Zalety naturalnej podłogi w pokoju dziecięcym

Urządzanie pokoju dziecięcego to prawdziwe wyzwanie. Ta przestrzeń powinna bowiem nie tylko odpowiadać upodobaniom malucha i wspierać jego rozwój, ale także zapewnić mu bezpieczeństwo. Dlatego w aranżacji pokoju dla dziecka warto postawić na naturalne materiały. Pierwszym krokiem może być wybór drewnianej podłogi.

Parkiet lub mozaika z naturalnego drewna to rozwiązanie ponadczasowe. Odpowiednio konserwowana posadzka przetrwa nawet kilka dekad, a jednocześnie sprosta wymaganiom aranżacyjnym zarówno kilkulatka, nastolatka, jak i dorosłego człowieka. Drewno jest jednocześnie w pełni bezpieczne dla dziecka, które przecież bardzo lubi bawić się na podłodze.

Dlaczego warto wybrać drewnianą podłogę do pokoju dziecięcego?

  • Drewno jest antystatyczne – nie przyciąga kurzu i innych zanieczyszczeń, pozwala więc uniknąć gromadzenia się roztoczy i alergenów. Jest to szczególnie ważne dla małych alergików.
  • Drewno to dobry izolator termiczny – drewniana podłoga jest ciepła i przyjemna w dotyku, nie trzeba więc przykrywać jej zbierającym kurz dywanem. Dziecko może na niej swobodnie usiąść i bawić się – na pewno nie zmarznie.
  • Drewniana podłoga tłumi dźwięki – drewno wykazuje cechy izolatora akustycznego. Dźwięki wydawane przez bawiącego się malucha nie będą więc uciążliwe dla sąsiadów.
  • Drewno tworzy zdrowy mikroklimat – ma naturalną zdolność do pochłaniania wody i oddawania jej w postaci pary wodnej. Stanowi tym samym naturalny regulator wilgotności.

Zalety naturalnej podłogi w pokoju dziecięcym

Jakie drewno będzie najlepsze?

Na podłodze w pokoju dziecięcym warto ułożyć posadzkę z twardych gatunków drewna, takich jak jesion lub dąb. Są najbardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, a o takie przecież łatwo podczas zbaw pełnego energii malucha.

Warto pamiętać, by nie pastować i nie polerować podłogi w pokoju dziecka – stanie się wtedy dość śliska. Dobrze zakonserwowaną drewnianą posadzkę wystarczy regularnie odkurzać i przecierać wilgotną ściereczką.

Więcej o pielęgnacji podłogi drewna dowiesz się z artykułu: Jak dbać o podłogę drewnianą?.