Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku?

Kiedy za oknem robi się szaro i zimno, a okres jesienno-zimowy przybiera na sile, najlepszym rozwiązaniem jest pozostanie w ciepłym mieszkaniu. W kontekście ostatnich podwyżek opłat eksploatacyjnych warto zastanowić się, jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku, a także co robić, aby obniżyć rachunki za ciepło, które nadwyrężają domowy budżet. Poznaj na to sprawdzone sposoby!

Z artykułu dowiesz się:

  • Jakie ogrzewanie do mieszkania w bloku będzie najtańsze?
  • Czy tanie ogrzewanie mieszkania w bloku jest możliwe?
  • Co zrobić, żeby zaoszczędzić na rachunkach za ciepło?

Jakie ogrzewanie mieszkania jest najtańsze?

W polskich blokach najbardziej popularnymi źródłami ciepła są ogrzewanie centralne i miejskie. Ten pierwszy rodzaj polega na montażu rur, które doprowadzają do kaloryfera ciepłą wodę zgromadzoną w specjalnym zbiorniku. Woda może być podgrzewana na kilka sposobów – za pomocą gazu, prądu albo w wyniku spalania w specjalnej kotłowni węgla lub drewna.

Z kolei ogrzewanie miejskie oznacza, że ciepło do Twojego grzejnika dostarczane jest z pobliskiej elektrociepłowni, a gorącą wodę do poszczególnych bloków transportują rurociągi. Szczególnym rodzajem sieci miejskiej jest ogrzewanie gazowe. W tym przypadku zamiast wody w rurach płynie gaz ziemny. Niebieskie paliwo trafia następnie do kotła podgrzewającego wodę, która później dociera do kaloryferów.

Alternatywą dla osób, które mieszkają w bloku z kotłownią, może być zastąpienie drożejącego prądu czy gazu nieco tańszym i bardziej ekologicznym paliwem niż drewno czy węgiel – czyli pelletem lub ekogroszkiem. Jeśli zastanawiasz się, jakie ogrzewanie do mieszkania w bloku wychodzi najkorzystniej pod względem ceny, z pewnością będzie to ta druga opcja. Ogrzewanie sieciowe jest najbardziej ekonomiczne i najmniej problematyczne, bo najczęściej koszty za ciepło wliczane są do comiesięcznego czynszu.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu w bloku?

Tanie ogrzewanie mieszkania – o co warto zadbać?

Jeśli chcesz mieć tanie ogrzewanie mieszkania, warto skonfrontować obowiązujące stawki za ciepło w spółdzielni mieszkaniowej albo wspólnocie. Być może okaże się, że opłaty w Twoim bloku są znacznie wyższe niż w sąsiednim budynku po drugiej stronie ulicy, ponieważ zarząd nie potrafił wynegocjować z dostawcą korzystnych warunków dla mieszkańców. Na rachunki za ogrzewanie wpływa również to, jak duże są przestrzenie wspólne w bloku – np. korytarze, podgrzewane garaże i klatki.

Ważny jest także rodzaj opłat, czyli to, czy opłaty za ciepło rozliczasz indywidualnie, czy płacisz je w ramach ryczałtu. Aby kwoty za ogrzewanie były niższe, warto zadbać o indywidualny licznik, na podstawie którego wspólnota lub spółdzielnia będzie mogła sprawdzić, ile faktycznie musisz zapłacić za ciepłe kaloryfery w mieszkaniu. Źródłem wysokich opłat może też być wadliwe ocieplenie budynku. Dlatego na kolejnym spotkaniu mieszkańców porusz ten problem i wspólnie spróbujcie pomyśleć nad ewentualnym dociepleniem bloku – szczególnie jeśli ma on już swoje lata.

Jak oszczędzać na ogrzewaniu – poznaj sprawdzone sposoby

Wiele osób zastanawia się, jak oszczędzać na ogrzewaniu, gdy mieszka się w bloku. Czy to w ogóle jest możliwe, skoro ciepło do kaloryferów transportowane jest np. z elektrociepłowni? Okazuje się, że tak! Istnieją sposoby, dzięki którym ciepło nie ulatnia się tak szybko z pomieszczenia, a Twoje rachunki za ogrzewanie są w stanie zmniejszyć się nawet o kilkanaście procent. Co zatem trzeba zrobić?

Przede wszystkim zadbaj o to, aby mieć w mieszkaniu szczelne okna oraz drzwi wewnętrzne, co znacznie poprawi komfort cieplny w pomieszczeniu. Przy okazji zwróć też uwagę na drzwi wejściowe do mieszkania w bloku. Może się okazać, że chłód, który obniża temperaturę, dostaje się do mieszkania właśnie z zimnego korytarza albo niedocieplonej klatki schodowej. Jeśli kupiłeś np. mieszkanie w kamienicy, być może będziesz musiał pod panele dodać warstwę styropianu albo specjalny podkład z tworzywa sztucznego, aby pod stopami poczuć komfortowe ciepło.

Aby oszczędzanie na rachunkach za ogrzewanie przyniosło wymierne korzyści, warto wyregulować grzejniki i zamontować sterowniki źródła ciepła, które dopasują temperaturę w mieszkaniu do Twoich preferencji. Pamiętaj też, że jeśli kaloryfer jest zapowietrzony, nie będzie oddawał tyle ciepła, ile powinien. Dlatego przed każdym sezonem grzewczym warto sprawdzić, czy w tej kwestii będzie potrzebna pomoc konserwatora.

Tanie ogrzewanie mieszkania może być również zależne od prawidłowej wentylacji. To ona pomaga w odprowadzaniu wilgoci i ma ogromny wpływ na panującą w pomieszczeniach temperaturę. Sposobem na zatrzymanie ciepła i zmniejszenie rachunków może być także zamontowanie za grzejnikiem folii termoizolacyjnej odbijającej ciepło, które później równomiernie wypełnia przestrzeń.

Pamiętaj, żeby grzejniki nie były zastawione meblami albo zakryte grubymi zasłonami. Koniecznie przestrzegaj także zasad dotyczących właściwego wietrzenia mieszkania. Najpierw zakręć wszystkie kaloryfery, a dopiero potem otwórz okna w pomieszczeniach. Po kilku minutach zamknij je i odkręć grzejniki. Dodatkowo zwróć uwagę na różnicowanie temperatury w mieszkaniu. W łazience może być ona wyższa, zaś np. w sypialni niższa. Mamy nadzieję, że powyższe sposoby na to, jak oszczędzać na ogrzewaniu, już niedługo pomogą Ci obniżyć rachunki. Powodzenia!