow Molti – jasne kolory optycznie powiększą wnętrze,
  • w dużych pokojach śmiało możesz eksperymentować, np. z Dębem Marsala Grande lub Dębem Affogato Molti – ciemne barwy podkreślą powierzchnię, którą dysponujesz.

Salon – styl skandynawski skąpany w jasnych kolorach

Biel, cała gama szarości i błękity – Skandynawia we wnętrzu to przede wszystkim chłodne, jasne kolory. Czasem są przełamywane cieplejszymi, ale wciąż rozświetlającymi wnętrze beżami. Skąd taki wybór?

To proste! Salon skandynawski ma być przestrzenią uniwersalną, kojącą zmysły każdego, kto przekroczy jej próg. Poza tym Skandynawowie muszą radzić sobie z długim sezonem zimowym. Dlatego więc, gdy za oknem ciemno i mróz, oni rozświetlają swoje wnętrza tak, jak potrafią najlepiej.

Dodatkowo jasne kolory na dużych powierzchniach, np. ścianach, pięknie komponują się z naturalnym drewnem okien, podłóg, drzwi czy dekoracji.

Jak urządzić salon w stylu skandynawskim?

Salon skandynawski, czyli dodatki wzbogacające uniwersalne tło

Mimo dość surowej kolorystyki styl skandynawski nie oznacza zimnych, pozbawionych przytulności przestrzeni. Tak naprawdę oferuje coś zupełnie innego! Jak już powiedzieliśmy – Skandynawowie, żyjąc w zimnym i wietrznym klimacie, starają się kreować w swoich wnętrzach przytulną atsmosferę. Moda na hygge nie wzięła się przecież znikąd!

Nic zatem dziwnego, że do aranżacji salonu w stylu skandynawskim wykorzystują np.:

  • ciepłe światło lamp,
  • puszyste koce,
  • pledy o grubym splocie,
  • poduszki (rozłożone nie tylko na sofie, lecz także czasem na podłodze!).

Wybieraj dekoracje w neutralnych barwach, które dominują w całym wnętrzu. Sięgaj po biele, brązy, beże, szarości. Brzmi to dla Ciebie zbyt… mdło? W takim razie połącz je z czernią, eleganckim granatem (zwłaszcza w tym roku, kiedy kolorem wybranym przez Pantone jest Classic Blue!) czy głęboką butelkową zielenią.

Salon w stylu skandynawskim – prostota i komfort

Wiesz już, jakie drewno i jakie kolory wykorzystywać. Warto również zapamiętać, że w skandynawskich wnętrzach ogromną rolę odgrywa prosta forma. Nie ma tutaj niestandardowych kształtów, niepotrzebnych drobiazgów i ozdób. Proste meble wykonane z naturalnych materiałów są funkcjonalne i estetyczne. Drewno sosnowe, dębowe lub brzozowe nadają wnętrzu lekkość i jasność, a duże, proste okna zapewniają możliwie największą ilość naturalnego światła. W końcu Skandynawowie starają się wykorzystywać każdy promyk słońca.

Wystrój salonu skandynawskiego czerpie z natury. Dlatego od razu czujesz się w nim jak w domu. Przekonaj się o tym sam we własnym wnętrzu. ​