Jak obliczyć potrzebną ilość paneli?

Wykańczasz pomieszczenia lub zmieniasz panele podłogowe? Zwykle poszukiwanie odpowiednich desek czy paneli na podłogę zajmuje sporo czasu, a kiedy decyzja już zapada – domownicy chcą jak najszybciej mieć już z głowy montaż. Zanim jednak przystąpisz do położenia paneli, musisz wiedzieć, jaką ilość zamówić. Warto dokładnie obliczyć ich liczbę, by oszczędzić czas i nie przysporzyć sobie problemów. Jak to zrobić?

Źle wymierzone panele mogą skutkować nie tylko opóźnieniami w montażu. To także dodatkowe koszty! Należy pamiętać również o tym, że czasami producenci wycofują niektóre kolekcje i trudno dokupić brakującą ilość, dlatego warto wziąć dodatkową ilość na zakładkę.

Przeczytaj także: Jaką podłogę położyć w domu?

Jak obliczyć potrzebną ilość paneli?

Przelicznik powierzchni – jak obliczyć metry kwadratowe pomieszczenia

Jeśli już wybrałeś odpowiednie panele podłogowe – markę, kolor i klasę ścieralności paneli – należy obliczyć, ile desek podłogowych potrzebujesz na pokrycie powierzchni pomieszczenia. Zacznij od obliczenia metrów kwadratowych pokoju. Pomnóż długość i szerokość pomieszczenia, a otrzymasz metry kwadratowe, czyli Twoje zapotrzebowanie na panele podłogowe.
Dodatkowo, należy doliczyć 10% powierzchni niezbędnej do montażu. Zawsze warto mieć rozsądny zapas. Dobrze jest zabezpieczyć się na wypadek błędów w docięciu paneli lub innych (np. wymiany czy uzupełnienia w późniejszym czasie).

Układanie paneli podłogowych – o czym pamiętać przed montażem

Warto pamiętać, by przed położeniem paneli podłogowych oczyścić podłogę z zabrudzeń i kurzu. Następnie należy położyć na nią folię oraz izolację akustyczną (np. z pianki polipropylenowej).
Więcej porad dotyczących montażu paneli podłogowych znajdziesz na stronie www.ddd.com.pl.