Luxury Vinyl Tile – panele winylowe

LVT, czyli inaczej Luxury Vinyl Tile, to innowacyjny projekt podłóg winylowych realistycznie imitujących naturalne materiały. Panele winylowe stają się coraz popularniejszą i niedrogą alternatywą dla kamienia, drewna lub płytek ceramicznych. Dowiedz się, z czego składają się LVT, czym różnią się od innych rodzajów podłóg, a także jakie dają możliwości przy aranżacji mieszkania lub biura.

Luksusowe panele winylowe (LVT) to sztywne płyty o różnych rozmiarach i kształtach. Mogą imitować drewno (wówczas są w kształcie desek i paneli podłogowych) lub być zamiennikiem gresu czy kamienia (często prostokątne lub kwadratowe). Swoją strukturą przypominają warstwowe wykładziny PCW, lecz różnią się od nich kilkoma parametrami.

Panele winylowe – jak są zbudowane?

Panele LVT są dostępne na polskim rynku stosunkowo od niedawna. Dość często myli się je z naturalnym materiałem, który imitują. Wszystko to dzięki zastosowaniu warstwy fotograficznej, która odwzorowuje naturalne kolory i strukturę drewna lub kamienia.

Zobacz także: Pomysł na wnętrze, które się nie nudzi!

Standardowo panele winylowe składają się z 5 warstw:

  • warstwa wzmacniająca – stanowi podstawę panelu,
  • warstwa nośna zasadnicza,
  • warstwa fotograficzna zwana filmem – na niej znajduje się nadruk faktury drewna lub kamienia,
  • przezroczysta warstwa użytkowa – jest wykonana z tłoczonego PCW,
  • przezroczysta warstwa poliuretanu – stanowi ochronę panelu przed uszkodzeniem.

Luxury Vinyl Tile – panele winylowe

Panele LVT – poznaj ich walory funkcjonalne i estetyczne

Zanim zdecydujesz się na to rozwiązanie, poznaj główne cechy paneli winylowych. Można ująć je dwóch kategoriach: eksploatacyjnych oraz estetycznych.

Jeśli chodzi o parametry wytrzymałościowe i codzienne użytkowanie, panele winylowe są:

  • Łatwe do utrzymania w czystości – dzięki antystatycznej i wodoodpornej wierzchniej warstwie możesz szybko i bez trudu umyć panele, zaś ich system łączenia zapobiega powstawaniu szczelin i osadzania się w nich kurzu.
  • Trwałe – warstwa poliuretanu i PCW pozwala zabezpieczyć panele przed różnymi szkodliwymi czynnikami, jak promienie UV lub zarysowania od mebli czy pazurów zwierząt.
  • Komfortowe – dzięki 5 warstwom i antypoślizgowości panele winylowe zapewniają pełne bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Brak widocznych spoin i łączeń eliminuje również problem skrzypienia.
  • Odporne na wysokie temperatury – duża odporność na zmiany temperatur pozwala na położenie paneli LVT wszędzie tam, gdzie jest zamontowane ogrzewanie podłogowe, bez obawy o ich zniekształcenie.

To jednak nie koniec zalet paneli LVT. Na rynku dostępny jest szeroki wybór wzorów, kolorów i struktur paneli winylowych, które wpasowują się w obecne trendy. Dzięki doskonałemu odzwierciedleniu nadrukowanego wzoru panele winylowe zapewniają również bardzo naturalny efekt. Ponadto dobrze łączą się z innymi materiałami – możesz je dopasować praktycznie do każdego rodzaju wykończenia i stylizacji.

Jedyną wadą paneli LVT może być wyższa cena w porównaniu z klasycznymi wykładzinami w rolce, ale wynika ona z jakości i unikatowego efektu, jaki gwarantują panele winylowe.

Gdzie zastosować luksusowe panele winylowe?

Panele LVT mają dość szerokie zastosowanie ze względu na walory wizualne. Dzięki bardzo dobrym parametrom technicznym i niejednokrotnie bardzo wyszukanym designie panele te świetnie sprawdzają się nie tylko w domu, ale i w placówkach publicznych, np.: biurowcach, restauracjach, hotelach, salonach urody i butikach, a także szkołach, szpitalach i przychodniach.

LVT to również idealne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie naturalne produkty, jak drewno, ceramika lub kamień, mogą szybciej ulec eksploatacji i zniszczeniu z powodu niekorzystnych warunków tj. duży ruch, wilgoć czy mróz. Dlatego panele winylowe można z powodzeniem stosować do aranżacji intensywnie eksploatowanych pomieszczeń takich jak: kuchnie, łazienki, korytarze, sale konferencyjne, biura.

Zobacz także: O czym warto pamiętać, gdy wybierasz panele podłogowe do kuchni?

Luksusowe panele winylowe to wytrzymały i tani zamiennik drogich desek drewnianych lub kamiennych posadzek. Mają wiele zastosowań, a szeroka gama kolorów i faktur pozwala stworzyć ciekawe projekty nie tylko na wielkopowierzchniowych przestrzeniach, ale również w domowych wnętrzach inspirowanych naturą.