Jak układać panele podłogowe? Poradnik w 3 krokach

Układanie paneli to jedna z tych prac remontowych, które z powodzeniem możesz wykonać samodzielnie. Nowoczesne materiały wykończeniowe są do tego bardzo dobrze przystosowane. Warunkiem uzyskania odpowiedniego efektu jest przestrzeganie kilku podstawowych zasad. Dowiedz się, o czym warto pamiętać!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak przygotować się do układania paneli podłogowych,
  • jak profesjonalnie kłaść panele,
  • o czym warto pamiętać po skończonym montażu.

Panele podłogowe to jedna z najczęściej wybieranych nawierzchni. Łączy ona w sobie atrakcyjny wygląd, trwałość oraz przystępną cenę. Ale do tych zalet należy dodać jeszcze łatwość montażu. Nie potrzeba do tego specjalnych narzędzi, a jeszcze prostsze jest układanie paneli z systemem Click, dostępnych w ofercie DDD Dobre Dla Domu!

Układanie paneli – jak się przygotować?

Zanim przystąpisz do montażu paneli podłogowych, wybierz model o interesujących Cię cechach: rodzaju, kolorze i klasie ścieralności. Warto też wiedzieć, jaką ilość materiału zamówić. Aby obliczyć ilość paneli, która będzie potrzebna do wykończenia danego pokoju, pomnóż długość przez szerokość pomieszczenia. Otrzymasz wymiary pomieszczenia w metrach kwadratowych, czyli Twoje zapotrzebowanie na panele podłogowe. Pamiętaj, aby doliczyć 10% zapasu powierzchni – na wypadek ewentualnych błędów podczas przycinania.

Gdy już kupisz odpowiednią ilość wybranych paneli, przygotuj podłogę, którą będziesz nimi pokrywać. Zadbaj, aby była sucha, czysta i odpowiednio wyrównana. Wszelkie ubytki muszą być usunięte. Na oczyszczoną nawierzchnię połóż folię paroizolacyjną, która stanowi dodatkowe zabezpieczenie przeciwwilgociowe. Zastosuj około 10 cm zakładki pomiędzy jej elementami, a miejsca połączeń zabezpiecz taśmą. Pamiętaj też, aby lekko wywinąć obrzeża folii na ściany.

Następny etap przygotowań układania paneli podłogowych to położenie na folii specjalnego podkładu, który zwiększy trwałość nawierzchni. Do wyboru masz podkłady z tektury karbowanej, pianki, eko-płyty oraz korka. Ostatni z wymienionych cieszy się największą popularnością ze względu na właściwość izolacji akustycznej.

Jak układać panele podłogowe? Poradnik w 3 krokach

Jak układać panele? To nic trudnego!

Do samodzielnego montażu paneli podłogowych będą Ci potrzebne:

  • dobijak – czyli łyżka dociągająca, która maksymalnie ścieśni elementy; możesz zastąpić to narzędzie młotkiem i drewnianym klockiem,
  • gumowy młotek – za jego pomocą poprawisz ułożenie paneli od góry,
  • kątownik – pomoże w równym ułożeniu poszczególnych elementów; pozwoli też wyznaczyć linię cięcia paneli, jeśli będzie to potrzebne,
  • wyrzynarka – przydatna, jeśli na podłodze znajdują się elementy, które trzeba ominąć (na przykład rurki od grzejnika),
  • kliny dylatacyjne – ich zastosowanie będzie pomocne podczas układania paneli podłogowych z systemem mocowania Click, ponieważ zapobiegną one niekontrolowanym zmianom w ułożeniu paneli.

Z tak przygotowanym podstawowym sprzętem możesz rozpocząć główną część pracy. Jak kłaść panele w odpowiedni sposób? Na początku rozłóż pierwszy rząd i sprawdź, w którym miejscu konieczne będzie docięcie. Przycięty element powinien mierzyć co najmniej 40 cm – krótszy będzie wyglądał nieestetycznie. Pozostały fragment umieść w kolejnym rzędzie jako pierwszy. Kolejne elementy łącz z sąsiednimi rzędami, wykorzystując system Click (zwracaj uwagę na charakterystyczne kliknięcie, które poinformuje Cię, że panel jest stabilnie zamocowany). W ten sposób układaj podłogę tak, by łączenia wszystkich rzędów tworzyły wzór „na mijankę”.

O czym trzeba pamiętać pod koniec układania paneli podłogowych?

Jeżeli wszystkie rzędy są już ułożone, przejdź do ostatniego etapu pracy. Najpierw przytnij wystającą folię, a następnie przejdź do mocowania listew przyściennych za pomocą kołków rozporowych i wkrętów. Pamiętaj, aby nie przyklejać ich do ściany – to mogłoby spowodować trwałe uszkodzenia. I na tym właśnie kończy się samodzielny montaż paneli podłogowych!

Planujesz remont i zastanawiasz się nad samodzielnym układaniem paneli? To dobry pomysł! Sprawdź naszą ofertę, wybierz łatwy w montażu model z systemem Click i zostań złotą rączką w swoim domu.