Co warto wiedzieć przed zakupem podłogi drewnianej

Podłoga drewniana zachwyca trwałością i eleganckim wyglądem. Wiele osób zapomina jednak, że charakteryzuje się innymi właściwościami niż panele podłogowe, a co za tym idzie – wymaga również odmiennej pielęgnacji, montażu itd. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat podłogi drewnianej!

Deski podłogowe – jaki rodzaj wybrać

To często najtrudniejsze zadanie. Drewno możemy podzielić na kilka grup, zależnie od jego barwy, wad (pęknięcia, sęki czy przebarwienia) i struktury.

  • deski bez pęknięć, sęki zdrowe, niewielkie, jednolita kolorystyka i usłojenie, brak bieli i niewielki połysk (czyli połyskujące pasemka na drewnie).
  • deski z niewielkimi pęknięciami na powierzchni, sęki do 6 mm średnicy, niewielkie przebarwienia, lekko zakrzywione słoje, niewielki połysk.
  • deski z obecnymi sękami – zdrowe do 2 cm średnicy i nadpsute/ubytki do 5 mm, pęknięcia powierzchniowe i piorunowe, liczne przebarwienia, często kontrastowe, dopuszczalny połysk i biel.

Deski podłogowe też pracują!

Podłoga drewniana pracuje. Co to oznacza? Deski drewniane dostosowują swoją objętość do warunków otoczenia. Dlatego konstrukcja podłogi drewnianej musi uwzględniać te wahania – deski podłogowe nie mogą być ułożone zbyt ściśle, bo się wypaczą. Warto też sprawdzić, czy drewno na podłogę zostało odpowiednio wysuszone – zbyt suche deski na skutek pracy i obciążenia będą pękać, z kolei zbyt wilgotne wypaczą się.

Jak wybrać odpowiedni materiał na podłogę drewnianą?

Do wyboru są różne gatunki drewna: twarde (orzech, jesion, dąb, grusza) i miękkie (brzoza, sosna, lipa, świerk). Gatunki twarde ze względu na swoją wytrzymałość nadadzą się na deski podłogowe do pomieszczeń użytkowych: salon, kuchnia, hol, korytarz. Miękkie będą lepsze w sypialni czy pokoju dziecięcym.

Istotne są kolorystyka i cena. O tej pierwszej musimy zadecydować sami – zależnie od pomysłu na aranżację wnętrza. Poza tym wygląd nie zawsze powinien być kluczowy przy wyborze podłogi – deski można bowiem malować, bejcować lub w ostateczności zakryć wykładziną! Cena zaś bywa decydującym czynnikiem przy decydowaniu o materiale na deski podłogowe.

Zobacz też: Zalety naturalnej podłogi w pokoju dziecięcym

Co warto wiedzieć przed zakupem podłogi drewnianej

Jak montować deski podłogowe?

W przypadku desek podłogowych drewnianych warto zwrócić się z prośbą o pomoc do specjalisty. Wystarczy wspomnieć, że podłogi drewniane montujemy zasadniczo na trzy sposoby: na drewnianym ruszcie nośnym; na podłodze technicznej z płyt OSB, desek drewnianych lub innego materiału technicznego; na odpowiednio przygotowanym betonie. Warto zapytać w sklepie o usługę montażu podłogi drewnianej!

Czy podłoga drewniana z czasem zmieni kolor?

To pytanie często zadają sobie osoby, które myślą o nowej podłodze. Generalnie każdy gatunek desek drewnianych zmienia kolor od momentu wystawienia na działanie promieni słonecznych. Dzieje się to stopniowo i jest procesem całkowicie naturalnym. Na ogół odcień drewna zmienia się na ciemniejszy, a zmiana następuje tym szybciej, im bardziej nasłonecznione jest pomieszczenie.

Na kolor ma też wpływ sposób czyszczenia desek. Wbrew obiegowej opinii podłoga drewniana nie jest trudna w utrzymaniu, należy jednak zwrócić uwagę na dobór odpowiednich środków do mycia i bardzo uważać na ilość wody – za dużo może doprowadzić do spaczenia albo dekoloryzacji drewna. Dobrze konserwowana podłoga będzie wyglądać nieskazitelnie przez lata.