Jak łączyć kolory ścian i podłóg?

Co decyduje o tym, że dane wnętrze postrzegane jest jako atrakcyjne? Oprócz umiejętnie dobranych mebli i dodatków ważnym aspektem jest udane połączenie odcienia ścian i podłóg. Dobry wybór podkreśli efektowną aranżację, a dodatkowo może optycznie powiększyć pomieszczenie. Poznaj uniwersalne zasady łączenia kolorów i urządź wnętrze, o jakim marzysz!

Z tekstu dowiesz się:

  • czy warto łączyć ciemną podłogę z jasnymi kolorami ścian,
  • jak dobrać kolor ścian do podłogi z jasnego drewna,
  • jakie kolory ścian są obecnie najmodniejsze i z jaką podłogą warto je połączyć.

Aby zestawienie barw w Twoim wnętrzu było udane, podczas planowania aranżacji kieruj się sprawdzonymi regułami łączenia kolorów. Ciemne barwy są zazwyczaj eleganckie, natomiast jasne sprawiają, że pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne… Najważniejsze więc, aby łącząc je ze sobą, znaleźć złoty środek.

Łączenie kolorów – ciemna podłoga, jasne ściany

Jednym z najbardziej sprawdzonych sposobów na łączenie kolorów we wnętrzu jest zestawienie koloru jasnego z ciemnym. Jaki kolor ścian dobrać do szarej czy brązowej podłogi? Jeśli jej wybarwienie jest bardzo ciemne, możesz zdecydować się na jasną farbę, na przykład beżową, pastelową lub po prostu białą. W ten sposób unikniesz efektu przytłaczająco ciemnego wnętrza oraz jego optycznego pomniejszenia.

Jeśli chodzi o najlepszy rodzaj podłogi w ciemnych barwach, rozważ naturalne podłogi drewniane, które charakteryzują się efektownym usłojeniem i bardzo szlachetnym sposobem starzenia. Im dłużej znajdują się w Twoim mieszkaniu, tym lepiej wyglądają! Oprócz rodzimych gatunków ciekawą propozycją są także coraz popularniejsze deski z drzew egzotycznych, na przykład Merbau. Bardziej ekonomiczną opcją będą panele podłogowe, które często do złudzenia przypominają naturalne drewno.

Pamiętaj, że ciemny kolor podłogi może optycznie zmniejszać wnętrze, dlatego najlepiej sprawdza się w dużych, otwartych pomieszczeniach z dobrym oświetleniem naturalnym i sztucznym.

Jak łączyć kolory ścian i podłóg?

Jasny kolor podłogi – jakie ściany będą wyglądać z nim najlepiej?

Jasna podłoga odbija więcej światła niż ta w ciemnych barwach, dzięki czemu wnętrze wydaje się większe – dlatego warto zdecydować się na to rozwiązanie szczególnie w małych pomieszczeniach. Możesz wybrać zarówno klasyczne jasne drewno, takie jak buk, dąb czy sosna, jak i egzotyczne, na przykład z bambusa.

Jasna podłoga jest doskonałą bazą do stworzenia modnego wystroju wnętrza. Takie aranżacje mogą być dopełnione szeroką paletą barw na ścianach. Najważniejsza jest w tym wypadku decyzja, czy zależy Ci na uniwersalnym, harmonijnym wystroju w stylu skandynawskim lub minimalistycznym. Decydując się na to rozwiązanie, wybierz farbę do ścian w stonowanym, jasnym odcieniu. Może to być biel lub modne pastele, które nieco ożywią pomieszczenie. Zaletą takiej aranżacji będzie możliwość łatwej zmiany wystroju, gdy tylko obecne dodatki Ci się znudzą.

Łączenie ciemnych kolorów ścian z jasną podłogą może być nieco trudniejsze, ale również spotyka się je w wielu modnych stylach aranżacji. W tym wypadku masz dużą dowolność wyboru ciemnej farby, szczególnie jeśli zdecydujesz się na jednolite meble. Nie bój się intensywnych kolorów, takich jak fiolet, granat, czy nawet grafit, które doskonale sprawdzą się w wielu aranżacjach, na przykład w stylu nowoczesnym czy dark elegance.

Najmodniejsze kolory ścian – z czym je połączyć?

Aranżacja wnętrz to niezwykle dynamiczna dziedzina, dlatego najmodniejsze kolory ścian zmieniają się praktycznie co roku. Obecnie na topie są głównie dwie grupy barw.

  • Kolory w tonacji beżowej: jasnobrązowy, kremowy, kawowy. Sprawdzą się one w wielu wnętrzach, urządzonych w np. w stylu glamour czy angielskim. Takie barwy ścian warto połączyć z jaśniejszą podłogą.
  • Pastele: pudrowy róż, mięta, szarość czy living coral. Te kolory dobrze sprawdzą się w aranżacjach w stylu glamour czy Hampton, ale także w bardziej klasycznie urządzonych wnętrzach. To grupa kolorów, którą możesz połączyć zarówno z ciemną, jak i z jasną podłogą.
  • Mocne akcenty kolorystyczne: dobrze będzie wyglądało połączenie ich z jaśniejszą podłogą i stworzenie aranżacji np. w stylu boho (z ciemnozielonymi ścianami) lub marynistycznym (z granatem).

Pamiętaj, że niezastąpionym łącznikiem pomiędzy ścianą a podłogą są listwy, które również powinny być dobrze dopasowane do wybranego przez Ciebie połączenia kolorystycznego.

Dowiedz się więcej na ten temat: Różne style, różne pomieszczenia – jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Podłogę wybierasz na lata, dlatego to do niej warto dobierać kolor ścian, a nie na odwrót. Jeśli poszukujesz idealnej ciemnej lub jasnej podłogi do swojego wnętrza, koniecznie sprawdź ofertę DDD Dobre Dla Domu!