Drzwi dębowe zewnętrzne – za co cenimy je od lat?

Coraz częściej na drzwi zewnętrzne wybiera się drzwi stalowe. Wydają się one trwalsze i być może bezpieczniejsze. Nie jest to jednak jedyne wyjście – zwłaszcza jeśli zależy Ci na szykownej aranżacji wnętrz i pięknym wykończeniu elewacji. Dobrze dobrane drzwi zewnętrzne dębowe będą nie tylko spełniały swą podstawową funkcję, lecz także staną się wizytówką.

I bez obaw – ten wytrzymały materiał posłuży Ci przez wiele lat. Zobacz, co jeszcze mają w sobie te ponadczasowe drzwi.

Wytrzymałe drzwi dębowe zewnętrzne to dobra inwestycja w dom

Drewniane drzwi zewnętrzne kojarzą nam się ze wypaczonymi od wilgoci ościeżnicami, które ciężko domknąć. Tak przynajmniej było wiele lat temu. Teraz dzięki nowoczesnym technologiom ryzyko wypaczeń jest coraz niższe. Dodatkowo warto wiedzieć, że drewno dębowe jest wyjątkowo odporne na działanie warunków atmosferycznych. Ten twardy materiał:

  • nie jest podatny na uszkodzenia mechaniczne,
  • stanowi dobrą izolację akustyczną (z uwagi na dużą gęstość).

Nic więc dziwnego, że dąb od wieków był wykorzystywany przez człowieka. Ten szlachetny gatunek drzewa jest niezwykle trwały i solidny. Wielokrotnie na targach staroci potrafimy odnaleźć stare, dębowe stoły, które dalej są mocne i mogą służyć przez kolejne dziesiątki lat. Tak samo jest w przypadku drzwi dębowych zewnętrznych.

Drzwi dębowe zewnętrzne - za co cenimy je od lat?

Nowoczesność i elegancja w drzwiach zewnętrznych drewnianych

Drewno to nie tylko naturalny materiał, to przede wszystkim elegancki surowiec idealny do stylowych wnętrz. Ale przecież drzwi zewnętrzne widać nie tylko w środku, lecz także na zewnątrz. Drzwi dębowe zewnętrzne będą pasować do elewacji klasycznych domów. Współczesne wzornictwo pozwolą umieścić dekoracyjne aplikacje, dzięki którym drzwi dębowe staną się ozdobą domu. Jeśli jednak stawiasz na prostotę, wystarczy wybrać drzwi bez zdobień. Ich wygląd i trwałość sprawiają, że są one ponadczasowe. Były modne kiedyś, zwracają uwagę dziś i z pewnością w przyszłości również lat będziemy sięgać po to sprawdzone rozwiązanie.

Konstrukcja zewnętrznych drzwi dębowych

Wybierając drzwi zewnętrzne drewniane, zwróć uwagę na ich budowę. Zarówno rama, jak i ościeżnica drzwi dębowych zewnętrznych powinny być klejone warstwowo ze 100% drewna dębowego. Ważne jest też bezpieczeństwo, w końcu drzwi chronią nasz dobytek. Zastosowany w konstrukcji zawiasów wręg francuski zapewni je i zapobiegnie wyważeniu.

Przy wyborze drzwi, pamiętaj też, że drzwi zewnętrzne są granicą między wnętrzem domu, a tym, co na zewnątrz. Zwłaszcza w sezonie zimowym daje się to odczuć, gdy zimno aż bije od wejścia. Przebywanie wtedy w przedpokoju jest przykrą koniecznością i staramy się jak najszybciej przygotować do wyjścia, pośpieszając innych członków rodziny. Właściwości termoizolacyjne drewna dębowego chronią przed tym niemiłym odczuciem, gdy zbliżamy się do drzwi. Próg termoizolacyjny dodatkowo zabezpieczy dom przed utratą ciepła zimą. Zastosowana w konstrukcji ościeżnicy i skrzydeł sklejka wodoodporna ochroni drzwi przed wilgocią, a drewno będzie mogło pracować, nie wypaczając się i nie zagrzybiając.

Jeśli jednak wolisz bardziej nowoczesne rozwiązania, nie chcesz sięgać po sam metal, sprawdź, jak dobrać drzwi stalowo-drewniane.