Jak wybrać drzwi wejściowe do mieszkania w bloku?

14 stycznia 2020

Dobre drzwi wejściowe powinny przede wszystkim doskonale izolować termicznie i akustycznie oraz być odporne na uszkodzenia mechaniczne. Są bowiem nie tylko wizytówką mieszkania, ale też zabezpieczeniem przed czynnikami zewnętrznymi i kradzieżą. Drzwi do mieszkania (tzw. klatkowe) nie muszą być aż tak solidne jak te do domu wolnostojącego. Nie oznacza to jednak, że ich wybór może być przypadkowy.

Z tekstu dowiesz się:

  • na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze drzwi do mieszkania,
  • co to znaczy, że drzwi do mieszkania są antywłamaniowe.

Niekiedy drzwi zewnętrzne do domów można wybrać dużo łatwiej niż drzwi do mieszkania w bloku. W mieszkaniu w bloku zaleca się zaś montowanie drzwi pełnych (bez przeszkleń, które nie zapewnią optymalnej prywatności), uchylnych i otwieranych do wewnątrz. Wielu zarządców budynków wręcz nie zezwala na zakładanie drzwi otwieranych do zewnątrz, ponieważ mogą one zaburzyć drożność ciągów ewakuacyjnych.

Szerokość drzwi wejściowych do mieszkania to najczęściej 90 cm, a wysokość – 200 cm. Prawo wymaga bowiem montowania w lokalach mieszkalnych drzwi o szerokości w świetle ościeżnicy nie mniejszej niż właśnie 90 cm. W rzeczywistości jednak można spotkać też otwory drzwiowe o szerokości 80 cm – zwłaszcza w starszym budownictwie.

To jednak nie wszystkie parametry, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze dobrych drzwi wejściowych do mieszkania.

Dobre drzwi wejściowe do mieszkania – z jakiego materiału?

Drzwi wejściowe w dużym stopniu wpływają na komfort mieszkania. Niedostatecznie wyciszone nie odgrodzą od hałasów na klatce schodowej (krzyków dzieci, odgłosu kroków itd.), a źle zaizolowane przyczynią się do wychładzania wnętrza. Dlatego wybierając drzwi wewnątrzklatkowe, warto zwrócić uwagę na:

  • współczynnik przenikania ciepła (U) – najlepiej, by wynosił nie więcej niż 1,5 W/(m2K),
  • izolacyjność akustyczną – za bardzo dobrą uznaje się izolacyjność już na poziomie 30 dB.

Głównym kryterium podziału drzwi wejściowych jest materiał, z którego zostały wykonane. Można wyróżnić m.in.:

  • Drzwi drewniane – uchodzą za najtrwalsze i najsolidniejsze. Są jednak dość drogie, a przez to rzadko montowane jako drzwi wejściowe do mieszkania. Trzeba też pamiętać o ich regularnej impregnacji.
  • Drzwi z materiałów drewnopodobnych – są lżejsze i tańsze od modeli drewnianych, a jednocześnie mają dość dobre parametry izolacyjne.
  • Drzwi stalowe – mają ramę z drewna lub stali pokrytą arkuszami blachy i są wykończone okleiną, farbą, materiałem drewnopodobnym lub – rzadziej – drewnem. Często mają dość wysoki współczynnik przenikania ciepła, ponieważ trudno je ocieplić. Należą do najpopularniejszych drzwi do mieszkania w bloku.
  • Drzwi z tworzyw sztucznych – są najtańsze, a jednocześnie charakteryzują się dość dobrymi parametrami cieplnymi. Występują w wielu różnych, często bardzo dekoracyjnych modelach.

Jakie drzwi wejściowe do mieszkania? Antywłamaniowe!

Drzwi antywłamaniowe są dodatkowo wzmocnione, by skuteczniej chronić przed wtargnięciem do mieszkania niepowołanych osób. O ich trwałości informuje m.in. klasa oparta na europejskiej normie PN-EN 1627:2012. Na jej podstawie można wyróżnić klasy od RC1 do RC6, gdzie RC1 oznacza podstawową ochronę przed włamaniem, a RC6 – ochronę przed włamaniem przy zastosowaniu elektronarzędzi o dużej mocy.

Drzwi antywłamaniowe mają stalowe ramy oraz skrzydło wzmocnione dwoma arkuszami blachy i stalowymi prętami (przy próbie wycięcia otworu obracają się tak, że nie można ich przeciąć). Wyważeniu przeciwdziałają natomiast specjalne bolce, które po zamknięciu drzwi zagłębiają się w otworach w ościeżnicy.

Pamiętaj! O właściwościach drzwi wejściowych do mieszkania (dźwiękoszczelności czy antywłamaniowości) decyduje również sposób ich zamontowania. Niewłaściwa instalacja może znacznie obniżyć ich parametry.