Jak dbać o podłogę drewnianą?

Drewno to często wybierany materiał wykończeniowy. Naturalny surowiec wykorzystywany do pokrycia podłóg sprawia, że pomieszczenie staje się przytulniejsze, lepiej się w nim odpoczywa, a dodatkowo prezentuje się ono bardzo efektownie. Drewno wymaga jednak wyjątkowej troski – regularnego oczyszczania i pielęgnacji. Zobacz, jak zapobiec uszkodzeniom desek i ciesz się długotrwałym pięknem drewnianej podłogi.

Jesteś właścicielem podłogi wykonanej z drewna? A może myślisz o jej zakupie? W obu przypadkach powinieneś poznać właściwości takiego wykończenia oraz sposoby jego pielęgnacji.

Odkurzacz w dłoń, czyli regularnie usuwaj piasek

Pozostawienie na podłodze piasku, błota i resztek śniegu stanowi zagrożenie dla drewna. Dla naturalnego materiału nie ma nic gorszego niż wdeptywanie zabrudzeń w deski. Z tego powodu trzeba przynajmniej raz lub dwa razy w tygodniu odkurzać i zamiatać podłoże.

Konieczna jest także obecność wycieraczek – zwłaszcza przy drzwiach głównych. Zaleca się, by wybrać jak największe formaty, tak by wchodzący musieli nadepnąć na tkaninę. W ten sposób nawet zapominalscy pozostawią szkodliwy piasek lub sól zawartą w śniegu przed pomieszczeniem.

Miękkie obuwie, filcowe podkładki, czyli chroń przed zarysowaniami

Nie tylko piasek czy sól pośniegowa mogą sprawić, że drewniana podłoga ulegnie zniszczeniu. Podłoże łatwo porysować m.in. podczas poruszania się w szpilkach czy butach-korkach. Zasada chodzenia w domu jedynie w kapciach posłuży nie tylko podłodze, ale także Twoim nogom. Pamiętaj, nie rób wyjątków – podczas przyjęcia poproś gości o zdjęcie obuwia.

Odpowiedniego przygotowania potrzebują także Twoje meble. Zanim położysz na drewnianych deskach szafę, stół i krzesła, zabezpiecz nóżki warstwą filcu. Możesz kupić specjalne przyklejane powłoki, pamiętaj jednak, że trzeba je co jakiś czas wymieniać, ponieważ szybko się ścierają.

Wszyscy właściciele zwierząt powinni też zwrócić uwagę na pazury swoich ulubieńców. Konieczne jest ich odpowiednio częste obcinanie po to, by zapobiec zarysowaniom podłogi.

Chcesz wiedzieć więcej? Sprawdź, jak wybrać środki do pielęgnacji podłóg. Zajrzyj tutaj!

Jak dbać o podłogę drewnianą?

Unikaj wody! Drewniane podłogi nie lubią wilgoci

Piękna drewniana podłoga z czasem może stracić swój urok, jeśli będzie narażona na działanie wilgoci. Deski mogą się odkształcać, matowieć, a lakier – odwarstwiać. Jak zapobiegać zniszczeniom?

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na mycie podłogi drewnianej. Najlepiej będzie, jeśli zdecydujesz się na czyszczenie bardzo dobrze wyciśniętym mopem. Dobrym rozwiązaniem może być także przecieranie podłoża wilgotną szmatką. Eksperci radzą również, by po takim czyszczeniu wycierać jeszcze raz deski do sucha.

Pielęgnując podłogę drewnianą, powinieneś stosować specjalne preparaty przeznaczone tylko do tego rodzaju powierzchni, chociażby skuteczny, a jednocześnie delikatny dla drewna. Zalecane jest również unikanie wszelkich środków o odczynie kwasowym, które mogą zniszczyć podłogę. Pamiętaj, że płyny do mycia materiałów drewnianych powinny być rozcieńczane w zimnej wodzie.

Drewno wymaga odpowiednich warunków – najlepiej „pracuje” w temperaturze ok. 17–24 stopni C oraz dobrze wywietrzonym pomieszczeniu. Jeśli zapewnisz taką atmosferę w swoim mieszkaniu, zapobiegniesz powstawaniu nadmiernej wilgoci. To także kolejny powód, by zadbać o odpowiednią cyrkulację powietrza w Twoich czterech kątach.