Skrzypiące drzwi w domu? Są na to sposoby!

Skrzypienie drzwi w domu wyprowadza Cię z równowagi? Możesz temu zaradzić. Poznaj kilka sprawdzonych metod na to, aby zawiasy działały prawidłowo. Przekonaj się, że niektóre sposoby są niezwykle proste i wcale nie będziesz musiał wzywać do domu fachowca, aby naprawił skrzypiące drzwi wejściowe czy balkonowe.

Z artykułu dowiesz się:

  • Skrzypiące drzwi – skąd się bierze ten nieprzyjemny dźwięk?
  • Czym smarować skrzypiące drzwi?
  • Jak naprawić skrzypiące zawiasy w drzwiach?

Skąd się bierze skrzypienie drzwi?

Kiedy w domu zaczynają skrzypieć drzwi, nieprzyjemny odgłos potrafi doprowadzić do szewskiej pasji. Charakterystyczny dźwięk jest najbardziej uciążliwy nocą. Można oczywiście zostawiać drzwi niezamknięte, ale takie rozwiązanie nie sprawdza się na dłuższą metę – szczególnie jeśli skrzypią drzwi wejściowe do mieszkania. Co ciekawe – odgłos, który zakłóca Twój spokój, jest wydawany przez zawiasy. Okazuje się też, że każde drzwi wcześniej czy później zaczną skrzypieć i domagać się małej renowacji. To zupełnie normalne.

Jest to związane z użytkowaniem i zużyciem materiału, a ściślej ze zużyciem smaru, którym są pokryte zawiasy. Zastosowany przez producenta środek po prostu z czasem wyciera się i wysycha, a do konstrukcji najczęściej dostają się kurz oraz inne zanieczyszczenia (np. drobinki piasku w przypadku drzwi wejściowych). To wszystko sprawia, że smar do zawiasów przestaje spełniać swoją funkcję. Gdy otwierasz skrzydło drzwiowe, wzrasta minimalizowane dotąd przez środek poślizgowy tarcie, a do uszu dociera nieprzyjemny odgłos, który niekiedy może zniwelować tylko wymiana zawiasów w drzwiach.

Skrzypiące drzwi w domu? Są na to sposoby!

Domowe sposoby na skrzypiące drzwi: smar do zawiasów drzwiowych i zwykły olej

Drzwi do łazienki, do pokoju czy skrzydło wejściowe nie powinny skrzypieć. Jeśli więc słyszysz ten irytujący dźwięk, zacznij działać. Sposób na skrzypiące drzwi jest banalny. Pierwszym krokiem do pozbycia się problemu jest sprawdzenie zawiasów. Jeśli wydają się suche albo wręcz przeciwnie – są pokryte tłustym nalotem i kurzem, najpierw dokładnie je oczyść. Użyj do tego szmatki nasączonej denaturatem lub benzyną ekstrakcyjną, a następnie nanieś na zawiasy świeżą warstwę śliskiego produktu. Przed tym jednak lekko podważ drzwi, aby rozsunąć zawiasy. Możesz użyć do tego cienkiej listewki, którą wystarczy wsunąć pod dolną krawędź skrzydła. W przypadku skrzypiących drzwi balkonowych najczęściej wystarczy tylko lekko dokręcić metalowe elementy znajdujące się w plastikowej ramie skrzydła.

A czym naoliwić drzwi? Możesz w markecie lub sklepie metalurgicznym kupić specjalny smar do zawiasów w aerozolu, który z łatwością naniesiesz za pomocą cienkiego aplikatora. Pomocna może być także wazelina techniczna. Innym pomysłem jest posmarowanie metalowych elementów wazeliną kosmetyczną, pianką do golenia, mydłem, masłem, parafiną czy zwykłym olejem roślinnym. Pamiętaj jednak, że takie domowe sposoby to metody awaryjne. Docelowym i najlepszym rozwiązaniem będzie zawsze smar do drzwi. Nie zapomnij podczas prac odpowiednio zabezpieczyć podłogi, gdyż oleiste substancje mogą ją zabrudzić lub uszkodzić. Jeśli użyjesz za dużo smaru, wytrzyj jego nadmiar np. ręcznikiem papierowym. Na koniec kilkakrotnie zamknij i otwórz drzwi, aby smar się równomiernie rozprowadził po metalowych zawiasach – i gotowe!

Wymiana zawiasów w futrynie metalowej – jak to zrobić?

Przesmarowanie metalowych zawiasów nawet najlepszym środkiem nie pomogło? Może się tak zdarzyć, gdy są one wypaczone lub nawet mocno skorodowane. Odstępstwa w ich kształcie najczęściej zwiększają tarcie i powodują przeraźliwe skrzypienie drzwi. W takiej sytuacji najlepiej wymienić zawiasy. Jak to zrobić?

Zacznij od wizyty w sklepie lub zamów nowe zawiasy bezpośrednio u producenta skrzydła drzwiowego. Możesz również poprosić o pomoc profesjonalnego montażystę, który wymieni zużyte elementy na nowe. Koszmar skrzypiących drzwi na pewno się skończy!