Jak wybrać drzwi wejściowe do mieszkania w bloku?

Dobre drzwi wejściowe do własnego mieszkania w klatkach schodowych czy do domów jednorodzinnych powinny przede wszystkim doskonale izolować termicznie i akustycznie oraz być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są bowiem nie tylko wizytówką mieszkania, ale też zabezpieczeniem przed czynnikami zewnętrznymi i kradzieżą. Drzwi do mieszkania (tzw. klatkowe) nie muszą być aż tak solidne jak te do domu wolnostojącego. Nie oznacza to jednak, że ich wybór może być przypadkowy.

Z tekstu dowiesz się:

  • na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze drzwi do mieszkania,
  • co to znaczy, że drzwi wejściowe do bloku lub montowane w domach jednorodzinnych są antywłamaniowe.

Niekiedy drzwi zewnętrzne do domów można wybrać dużo łatwiej niż drzwi do mieszkania w bloku. W mieszkaniu w bloku zaleca się zaś montowanie drzwi pełnych (bez przeszkleń, które nie zapewnią optymalnej prywatności), uchylnych i otwieranych do wewnątrz. Wielu zarządców budynków wręcz nie zezwala na zakładanie drzwi otwieranych do zewnątrz, ponieważ mogą one zaburzyć drożność ciągów ewakuacyjnych. Sposób montażu „do wewnątrz” eliminuje ponadto ryzyko kolizji ze wspólną przestrzenią wspólnoty.

Jak zamontować drzwi wejściowe do mieszkania?

Szerokość drzwi wejściowych do mieszkania to najczęściej 90 cm, a wysokość – 200 cm. Prawo wymaga bowiem montowania w lokalach mieszkalnych drzwi o szerokości w świetle ościeżnicy nie mniejszej niż właśnie 90 cm. W rzeczywistości jednak można spotkać też otwory drzwiowe o szerokości 80 cm – zwłaszcza w starszym budownictwie.

To jednak nie wszystkie parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze dobrych drzwi wejściowych do mieszkania. Skrzydła zewnętrzne to inwestycja na lata, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi kryteriami determinującymi ich funkcjonalność.

Drzwi wejściowe do mieszkań – izolacja akustyczna

Izolacyjność akustyczna to jeden z najważniejszych czynników, który należy wziąć pod uwagę w czasie zakupu drzwi. Przyjmuje się, że dobre wytłumienie dźwięków można osiągnąć już na poziomie 30 dB. Skuteczną barierą, która wpływa na izolację akustyczną, jest wielowarstwowe wypełnienie. Typowe drzwi wejściowe do mieszkania w bloku są zbudowane z kilku warstw płyt oraz blachy. Niektórzy producenci stosują warstwy pianki poliuretanowej, wełny mineralnej bądź korka. Warto zaznaczyć, że dobre drzwi chronią nie tylko przed dźwiękami z otoczenia, ale też włamaniem czy pożarem (podobnie jak skrzydła do klatki schodowej).

Drzwi wejściowe – izolacyjność termiczna drzwi wejściowych

Drzwi wejściowe w dużym stopniu wpływają na komfort mieszkania. Niedostatecznie wyciszone nie odgrodzą od hałasów na klatce schodowej (krzyków dzieci, odgłosu kroków itd.), a źle zaizolowane przyczynią się do wychładzania wnętrza, szczególnie w mieszkaniach na parterze przy drzwiach wejściowych do klatki. . Dlatego wybierając drzwi wewnątrzklatkowe, warto zwrócić również uwagę na izolacje termiczną jaka została zastosowana w drzwiach.

Im grubsze drzwi wejściowe, tym więcej materiału izolacyjnego znajduje się w ich wnętrzu. Nowoczesne drzwi wejściowe do mieszkania w bloku mają konstrukcję wielowarstwową, dzięki czemu wewnątrz ich skrzydła jest więcej materiału ociepleniowego. Zgodnie z normą przenikania ciepła drzwi wejściowe do mieszkania ograniczają straty energetyczne, co wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło do ogrzania mieszkania. Podczas zakupu skrzydła warto tą kwestię omówić ze sprzedawcą, szczególnie jeżeli klatka jest narażona na mocne wychłodzenie. Należy również zwrócić uwagę na konstrukcję ościeżnicy i progu. Elementy te również mocno wpływają na izolacje termiczną mieszkania.

Jak wybrać drzwi wejściowe do mieszkania w bloku?

Dobre drzwi wejściowe do mieszkania w bloku – z jakiego materiału?

Głównym kryterium podziału drzwi wejściowych jest materiał, z którego zostały wykonane. Można wyróżnić m.in.:

  • Drzwi drewniane – uchodzą za najtrwalsze i najsolidniejsze. Są jednak droższe, a przez to rzadko montowane jako drzwi wejściowe do mieszkania.
  • Drzwi z materiałów drewnopodobnych – są lżejsze i tańsze od modeli drewnianych, a jednocześnie mają dość dobre parametry izolacyjne.
  • Drzwi stalowe – mają ramę z drewna lub stali pokrytą arkuszami blachy i są wykończone okleiną, farbą, materiałem drewnopodobnym lub – rzadziej – drewnem. Należą do najpopularniejszych drzwi do mieszkania w bloku, gdyż jako drzwi klatkowe nadają się idealnie.
  • Drzwi z tworzyw sztucznych – są najtańsze, a jednocześnie charakteryzują się dość dobrymi parametrami cieplnymi. Występują w wielu różnych, często bardzo dekoracyjnych modelach. Ich wytrzymałość może być mniejsza niż modeli wykonanych z innych materiałów, ale tu wszystko zależy od naszych potrzeb przy wybieraniu drzwi zewnętrznych np. do klatki schodowej.

Drzwi wejściowe- jakie wybrać do mieszkania? Antywłamaniowe!

Drzwi antywłamaniowe są dodatkowo wzmocnione (np. przez bolce antywyważeniowe, rozwiązania konstrukcyjne), by skuteczniej chronić przed wtargnięciem do mieszkania niepowołanych osób. O ich trwałości informuje m.in. klasa oparta na europejskiej normie PN-EN 1627:2012. Na jej podstawie można wyróżnić klasy od RC1 do RC6, gdzie RC1 oznacza podstawową ochronę przed włamaniem, a RC6 – ochronę przed włamaniem przy zastosowaniu elektronarzędzi o dużej mocy.

Drzwi antywłamaniowe do mieszkania mają stalowe ramy oraz skrzydło wzmocnione dwoma arkuszami blachy i stalowymi prętami (przy próbie wycięcia otworu obracają się tak, że nie można ich przeciąć). Wyważeniu przeciwdziałają natomiast wspomniane już bolce, które po zamknięciu drzwi zagłębiają się w otworach w ościeżnicy. Poszukując drzwi antywłamaniowych (do klatki schodowej lub domu) należy zwrócić uwagę nie tylko na wykonanie drzwi, ościeżnicy, ale także okucia, które powinny spełniać podwyższone parametry związane z antywłamaniowością. Kluczowy jest również profesjonalny montaż.

Drzwi wejściowe na klatkę schodową – jakie wybrać?

Wysokiej klasy drzwi wejściowe zwiększają poczucie bezpieczeństwa i odgraniczają świat zewnętrzny od terenu prywatnego. Aby jeszcze lepiej spełniały swoją funkcję, warto zadbać o dodatkowe kwestie, takie jak rodzaj drzwi montowanych na klatce schodowej. Drzwi wejściowe powinny mieć jak najlepszą izolację akustyczną/termiczną i charakteryzować się solidną budową. Biorąc pod uwagę względy bezpieczeństwa, największym zainteresowaniem cieszą się skrzydła na stalowej ramie, w których poszycie wykonane jest z blachy obleczonej fornirem, okleiną bądź farbą. Aby zapewnić optymalne wygłuszenie, producenci stosują różnego typu komponenty, takie jak pianka czy płyta dźwiękoszczelna. Takie drzwi dźwiękoszczelne to doskonały wybór do mieszkania w bloku czy kamienicy.

Wybór drzwi wejściowych do mieszkania – o tym pamiętaj!

Wybór drzwi do mieszkania nie jest łatwy. Wielość modeli, zróżnicowane formy i ciekawa kolorystyka sprawiają, że większość klientów skupia się na kwestiach wizualnych. Jeżeli chcesz mieć pewność, że dokonałeś dobrego wyboru, zwróć uwagę na trzy podstawowe czynniki:

  • konstrukcja,
  • wysoki współczynnik izolacji akustycznej i termicznej,
  • antywłamaniowość,

Pamiętaj! O właściwościach drzwi wejściowych do mieszkania (dźwiękoszczelności czy antywłamaniowości) decyduje również sposób ich zamontowania. Niewłaściwa instalacja może znacznie obniżyć ich parametry! Wybierajmy zatem drzwi z izolacją termiczną wysokiej jakości, takie, które wygłuszą odgłosy dochodzące z zewnątrz, a do tego będą przeszkodą nawet dla doświadczonych włamywaczy!