Co zrobić, gdy zepsuł się zamek w drzwiach?

DDD - Dobre dla domu
21 maja 2019

Zaspałeś do pracy. Chcesz szybko wyjść z mieszkania, żeby zdążyć na kolejny autobus. Jest tylko jeden problem – zepsuty zamek w drzwiach, który odmawia posłuszeństwa. Niekiedy pojawia się trudność z przekręceniem klucza lub opadanie klamki, innym razem dochodzi do całkowitej blokady drzwi. Jak otworzyć zepsuty zamek w drzwiach i naprawić najpopularniejsze usterki?

Z tekstu dowiesz się:

  • co zrobić, gdy zatrzasnęły się drzwi wejściowe do domu lub mieszkania,
  • jak rozwiązać problem opadającej klamki w drzwiach,
  • co zrobić, jeśli nie możesz przekręcić klucza.

Drzwi to niezwykle eksploatowany element mieszkania. Korzystasz z nich codziennie – nic dziwnego, że z czasem zaczynają sprawiać problemy. Poniżej znajdziesz listę najczęstszych usterek z drzwiami w roli głównej. Sprawdź, jak sobie z nimi poradzić!

Zatrzaśnięte drzwi – i co teraz?

Zablokowane drzwi wejściowe to spory problem – zwłaszcza gdy na zewnątrz czekają na Ciebie pilne obowiązki. Zatem jak otworzyć zepsuty zamek w drzwiach?

Na początku sprawdź wszystkie możliwości – być może nie otworzyłeś drzwi do końca albo próbowałeś użyć do tego innego klucza. Nie próbuj wyważać drzwi samodzielnie – to zbyt duże ryzyko, które narazi Cię na niepotrzebne straty.

Jeśli podejrzewasz, że drzwi nie chcą się otworzyć tylko od wewnątrz (np. zablokowała się klamka), możesz spróbować odkręcić zamek za pomocą śrubokręta. Jednak najrozsądniej będzie wezwać profesjonalnego ślusarza. Specjalista posiada niezbędne umiejętności i sprzęt, który pozwoli mu otworzyć zamek bez naruszania drzwi. Będzie wiedział, jak wymienić zamek w drzwiach – jeśli był on znacznie uszkodzony, może się to okazać konieczne.

Jak poradzić sobie z opadającą klamką?

Częstą awarią drzwi jest opadająca klamka, która wymusza jej „dociskanie” w celu skutecznego zamknięcia drzwi. Jeśli możesz zidentyfikować miejsce obluzowania klamki, wystarczy dokręcić odpowiednie elementy za pomocą śrubokrętu. Czasami jednak zdarza się, że przyczyną zbyt luźnej klamki w drzwiach jest zużycie sprężyny lub śrub (albo też ich nieodpowiednia długość), które znajdują się wewnątrz zamka. Nowe elementy kosztują zaledwie kilka złotych, a ich montaż wymaga odkręcenia klamki i szyldów. Jeśli jednak posiadasz zamek starego typu, wymiana zamka może okazać się prostsza od znalezienia odpowiedniego elementu.

Czytaj także: Dobieramy klamkę do drzwi

Jak otworzyć zamek w drzwiach, gdy klucz nie chce się przekręcić?

Trudności z włożeniem oraz wyjęciem klucza z zamka to częsty problem. Na ogół powodem są zwykłe zanieczyszczenia, np. kurz lub zaschnięta woda, które osadzają się wewnątrz mechanizmu. W takiej sytuacji należy zaaplikować do wnętrza zamka specjalny preparat chemiczny, który oczyści i nasmaruje części. Nie aplikuj zwykłych olejów czy smarów – zwiążą się z brudem i tylko spotęgują problem.

Tym samym preparatem możesz naoliwić zawiasy, jeśli drzwi zaczynają skrzypieć.

Zobacz też: Sposób na skrzypiące drzwi

Jeśli wyczyszczenie zamka nie przyniosło efektów, być może przyczyna tkwi w obluzowanym mechanizmie. Wówczas należy dokręcić zamek do drzwi przy pomocy śrubokrętu krzyżakowego. Jeśli śruba wygląda na zużytą, możesz wymienić ją na nową.

W skrajnych przypadkach konieczna może okazać się wymiana wkładki, czyli części, do której wkłada się klucz. Zakup nowej to koszt od kilkudziesięciu złotych wzwyż. Najpierw weź do ręki śrubokręt i wyjmij starą część. Nową załóż zgodnie z instrukcją producenta. Możesz także skorzystać z pomocy ślusarza.

Naprawa zamka okazała się niewystarczająca, a Ty wolisz wymienić drzwi na nowe? Sprawdź ofertę DDD Dobre Dla Domu i wybierz te z najdłuższym okresem gwarancji!