Poznaj styl chalet – poczuj się jak w alpejskiej chatce

25 maja 2020

Styl chalet nawiązuje do wystroju górskich chat – przytulnego, nieco rustykalnego i pełnego naturalnych akcentów. Przypadnie do gustu nie tylko miłośnikom górskiej przyrody, ale też wszystkim, którzy poszukują oryginalnych, a jednocześnie tradycyjnych rozwiązań aranżacyjnych i nie czują się dobrze w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Zobacz, czym charakteryzuje się styl chalet!

Z tekstu dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się i skąd pochodzi styl chalet,
  • jak urządzić mieszkanie i dom w stylu chalet.

Początków stylu chalet należy doszukiwać się w prostym, skromnym wystroju pasterskich domów we Francji i Szwajcarii. Z biegiem lat styl ten jednak ewoluował i dziś przywodzi na myśl raczej aranżacje rodem z alpejskich kurortów czy też bardziej luksusową wersję wnętrz rustykalnych. Na szczęście w poszukiwaniu wymarzonego alpejskiego klimatu nie trzeba wyprowadzać się do odległego zakątka świata – równie dobrze można zastosować styl chalet w mieszkaniu czy domu, z którego okien nie widać górskich szczytów.

Chalet – styl, w którym główną rolę gra drewno

Aranżacje wnętrz w stylu chalet silnie bazują na drewnie. Pokrywa się nim zarówno podłogi, jak i ściany. Drewniane są też dekoracje, drzwi czy masywne, proste w formie meble. Bardzo efektownie wygląda również sufit ozdobiony drewnianymi belkami stropowymi – warto je wyeksponować i wydobyć ich surowe piękno.

Niestety styl chalet w mieszkaniu w wielkomiejskim bloku trzeba będzie wprowadzić inaczej niż za pomocą drewnianych belek, nadproży i innych tego typu elementów konstrukcyjnych. Ich substytutem mogą stać się dekoracje wykonane z drewna (kompozycje z gałęzi, pieńki pełniące funkcję stolika kawowego lub taboretu) czy też drewnopodobne panele naścienne.

Ważne, by drewno wyglądało jak najbardziej naturalnie – by miało widoczne słoje i matowe wykończenie. W cenie są też wszelkie niedoskonałości, jak przebarwienia i ślady po sękach. W ten sposób współczesny wystrój najpełniej odda klimat prostej pasterskiej chaty.

Warto pamiętać, że drewno pięknie komponuje się z kamieniem (np. piaskowcem). Materiał ten również można wykorzystać do wykończenia ścian lub podłóg.

Dom w stylu chalet – naturalna kolorystyka

We wnętrzu w stylu chalet dominują kolory ziemi zestawione z barwami nawiązującymi do alpejskiej przyrody. Obok brązów i beży pojawiają się więc czysta biel śniegu, złamana biel wełny, ciepła szarość nieba i nieco przygaszona zieleń, kojarząca się z roślinnością porastającą górskie stoki. Barwy te doskonale komponują się z odcieniem naturalnego drewna.

Styl chalet – dodatki nawiązujące do pasterstwa i myślistwa

W domu w stylu chalet nie może zabraknąć obłożonego kamieniem kominka, który nie tylko ogrzeje wnętrze, ale także nada mu bardziej przytulny charakter. W mieszkaniu prawdziwy kominek można zastąpić dekoracyjnym portalem z ustawionymi przed nim świecami lub biokominkiem. Całości dopełnią miękkie futrzane pledy rzucone na fotel, zwierzęce skóry (lub ich imitacje) oraz dywany, koce i poszewki na poduszki z owczej wełny. Na ścianach można zawiesić obrazy z górskimi krajobrazami i sztuczne poroże. Ważne, by dodatki nawiązywały do alpejskiej przyrody, myślistwa i pasterstwa. Miękkie, puszyste tkaniny nieco złagodzą surowość kamienia, nieidealnego drewna i masywnych mebli.