Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Salon w stylu kolonialnym – jak wykorzystać egzotyczne drewno w aranżacji wnętrza?

Salon w stylu kolonialnym – jak wykorzystać egzotyczne drewno w aranżacji wnętrza?

2017-09-20 12:59

Skórzane meble i kolorystyka pełna beży oraz brązów – to właśnie z tym zazwyczaj kojarzą się klasyczne wnętrza. Jeśli jednak dodasz do nich oryginalny akcent, taki jak np. egzotyczne drewno, z łatwością stworzysz aranżację w stylu kolonialnym. Jak powinna wyglądać przestrzeń wzorowana na wystroju wnętrz z czasów Imperium Brytyjskiego? Zobacz, jak urządzić salon w stylu kolonialnym.
 
Choć czasy kolonializmu już dawno minęły, zostawiły po sobie ślad w postaci charakterystycznego stylu wnętrzarskiego. Kolonialny klimat we wnętrzu wytworzą etniczne dekoracje, takie jak kolorowe koce i poduszki w rozety czy egzotyczne pamiątki z podróży. Wszystko to jednak tylko dodatki, najważniejsze jest całe tło – ściany, drzwi oraz podłogi drewniane. Zobacz, jakie modele i wzory wybrać, aby stworzyć salon w stylu kolonialnym.

fot. Fotolia
 
Podłogi z egzotycznego drewna – podstawa stylu kolonialnego
We wnętrzach w stylu kolonialnym dominuje zazwyczaj ciemna kolorystyka inspirowana brązową korą drzew. Wykorzystaj ten nieregularny, naturalny wzór na drewnianej podłodze. Aby pozostać wiernym klasycznej aranżacji kolonialnego wnętrza, zamiast rodzimych dębowych desek wybierz drewno egzotyczne.
Merbau, jatoba czy sapella to obecnie jedne z najchętniej wybieranych materiałów podłóg drewnianych. Choć mają dosyć ciemne wybarwienie, każda z desek ma nieco inny kolor, dzięki czemu podłoga tworzy niezwykle efektowny wzór. Na każdym elemencie widać również wyraźne słoje płynnie przechodzące od ciemnego, rudego brązu po złociste i miodowe żółcie.
Podłogi drewniane egzotyczne są dodatkowo bardzo wytrzymałe. Drewno naturalnie przystosowane do zmiennych warunków bardzo dobrze znosi zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Wykazuje także bardzo dużą odporność na ścieranie, zarysowania oraz działanie wody.
 
Ściany w stylu kolonialnym – zastosuj panele ścienne
W stylu kolonialnym drewno dominuje nie tylko na podłodze i meblach. We wnętrzach w tej estetyce warto wykorzystać również panele ścienne. Czy kojarzysz je głównie z niemodną boazerią wykorzystywaną w latach 80. i 90. ubiegłego wieku? Nowoczesne deski inspirowane naturalnym drewnem prezentują się o wiele lepiej. Panele ścienne są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. W zależności od tego, jak duże masz wnętrze i jaki efekt chcesz uzyskać, wybierz panele o bardzo ciemnym wybarwieniu, np. Sosna Czarna, lub w bielonym kolorze – Olcha Turska. Pamiętaj jednak, że nie istnieje jednoznaczna zasada, która mówiłaby, że do małych salonów pasują tylko jasne deski. Wszystko zależy bowiem od ich ułożenia. Panele ścienne możesz bowiem zamontować:
  • w połowie wysokości ściany, a pozostałą część pomalować jasną, beżową lub białą farbą;
  • na jednej ze ścian lub jej fragmencie, a pozostałe ściany pomalować jasną farbą.
Fornirowane drzwi do salonu – ostatni akcent w stylu kolonialnym
Podłogi z egzotycznego drewna, panele inspirowane korą drzew – do stworzenia salonu w stylu kolonialnym brakuje jeszcze tylko drzwi w odpowiednim wybarwieniu. Aby tworzyły zgraną całość z resztą wykończenia, warto przy ich wyborze kierować się określonymi kryteriami.
Drzwi do salonu w stylu kolonialnym powinny być kolorystycznie dopasowane do innych drewnianych elementów – podłogi, ścian lub mebli.
  • Jeśli chcesz, aby drzwi wyróżniały się na tle ściany, wybierz skrzydła wykonane z ciemnego materiału z wyraźnym rysunkiem słojów – niech nawiązują do egzotycznego drewna na podłodze.
  • Jeśli zależy Ci, aby drzwi były spójne z kolorystyką ściany, dopasuj je do koloru paneli ściennych lub użytej farby.
Egzotyczne podłogi, panele na ścianach i drzwi fornirowane – teraz masz już idealną bazę do stworzenia salonu w stylu kolonialnym. Wystarczy, że wstawisz do niego masywne, drewniane meble o prostej formie oraz kolorowe dodatki w egzotyczne wzory. Do wystroju salonu kolonialnego możesz użyć też własnych pamiątek z dalekich podróży.

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na umieszczenie swoich danych osobowych zawartych w formularzu w bazie firmy DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. i wykorzystanie ich zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997 o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 133, poz.883. Dane będą wykorzystywane w celu kontaktu z Klientem wyłącznie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o.

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.)

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.