Design drzwi – trendy 2018

18 września 2018

Drzwi wewnętrzne, jak każdy element wyposażenia wnętrz, podlegają zmieniającej się modzie. Kolejne sezony przynoszą nowe inspiracje i trendy. Jakie wzory królują w designie drzwi w tym roku? Sprawdź!

Skandynawskie szarości i rozbielone pastele powoli ustępują miejsca nowym trendom. Rok 2018 upływa pod znakiem wabi sabi (czyli umiłowania tego, co niedoskonałe), fioletu ogłoszonego kolorem roku przez Instytut Pantone oraz roślinnych motywów w wersji XXL. Jakie jednak trendy panują w designie drzwi?

Drzwi wewnętrzne szklane – dla optycznego powiększenia przestrzeni

Szklane drzwi pozwalają na funkcjonalne oddzielenie poszczególnych części mieszkania, a jednocześnie wpuszczają do wnętrza więcej światła, tworząc wrażenie głębi i otwartej przestrzeni. Wpisuje się to w coraz silniejszą tendencję aranżowania domów pozbawionych barier, z płynnie przenikającymi się strefami. Salon łączy się z kuchnią, korytarz z salonem itd. – szklane drzwi nie zaburzają ciągów komunikacyjnych, a jednocześnie pozwalają nieco wyciszyć pomieszczenia i zwiększyć poziom intymności. Szklane drzwi dają również szansę na przemycenie innych trendów wnętrzarskich, takich jak motywy florystyczne lub imitacja surowego kamienia (np. w formie zadrukowanej folii znajdującej się pomiędzy taflami szkła).

Drzwi bezprzylgowe – modna jednolita płaszczyzna

Drzwi bezprzylgowe to ukłon w stronę modnego minimalizmu. Zawiasy są w nich bowiem całkowicie chowane w ościeżnicy, dzięki czemu po zamknięciu skrzydła drzwi tworzą jedną płaszczyznę. Skrzydło jednolicie łączy się z ościeżnicą, w odróżnieniu od drzwi przylgowych. Drzwi bezprzylgowe doskonale komponują się z nowoczesnymi aranżacjami. W celu podkreślenia ich minimalistycznego charakteru najczęściej dobiera się do nich proste, dyskretne klamki.

Drzwi z nadstawką – nie tylko do wysokich pomieszczeń

Coraz częściej można spotkać również drzwi wewnętrzne z dodatkowym panelem ozdobnym w postaci podwyższonej ościeżnicy. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim w wysokich wnętrzach (np. w mieszkaniu w kamienicy, którego wysokość może sięgać nawet 4 m). Drzwi z nadstawką dobrze wyglądają również w domach, w których część dzienna zostaje zaaranżowana na wysokości dwóch kondygnacji. Pozwalają bowiem optycznie wyrównać proporcje pomieszczenia.

Drzwi w stylu eko – z wyraźnym usłojeniem

Istotnym trendem w 2018 roku jest także zwrot ku temu, co naturalne. Dużą popularnością cieszą się meble z recyklingu, dekoracje z wikliny, korzenia drzewa oraz proste drzwi pokryte fornirem z widocznym rysunkiem drewna. Usłojenie lub sęki są bowiem w pełni naturalne, a ich pozorna niedoskonałość przemawia jedynie na korzyść konkretnego modelu drzwi. Sprawia bowiem, że wystrój staje się bardziej autentyczny, a mniej wystudiowany i sztuczny.

Zobacz również inne trendy wnętrzarskie 2018 roku!