Czy biel jest praktyczna?

05 lipca 2016

Styl skandynawski, który cieszy się w Polsce ogromną popularnością, w dużej mierze opiera się na bieli. Czy jest to kolor odpowiedni do naszych wnętrz? Wiele osób uważa, że eksponuje mankamenty i jest zbyt sterylny.

Dom to miejsce, w którym toczy się życie. Choćbyśmy stworzyli najbardziej elegancką aranżację, wprost z katalogu, nie utrzymamy jej w nienaruszonym stanie, zwłaszcza jeśli wśród domowników są dzieci. Biel nie ułatwia zadania – widać na niej wszystko jak na dłoni. Są jednak rozwiązania, które pozwalają urządzić dom lub mieszkanie w oparciu o kolor biały bez uszczerbku na funkcjonalności.

Ściany w bieli

Białe ściany stanowią doskonałe tło dla innych, bardziej wyrazistych kolorów, a także dodatków bazujących na naturalnych materiałach takich, jak drewno czy kamień. To połączenie inspirowane stylem skandynawskim, w którym natura jest najlepszym środkiem wyrazu. Pomalowanie ścian na biało może jednak wzbudzać obawy przed zabrudzeniami i koniecznością ich częstego zakrywania. Rozwiązaniem są farby lateksowe. Mankamenty i nierówności są na nich mniej widoczne, a większość brudnych śladów bez problemu usuniemy mokrą ściereczką.

Białe drzwi wewnętrzne

Białe meble czy drzwi również mogą prezentować idealnie czystą powierzchnię, bez śladów palców i smug. Wystarczy wybrać odpowiedni rodzaj okleiny. – Białe drzwi wewnętrzne są bardzo chętnie wybierane przez naszych klientów – mówi Adam Hucz z firmy Invado. – Największą popularnością cieszy się kolekcja Bianco oraz, wprowadzona w tym roku, linia drzwi Versano, obydwie w białym eco-fornirze. Jest to wysokiej jakości materiał, na którym zabrudzenia czy ślady dłoni nie są tak widoczne, jak np. na drzwiach lakierowanych. Oczywiście, raz na jakiś czas warto przetrzeć skrzydła drzwiowe, ale na pewno nie trzeba tego robić codziennie – dodaje.

Śnieżnobiała podłoga

Charakterystycznym elementem dla stylu skandynawskiego są bielone deski. Prezentują się bardzo efektownie, ale u nas są przyjmowane z pewną rezerwą. Czy biała podłoga jest praktyczna, czy nie będzie się zbyt szybko brudzić? Wiele zależy od faktury drewna. Gładka, biała powierzchnia w naturalny sposób uwydatnia wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Jeśli jednak zdecydujemy się na deski o wyraźnym rysunku drewna, nie powinniśmy mieć tego problemu. Inaczej ma się sprawa z listwami przypodłogowymi. Modne są te białe i wysokie. Nie muszą mieć wyraźnej faktury, wystarczy że są pomalowane dobrą farbą, podobnie jak w przypadku ścian, łatwą do wyczyszczenia. Białe, malowane listwy przypodłogowe znajdziemy w ofercie Invado.

Marzenie o wnętrzu w bieli można spełnić. Co więcej, taka aranżacja może być w pełni funkcjonalna i komfortowa dla wszystkich domowników. Będzie stanowić doskonała bazę dla ewentualnych zmian i na pewno nie opatrzy się tak szybko, jak wnętrze w intensywnych kolorach.