Zdecydowałeś się na pokrycie swojej podłogi panelami podłogowymi? To estetyczny i stosunkowo niedrogi sposób na wykończenie nowoczesnych wnętrz. Zanim zaczniesz eksploatować posadzkę, warto dowiedzieć się, na czym polega konserwacja paneli podłogowych i czym wyczyścić panele. Pamiętaj, że panele podłogowe powinieneś pielęgnować środkami dedykowanymi dla tego typu podłogi. Zobacz, jak dbać o panele, by na długo zachowały estetyczny wygląd!

Z artykułu dowiesz się:

  • czym myć panele podłogowe,
  • na czym polega konserwacja paneli,
  • jakie wybrać środki do konserwacji paneli podłogowych,
  • jak dbać o panele, by przedłużyć ich trwałość.

Panele to zupełnie inny typ podłogi niż parkiet – pielęgnacja paneli laminowanych wygląda więc inaczej niż w przypadku posadzki z litego drewna. W odróżnieniu od podłogi drewnianej nie można ich odnawiać, cyklinować i lakierować, dlatego trzeba o nie dbać od początku używania. Odpowiednia konserwacja i pielęgnacja paneli podłogowych sprawi, że będą ozdobą mieszkania przez długie lata.

Czyszczenie paneli podłogowych. Pozbądź się piasku, czyli odkurzacz w ruch!

Najważniejszą zasadą pielęgnacji paneli podłogowych jest niezostawianie zanieczyszczeń, które mogą porysować powierzchnię. Piasek czy resztki błota powinny być usuwane tak szybko, jak się pojawią. W tym celu najlepiej użyć odkurzacza z miękką końcówką. Ostre szczotki mogą zostawić ślady na panelach. Dodatkowo – w myśl zasady, że lepiej zapobiegać niż leczyć – przypomnij domownikom również o konieczności wycierania butów. Przed i za drzwiami wejściowymi ustaw duże wycieraczki, a zbiorą część pyłu i brudu. Sprawi to, że późniejsze czyszczenie paneli będzie łatwiejsze.

Jak dbać o panele podłogowe?

Mycie paneli podłogowych (prawie) bez wody. Czym najlepiej myć panele podłogowe?

Jak myć panele podłogowe? Przede wszystkim należy starać się używać jak najmniejszej ilości wody – w przeciwnym razie podłoga może zacząć „puchnąć” na łączeniach. Aby temu zapobiec, panele laminowane należy myć dokładnie wyżętymi ściereczkami lub mopem. Zwróć uwagę, by materiał, którego używasz do mycia paneli, był odpowiednio miękki np. wykonany z mikrofibry.

Warto także stosować profesjonalne środki do pielęgnacji paneli podłogowych, na przykład płyn do pielęgnacji i konserwacji. Środek doskonale myje panele i pozostawia świeży zapach. Jeśli jesteś zwolennikiem tradycyjnych rozwiązań – jako preparat do konserwacji paneli podłogowych sprawdzi się również woda z octem. Nie pozostawia smug, ale zapach mikstury nie należy do najprzyjemniejszych.

Sposoby na zabezpieczenie paneli podłogowych

Wiesz już, jak czyścić panele i jakich środków używać do ich mycia. Warto też pomyśleć o ochronie powierzchni przed mechanicznymi zarysowaniami. Krzesła, stół i inne meble dobrze jest zaopatrzyć w filcowe podkładki. Taka ochrona niestety ściera się po jakimś czasie i czynność należy powtórzyć. Zwróć również uwagę na obrotowe fotele wykończone plastikowymi kółkami. Jeśli masz możliwość – wymień meble na takie, które mają kółka z gumowymi nakładkami. W innym wypadku możesz wyposażyć swoje wnętrze w matę poliwęglanową, chroniącą powierzchnię paneli. Pamiętaj, że zużytych paneli podłogowych nie da się naprawić. Trzeba je po prostu wymienić na nowe. Nawet najbardziej uważny użytkownik nie jest jednak w stanie zapobiec zniszczeniu, jeśli materiał będzie niskiej jakości. Dlatego eksperci radzą, by przy zakupie paneli nie kierować się jedynie ceną, ale także m.in. klasą ścieralności i użytkowania podłogi.

Zobacz też: Panele do łazienki – czy to dobry pomysł?