Jasne panele – jaki kolor ścian do nich pasuje?

Jasne podłogi od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Pasują do aranżacji w praktycznie każdym stylu – stanowią doskonałe tło zarówno dla klasycznych rozwiązań, jak i dla eksperymentów estetycznych. Nie oznacza to jednak, że bielone lub beżowe deski można łączyć z innymi elementami wystroju w dowolny sposób. Każda taka decyzja pociąga za sobą stylistyczne konsekwencje! Jaki zatem kolor ścian pasuje do jasnych paneli? Jak łączyć barwy we wnętrzu? Podpowiadamy!

Z artykułu dowiesz się:

  • jaki kolor ścian do jasnych paneli będzie wyglądać najlepiej,
  • do jakich aranżacji pasuje jasna podłoga.

Jedną z najważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć podczas urządzania domu lub mieszkania, jest odpowiedź na pytanie: jasna czy ciemna podłoga? Wiele osób stawia na jasne posadzki – przemawiają za tym nie tylko aktualne trendy wnętrzarskie, lecz także… możliwości, jakie daje taka podłoga. Jasne panele odbijają więcej światła niż ciemne deski, dzięki czemu optycznie powiększają wnętrze. Sprawiają, że aranżacja wydaje się lżejsza, a jednocześnie nie traci przytulnego charakteru.

Jasne panele – jaki kolor ścian do nich pasuje?

Jasna podłoga – jakie ściany do niej pasują?

Jeśli zależy Ci na dużej swobodzie aranżacyjnej i możliwości późniejszego wprowadzania większych zmian, dobrym wyborem będzie właśnie jasna podłoga. Kolor ścian można do niej dopasować w niemal dowolny sposób. Jasne tło podkreśla bowiem i wydobywa inne barwy.

Bielone podłogi lub deski w szarawym odcieniu pięknie się prezentują w towarzystwie nasyconych barw, dobranych na zasadzie kontrastu. Wystarczy pomalować jedną ze ścian farbą w mocnym kolorze, by uzyskać bazę dla bardzo nowoczesnej, wyrazistej aranżacji. Nie bój się takich barw jak butelkowa zieleń, szalenie modny w tym roku granat, fiolet czy antracyt (jasnoszara podłoga doskonale komponuje się z antracytową ścianą!).

Jak zaplanować wystrój, jeśli w mieszkaniu jest beżowa podłoga? Jaki kolor ścian do niej pasuje? Naturalne odcienie drewna pięknie komponują się jasnymi, neutralnymi barwami na ścianach – bielą, miętą, rozbielonym fioletem i innymi pastelami. Takie połączenie jest bardzo neutralne i stanowi doskonały punkt wyjścia dla bardzo przytulnej aranżacji, np. w stylu skandynawskim czy prowansalskim. Jeśli jednak zależy Ci na bardziej wyrazistym efekcie, możesz zestawić jasną podłogę drewnianą z czerwoną cegłą.

Najbardziej uniwersalne są właśnie jasne panele. To, jakie ściany do nich dobierzesz, w dużym stopniu zależy od tego, jaki ostateczny charakter ma mieć aranżacja.

Zobacz też: Jak dobrać kolor ścian do podłogi?

Jasne panele – w jakich aranżacjach się sprawdzą?

Jasna podłoga, zwłaszcza w towarzystwie stonowanych kolorów, w naturalny sposób budzi skojarzenia z pełnym światła, przytulnym stylem skandynawskim. Nie jest to jednak jedyny możliwy kierunek aranżacyjny. Bielona, przecierana deska to ostatnio najmodniejszy akcent w nowoczesnych wnętrzach – dobrze wpisuje się nawet w styl industrialny. Jasne panele sprawdzą się też w aranżacjach prowansalskich czy rustykalnych.