Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Salon w stylu hygge

Salon w stylu hygge

2017-05-25 11:49

W ostatnim czasie niezwykłą popularność zyskało pojęcie „hygge”, które kryje za sobą filozofię życia, sposób zachowywania się, a także… wystroju wnętrz. Na Instagramie pojawiły się setki zdjęć przedstawiających skandynawskie aranżacje oznaczone hasztagiem #hygge. Sprawdź, na czym polega ta koncepcja i jak wprowadzić ją do swojego mieszkania, zaczynając od… podłogi.

fot. Quick-Step

podłoga

Słowo „hygge” stało się znakiem rozpoznawczym 2016 roku. Mimo że już pojawił się kolejny kandydat do stylu życia i koncepcji aranżacyjnej roku, a mianowicie lagom, to hygge nie ma zamiaru tak łatwo oddać swojej palmy pierwszeństwa. Dlaczego duńska koncepcja szczęścia okazała się tak popularna?
 
Spotkania z bliskimi – przygotuj miejsca do siedzenia
 
Popularność hygge wzrastała wraz z wydaniem dwóch książek: autorstwa Meika Wikinga „Hygge Klucz do szczęścia” oraz pisarki Marie Tourell „Hygge. Duńska sztuka szczęścia”. W obu publikacjach można znaleźć szereg statystyk, które udowadniają, dlaczego to właśnie ta nacja znalazła prawdziwą receptę na szczęście.
Jak wynika z zebranych danych, 78% Duńczyków przynajmniej raz w tygodniu spotyka się z przyjaciółmi bądź rodziną. Właśnie na tym elemencie skupiają się wszyscy „wyznawcy” duńskiej szkoły szczęścia. Pielęgnowanie relacji z rodziną i przyjaciółmi, cieszenie się każdą wspólną chwilą to priorytet. W urządzaniu wnętrza najważniejsze jest więc to, by sprzyjało ono spotkaniom z bliskimi.
Dobrym pomysłem okaże się więc wykończenie mieszkania w taki sposób, by bez problemu mogła się w nim spotkać grupa przyjaciół. Warto zainspirować się ciepłym stylem skandynawskim i postawić na jasne podłogi wykonane z prawdziwego drewna. Możesz wykorzystać na przykład brązowe dębowe deski lub nieco jaśniejsze, prawie białe bambusowe deski drewniane. Taka podłoga na pewno zachęci zarówno domowników, jak i gości do spotykania się i spędzania razem czasu, np. podczas gry w planszówki.

fot. Barlinek

podłoga

Panele ścienne – więcej przytulności dzięki podłogom oraz panelom ściennym
 
Duńczycy uwielbiają przytulne przestrzenie. W takim nastrojowym wnętrzu można usiąść wspólnie z partnerem i poczytać wspólnie gazetę lub przeglądać album ze zdjęciami. Projektanci wnętrz urządzający salony w stylu hygge podkreślają to, jak ważne jest, by takie mieszkania cechowały się przytulnością. Jak ją osiągnąć?
Poza wykorzystaniem jasnych, stonowanych barw i czerpaniem inspiracji z natury warto spróbować ocieplić przestrzenie, które w minimalistycznych wnętrzach zwykle pozostają bez dekoracji. Jednym z pomysłów jest pokrycie ścian panelami, najlepiej w białym kolorze. Możesz zdecydować się na przykład na panele ścienne o śmietankowym odcieniu i z wyrazistym wzorem drewna jesionowego. Dzięki temu salon nadal będzie sprawiał wrażenie przestronnego, ale panelowe wykończenie doda pokojom przytulności.
Przeczytaj także: Biel niejedno ma imię. Sprawdź, jak urządzić modne wnętrza
 
Hygge, czyli zadbaj o nastrój we wnętrzu
 
Okazuje się, że przeciętny mieszkaniec Danii spala w ciągu roku ok. 6 kg wosku. I nie, nie chodzi o andrzejkowe wróżby. Duńczycy to miłośnicy wszelkiego rodzaju świec, które wprowadzają nastrojową atmosferę w domu. Takie elementy dekoracyjne możesz ustawić w wielu miejscach w swoim wnętrzu – na parapetach, stolikach czy nawet na podłodze. Ważne, by świece – tak jak i inne dodatki – były dopasowane do stylistyki wystroju.
Jeśli zdecydujesz się na chłodne odcienie wykończenia podłogi, np. w kolorze dębu alabastrowego, dopasuj detale w takiej samej tonacji. Sprawdzą się tu szarości, chłodne pastele, a także czerń. W wypadku gdy postawiłeś na ciepłe barwy podłogi czy paneli ściennych, chociażby deski w kolorze naturalnego bambusa, możesz wybrać lampiony, świece i pledy w ciepłych tonacjach beży i brązów.
Spodobał Ci się styl hygge? Sprawdź również, jak wybrać modne drzwi wewnętrzne.

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na umieszczenie swoich danych osobowych zawartych w formularzu w bazie firmy DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. i wykorzystanie ich zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997 o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 133, poz.883. Dane będą wykorzystywane w celu kontaktu z Klientem wyłącznie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o.

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.)

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.