Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> W krainie lawendy – drewno we wnętrzu w stylu prowansalskim

W krainie lawendy – drewno we wnętrzu w stylu prowansalskim

2017-11-20 12:39

Zapach lawendy i suszonych ziół oraz jasna, drewniana podłoga z wyraźnym usłojeniem – oto esencja stylu prowansalskiego, popularnego wśród wielu Polaków pragnących odnowić swoje mieszkanie. Jakie drewno najlepiej sprawdzi się jako prowansalska podłoga? Jak dbać o białą podłogę drewnianą, aby na długo zachowała swój wygląd? Przeczytaj nasz tekst i przenieś się na południe Francji bez wychodzenia z domu!

fot. Shutterstock
 
Styl prowansalski doskonale sprawdza się w polskich mieszkaniach. Dlaczego? Otóż chodzi w nim o doświetlenie pomieszczeń za pomocą odpowiednich kolorów (biały, beżowy, pastelowo żółty, niebieski i jasnofioletowy) oraz materiałów, wśród których króluje przede wszystkim naturalne drewno. Tworzy to klimat domu skąpanego w słońcu Prowansji, co jest szczególnie istotne w Polsce, gdzie gorącym słońcem możemy cieszyć się jedynie przez kilka miesięcy w roku.
Jeśli więc masz dość jesienno-zimowej szarzyzny, zacznij przygotowanie aranżacji salonu czy kuchni w stylu prowansalskim od podstaw, czyli… od wyboru podłogi drewnianej.
 
Podłogi drewniane w stylu prowansalskim – jak wybrać?
Podłoga drewniana w pomieszczeniu inspirowanym Prowansją powinna przede wszystkim współgrać z resztą wystroju pomieszczenia. Styl prowansalski ceni bowiem harmonię i spokój, nie zaś kontrastową dynamikę. Przykładowo: jeśli w salonie przeważają białe lub jasnobeżowe meble i dodatki, to warto wybrać podłogę drewnianą w jasnych odcieniach. Z kolei do brązowych mebli z naturalnego drewna warto wybrać nieco ciemniejszą podłogę.
Oprócz wybarwienia bardzo ważne jest również usłojenie drewna na podłogę. Liczy się naturalny rysunek drewna, przywodzący na myśl deski w stylowo postarzonym domu – w cenie są gatunki o oryginalnych wzorach słojów, takie jak dąb, klon lub orzech, oraz długie, lite deski. Jeśli chcesz, możesz także podkreślić naturalne skazy lub słoje drewna i samodzielnie postarzyć podłogę. Drewno należy wówczas:
  • heblować,
  • wyszczotkować,
  • olejować (aby zabezpieczyć je przed wilgocią i brudem).
Uwaga: warto pamiętać o tym, że podłoga w stylu prowansalskim powinna optycznie powiększać pomieszczenie. Z tego powodu np. zamiast wzoru klasycznej „jodełki” warto wybrać układ desek równoległy do dłuższej ściany pomieszczenia.
 
Biała podłoga drewniana w stylu prowansalskim – jak pielęgnować?
Twój wybór padł na białą podłogę drewnianą do mieszkania? Pamiętaj o kilku sposobach, dzięki którym zachowa ona swój wyjątkowy wygląd na dłużej:
  • Dbaj o stan olejowania podłogi – przy eksploatacji warstwa oleju chroniącego drewno ściera się. Dlatego miej w pogotowiu wosk i uzupełniaj uszkodzone miejsca, kiedy tylko zauważysz ubytki.
  • Nie używaj środków chemicznych do czyszczenia – niewłaściwy płyn do podłóg może wpłynąć negatywnie na kolor białego drewna (np. wywołać przebarwienia). Dla pewności lepiej czyścić podłogę drewnianą lekko zwilżonym mopem lub ścierką.
  • Zabezpiecz newralgiczne punkty podłogi – np. pod stolik do kawy w salonie podłóż delikatny, stylowy dywanik, tak aby uchronić powierzchnię podłogi przed zarysowaniem lub plamami.

Zobacz także:

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na umieszczenie swoich danych osobowych zawartych w formularzu w bazie firmy DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. i wykorzystanie ich zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997 o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 133, poz.883. Dane będą wykorzystywane w celu kontaktu z Klientem wyłącznie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o.

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.)

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.