Drewno we wnętrzu – co wybrać?

13 października 2016

Klasyczny wygląd drewna nigdy nie wychodzi z mody. Pasuje zarówno do rustykalnych wnętrz, jak i do nowoczesnego designu. Daje też wiele możliwości aranżacyjnych – może być lakierowane, malowane, łączone na różne sposoby. Zobacz, jakie drewniane elementy warto wykorzystać w Twoim mieszkaniu!

Drewniane dodatki pozwalają stworzyć ciepły, przytulny klimat. Z jednej strony stanowią odwołanie do natury, z drugiej – pozwalają na przemycenie do wnętrza namiastki luksusu. Drewno charakteryzuje się jednak nie tylko szlachetnym wyglądem, ale także walorami funkcjonalnymi – jest trwałe i łatwe do utrzymania w czystości.

Drewniane podłogi – parkiet i panele

Wytrzymała podłoga to podstawa każdego wnętrza. Oprócz trwałości ważny jest również jej estetyczny wygląd i łatwość w pielęgnacji. Sklepy oferują obecnie wiele różnych surowców podłogowych – od prostych paneli aż do efektownych mozaik i parkietów. Sprawdź, który jest najlepszy do Twojego domu.

Podłoga z litego drewna jest ciepła i elegancka. Co więcej – zachowuje piękny wygląd nawet przez kilka dekad. Wymaga jednak specjalnej pielęgnacji, regularnego cyklinowania oraz lakierowania lub olejowania. Sam montaż również powinien być przeprowadzany przez fachowca. Koszty zarówno zakupu, jak i montażu oraz utrzymania takiego parkietu, są zatem stosunkowo wysokie. Zniszczone drewno, można wielokrotnie cyklinować – podłoga może być użytkowana przez lata. Specyficzny rodzaj podłogi drewnianej – bambus – trawa; sklejane skręcone włókna bambusa, bardzo twarde o wysokiej odporności, dużo bardziej niż drewno. Deska trójwarstwowa – łączy zalety litego drewna i paneli, ale nie posiada ich wad. Deska trójwarstwowa z drewna, której dużym atutem jest ciepły klimat, który nadaje pomieszczeniom, niepowtarzalny rysunek / wzór; może być raz cyklinowana dla odświeżenia. Deska trójwarstwowa z paneli, której zaletą jest łatwe układanie / montaż, deska nie paczy się dzięki klejonym krzyżowo warstwom drewna.

podłoga

Tańszą alternatywą dla parkietu lub drewnianych desek są panele podłogowe. Charakteryzują się nieco mniejszą trwałością – łatwiej je zarysować lub uszkodzić. Są jednak gotowe do użytkowania zaraz po zamontowaniu. Ich niewątpliwą zaletą jest również dostępność w różnorodnych wzorach – niektóre modele wyglądają jak deski z naturalnego drewna, inne są dodatkowo barwione, postarzane lub malowane. Przykładowo podłogi mogą być ryflowane naśladują wówczas naturalny i autentyczny wygląd drewna prezentując np. sęki, wgłębienia. Powierzchnia paneli może być również przygotowana w specjalny sposób np. pokryta lakierem na wysoki połysk. Dodatkową zaletą jest możliwość stosowania paneli na ogrzewanie podłogowe. Panele podłogowe łatwo dopasować do charakteru wnętrza niezależnie od stylistyki, w jakiej zostało urządzone.

panele podłogowe

Podłoga z litego drewna lub paneli drewnopodobnych może zostać położona w każdym pomieszczeniu. Obecnie na rynku dostępne są nawet wodoodporne panele, sprawdzające się w łazience i innych miejscach, w których wilgotność powietrza wynosi ponad 70%.

Drewno na ścianie – nie tylko boazeria

Drewniane wykończenia ścian kojarzą się przede wszystkim z boazerią, która królowała w aranżacji wnętrz kilkanaście lat temu. Dziś na drewno na ścianach warto spojrzeć świeżym okiem i skusić się na alternatywne rozwiązanie panele ścienne z trwałych płyt MDF. Można układać je poziomo, pionowo, a nawet po skosie. Interesujące aranżacje uzyskuje się także, montując je jedynie do połowy wysokości ściany.

panele ścienne

Panele ścienne mogą mieć różne kolory i faktury. Bielone idealnie sprawdzą się we wnętrzach w stylu skandynawskim lub prowansalskim, te w naturalnych odcieniach drewna uzupełnią natomiast aranżacje rustykalne.

Tego typu wykończenie ścian jest nie tylko eleganckie, ale także bardzo praktyczne – panele są bowiem, lekkie, trwałe i łatwe do czyszczenia. Stanowią dodatkowo dobrą izolację termiczną pomieszczenia i pomagają w jego wyciszeniu.

Jeśli marzysz o wnętrzu rodem z wiejskiej posiadłości lub góralskiej chatki – postaw na drewniane elementy wykończenia wnętrz. Podłogi i panele ścienne wykonane z tego materiału pozwolą Ci cieszyć się naturalnym klimatem nawet w centrum wielkiego miasta. Wszystkie potrzebne produkty i dodatki znajdziesz w salonach DDD Dobre Dla Domu.