Jak wybrać panele do biura, sklepu i innych miejsc użyteczności publicznej?

Aranżacja miejsc użyteczności publicznej wymaga przemyślanych i praktycznych rozwiązań. W takich obiektach przewija się bardzo dużo ludzi, a to sprawia, że podłoga w biurze czy sklepie niszczy się o wiele szybciej niż w domu. Jednocześnie każde z takich miejsc wymaga, by zwrócić uwagę na inne szczegóły. Czy panele do biura, szkoły i sklepu to dobry pomysł? Czym się kierować, wybierając panele podłogowe do przedszkola lub restauracji? Poszukaliśmy odpowiedzi.

Z tekstu dowiesz się:

  • jaka podłoga do biura będzie najlepsza,
  • czy warto wybrać panele podłogowe do sklepu,
  • jak wybrać podłogę do szkoły lub przedszkola,
  • na co zwrócić uwagę, wybierając podłogę do restauracji.

Bez względu na to, czy czeka Cię aranżacja przestrzeni publicznej, czy prywatnej, warto zadbać, by wnętrze było jednocześnie atrakcyjne i funkcjonalne. Przy tym warto pamiętać, że podłoga w biurze, sklepie i innych miejscach to najbardziej eksploatowany element wnętrza – dlatego panele podłogowe sprawdzą się lepiej niż np. tradycyjny parkiet. Podpowiadamy, co warto wziąć pod uwagę, jeśli wybierasz panele podłogowe do takich miejsc!

Jak wybrać panele do biura?

Podłoga w biurze to najbardziej eksploatowany, a zarazem reprezentacyjny element wnętrza. Dlatego, poza funkcjonalnością, ważny jest jej wygląd – podłoga powinna robić wrażenie na klientach i podnosić komfort pracy, który sprzyja koncentracji. Z kolei atrakcyjny wygląd biura poprawia samopoczucie, wydajność i motywację pracowników. Zatem jaka podłoga do biura będzie najlepsza? Zanim dokonasz wyboru, weź pod uwagę następujące czynniki:

  • liczba pracowników i klientów – im więcej osób w biurze, tym podłoga powinna być bardziej wytrzymała;
  • czas korzystania z biura – jeśli wynajmujesz powierzchnię na krótki czas lub otwierasz biuro tylko na kilka godzin w ciągu dnia, możesz wybrać tańsze i mniej trwałe rozwiązania niż w przypadku zatłoczonego biura otwartego całą dobę;
  • liczbę i wagę mebli – jeśli planujesz zakup tradycyjnych i ciężkich mebli z drewna lub ustawienie w biurze wielkich maszyn, pamiętaj, by podłoga była odpowiednio trwała.

W najbardziej eleganckich wnętrzach (takich jak kancelaria adwokacka lub duży urząd) dobrze sprawdzą się podłogi drewniane. Ich minusem jest jednak wyższa cena, podatność na zarysowania i wilgoć oraz konieczność regularnej renowacji. Dlatego równie dobrym rozwiązaniem będą panele podłogowe do biura, które wyglądem przypominają prawdziwe drewno. Aby podłoga w biurze posłużyła Ci przez wiele lat, wybierz panele laminowane ( o wysokiej klasie ścieralności z cechami wodoodpornymi) lub panele winylowe (idealne do pomieszczeń komercyjnych).

Czy panele podłogowe do sklepu to dobry pomysł?

Podczas wybierania podłogi do sklepu lub galerii handlowej pamiętaj, że na wiele rzeczy nie będziesz mieć wpływu. Szpilki, błoto, plucha, skaczące dzieci, upuszczone przez przypadek przedmioty, a przede wszystkim cała masa klientów – odpowiednie panele do sklepu powinny to wszystko wytrzymać. Jednocześnie warto zadbać o ich estetykę – wygląd podłogi (podobnie jak kolor ścian i styl mebli) powinny pasować do oferty sklepu i nastroju, jaki chcesz wzbudzić w swoich klientach.

Na podłogach sklepów wielkopowierzchniowych najczęściej stosuje się płytki ceramiczne, które są wytrzymałe i łatwe w myciu. Niestety, nie wszystkie płytki wyglądają atrakcyjnie, a niektóre z nich mogą być też śliskie, co zauważysz już podczas pierwszych opadów deszczu. Panele podłogowe do sklepu to zatem dobry pomysł. Dobrym rozwiązaniem będą np. panele winylowe wykonane z kilku warstw syntetycznych materiałów. Są wodoodporne i najtrwalsze na rynku. Takie panele do sklepu nie tylko posłużą Ci przez długi czas (posiadają nawet 30 lat gwarancji!), ale też wyciszą niechciane odgłosy kroków – co zwiększy komfort zarówno pracowników, jak i samych klientów. A dzięki specjalnym nadrukom 3D taka podłoga będzie przypominać prawdziwy parkiet, dlatego nie musisz rezygnować z atrakcyjnej i przytulnej aranżacji wnętrza!

Jak wybrać panele do biura, sklepu i innych miejsc użyteczności publicznej?

Jaka podłoga do szkoły lub przedszkola będzie najlepsza?

Wybór paneli podłogowych do szkoły lub przedszkola to nie lada wyzwanie – w końcu dzieci to wulkany energii, a ich styl bycia i zachowanie sprzyjają powstawaniu zniszczeń. Nie bez powodu w placówkach oświaty tak często spotkamy wykładziny, popularne linoleum lub stary, drewniany parkiet, którego nikt nie naprawia. Jednak równie dobrym rozwiązaniem będą panele podłogowe do szkoły lub przedszkola. Wystarczy, że weźmiesz pod uwagę kwestie bezpieczeństwa.

Zatem jaka podłoga do szkoły będzie najlepsza? To zależy od pomieszczenia, w którym planujesz montaż paneli.

  • Sekretariat, pokój nauczycielski, wnętrze klas – w tych miejscach życie toczy się dość spokojnie, dlatego wystarczy montaż zwykłych paneli laminowanych. Pamiętaj, by wybrać model odporny na wilgoć i osiadanie kurzu, np. jedną z podłóg Quick Step.
  • Korytarz, stołówka – z uwagi na ich dużą eksploatację najlepiej sprawdzą się tam wytrzymałe panele winylowe. Ich dużą zaletą jest antypoślizgowość, co zniweluje ryzyko wypadków. Takie panele do szkoły to dobre rozwiązanie także do pozostałych pomieszczeń, jeśli stoją w nich ciężkie meble lub korzysta z nich wyjątkowo wiele osób.

A co z w przypadku pozostałych placówek? Laminowane panele podłogowe do przedszkoli mogą ulec zbyt szybkiemu zniszczeniu. Dlatego w tym przypadku również warto wybrać panele winylowe lub tradycyjną wykładzinę.

Przeczytaj też, jak dbać o panele podłogowe, by zachować ich piękno na dłużej!

Podłoga do restauracji – na co zwrócić uwagę?

Restauracja to miejsce wyjątkowe, do którego przychodzimy nie tylko zjeść, ale też miło spędzić czas. Dlatego podłoga do restauracji powinna spełniać trzy funkcje jednocześnie: wykazywać odporność na zabrudzenia, pasować do stylu i charakteru wnętrza oraz sprawiać, że klient poczuje się w nim jak u siebie w domu.

Podczas zakupu podłogi do restauracji obowiązują podobne zasady jak podczas wyboru paneli do sklepu – wiele zależy od rozmiaru wnętrza i ilości spodziewanych klientów. Jednak pamiętaj, by podłoga była odporna na zabrudzenia i częste mycie – w końcu plamy z buraków czy czerwonego wina są wyjątkowo trudne do usunięcia. Jeżeli zdecydujesz się na zakup parkietu, musisz być więc gotowy na częste cyklinowanie i lakierowanie powierzchni, by podłoga wyglądała atrakcyjnie. Jeśli jednak wolisz łatwiejsze w utrzymaniu panele, postaw na trwałe panele winylowe.

Łączenie estetyki z funkcjonalnością to sztuka, jednak w miejscach użyteczności publicznej jest ona szczególnie potrzebna. W końcu podłoga może być czymś znacznie więcej niż przypadkowym elementem aranżacji. A jeśli dokonasz właściwego wyboru, z pewnością Ci się to opłaci!