Co na podłogę? Poznaj nasze pomysły!

Nie będzie chyba przesadą, jeżeli powiemy, że podłoga stanowi fundament każdego wnętrza, nadając mu unikalny charakter i zapewniając optymalną funkcjonalność. W związku z tym wybór odpowiedniej okładziny podłogowej to bardzo ważny krok w procesie wykańczania każdego pomieszczenia. W tym artykule przedstawimy kilka najpopularniejszych rozwiązań związanych z tą problematyką, wskazując na zalety i potencjalne wady poszczególnych rodzajów okładzin podłogowych. Zapraszamy do lektury.

Podłoga w domu – o czym pamiętać wybierając sposób jej wykończenia

Współcześnie istnieje bardzo duży wybór materiałów i sposobów wykończenia podłóg, a znalezienie tego idealnego, najlepiej pasującego do własnych potrzeb wymaga zastanowienia się nad kilkoma aspektami. Do najważniejszych czynników decydujących o wyborze tego, co na podłogę należą:

Styl i charakter wnętrza

Kolor podłogi, a także materiały wykorzystane do jej wykończenia w dużym stopniu determinują wygląd wnętrza. I tak na przykład drewniana podłoga, czyli deski podłogowe lub panele podłogowe naśladujące swym wyglądem naturalne drewno będą rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym, pasującym właściwie do każdego wnętrza. No, może poza łazienką, ale i to nie jest oczywiste.

Przeznaczenie pomieszczenia

Wykończenie podłogi różniło się będzie także w zależności od tego, o jakim pomieszczeniu jest mowa. W przypadku podłogi drewnianej, np. z deski barlineckiej, należy pamiętać o jej pieczołowitej pielęgnacji, a także wrażliwości na działanie czynników takich jak ścieranie czy wilgoć. Dlatego podłoga drewniana sprawdza się doskonale w salonie czy sypialni, ale nie jest zalecana w łazience czy w kuchni. W pomieszczeniach narażonych na działanie wilgoci zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą panele winylowe.

Stopień natężenia ruchu

Uszkodzenia mechaniczne to chyba największa zmora każdej podłogi, więc zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj okładziny, zastanów się nad tym, jak bardzo dana podłoga będzie eksploatowana. W miejscach, gdzie każdego dnia przebywa wiele osób, na przykład w budynkach użyteczności publicznej, podłogi muszą być wysoce odporne na ścieranie, pękanie czy zalewanie. W domu są również pomieszczenia, w których przebywamy częściej, dlatego drewniany parkiet doskonale sprawdzi się w sypialni, ale niekoniecznie w przedpokoju.

Budżet

Ostatnim równie ważnym aspektem wpływającym na wybór materiałów do wykończenia podłogi jest budżet. Oczywiście, walory estetyczne są istotne, lecz nie zawsze można pozwolić sobie na wybranie wymarzonej okładziny. Warto wtedy postawić na praktyczne rozwiązanie, jakim mogą być na przykład panele wykonane z laminatu. Współcześnie panele podłogowe dostępne są w tak dużym wyborze wzorów i kolorów, że z pewnością uda Ci się znaleźć coś interesującego w sam raz na Twoją kieszeń.

Panele winylowe, panele laminowane i co jeszcze?

Przez lata podłoga wyłożona drewnem była najczęściej wybieranym sposobem wykańczania podłóg. Deski podłogowe lite lub tradycyjny parkiet, traktowane były jako uniwersalne rozwiązanie pasujące do każdego wnętrza. Z kolei w łazienkach i kuchniach pojawiały się płytki ceramiczne zarówno na ścianach, jak i podłogach – to klasyczne rozwiązanie wciąż jest stosunkowo popularne.

Obecnie coraz więcej osób rezygnuję z litego drewna na rzecz paneli z winylu np. marki Roco lub laminatu. Takie materiały wykończeniowe nadają się doskonale na podłogę w kuchni czy w łazience, gdyż w przeciwieństwie do podłóg drewnianych, te materiały podłogowe nie chłoną wody, są wysoce odporne na zarysowania i ścieranie, dzięki czemu można zapewnić sobie podłogę trwałą i elegancką, która posłuży przez długi czas.

We wnętrzach nowoczesnych, zwłaszcza tych utrzymanych w stylu industrialnym, właściciele zastanawiają się czasem, co na podłogę zamiast paneli. Projektanci podsuwają czasami awangardowy pomysł na podłogę taki jak na przykład posadzka żywiczna, wylewana na bezpośrednio na podłogę, tworząca dużą gładką powierzchnię bez spoin. To na pewno ciekawy pomysł, choć zdecydowanie nie dla każdego wnętrza i… gustu.

Dopasuj podłogę do wnętrza

Coraz więcej osób instaluje swoich mieszkaniach ogrzewanie podłogowe, w związku z czym należy zastanowić się, jaka podłoga najlepiej będzie współpracowała w takim właśnie rozwiązaniem – jeśli oczywiście myślisz o takim ogrzewaniu. Naturalny materiał w postaci desek podłogowych czy kamienia naturalnego raczej nie sprawdzi się w tej sytuacji. W połączeniu z ogrzewaniem podłogowym zdecydowanie lepiej niż lite drewno sprawdzać się będą panele lub płytki ceramiczne mocowane na betonowej wylewce.

Oprócz aspektów funkcjonalnych warto dopasować rodzaj podłogi do indywidualnych potrzeb domowników. Na przykład w szalenie nowoczesnym apartamencie sprawdzają się oryginalne rozwiązania w postaci podłóg winylowych. Klasycznie urządzone wnętrze można wyposażyć w podłogi laminowane, parkiet tradycyjny lub w podłogę drewnianą.

Nowoczesna podłoga do Twojego mieszkania

Materiały podłogowe należy dopasować do danego wnętrza, ponieważ pozostaną one z Tobą przez długie lata. Wiele osób dużo czasu poświęca kolorom ścian, natomiast nie skupia się na podłodze – to błąd, gdyż łatwo przemalować ścianę, a trudniej wymienić okładziny podłogowe. Skutkiem tego w całym domu pojawia się jednolita podłoga wykonana z tego samego materiału i w takim samym kolorze.

Zdecydowanie lepszym pomysłem na aranżacje mieszkania będzie rozwiązanie, w którym każda podłoga dopasowana jest do danego pomieszczenia. Można zdecydować się na ułożenie takich samych paneli lub płytek w całym pomieszczeniu albo na połączenie różnych materiałów co z pewnością pozwoli osiągnąć oryginalny efekt. Takie pomysły sprawdzają się doskonale w przypadku salonu połączonego z aneksem kuchennym. W części narażonej na działanie wody, czyli w okolicy zlewu, kuchenki i lodówki można ułożyć klasyczne płytki ceramiczne, a resztę pomieszczenia może ozdobić drewno ułożone w oryginalny sposób.

Nowoczesna technologia sprawia, że znalezienie materiałów wykończeniowych na podłogi, łączących w sobie styl, elegancję i funkcjonalność nie powinno sprawić najmniejszych problemów. Rzecz jasna, przed zakupami warto zapoznać się z propozycjami online sklepów takich jak DDD Dobre Dla Domu. Zapraszamy do zerknięcia w nasze portfolio produktowe!