Strona główna >> Zainspiruj się - lista artykułów >> Układamy podłogę z desek na legarach

Układamy podłogę z desek na legarach

2017-07-10 11:38

Podłoga z desek na legarach może być montowana zarówno na drewnianym, jak i betonowym stropie. Tak wykończona posadzka jest elegancka, a sposób jej montażu różni się od popularnego obecnie tym, że zamiast przyklejać drewniane deski bezpośrednio do podłoża przybija się je do legarów.

fot. Fotolia

podłoga z desek

Podłoga drewniana jest naturalnie piękna i ma wielu entuzjastów – nie tylko wśród osób, które lubią rustykalne wnętrza, lecz także preferujących klasykę czy styl skandynawski.
Zastanawiasz się nad tradycyjnym ułożeniem drewnianych desek, czyli podłogą na legarach? Sprawdź, co warto wiedzieć przed przystąpieniem do prac.
 
Czym są legary?
 
Legarami nazywane są drewniane belki (najczęściej z sosny), które podtrzymują deski podłogowe. Przed montażem belki impregnuje się przed wilgocią i szkodnikami, które żerują w drewnie. Jakie wybrać drewno na legary? Nie tylko twarde, lecz także proste i pozbawione sęków oraz nierównomiernie rozłożonych słojów. Poza tym belki na legary powinny mieć szerokość nie mniejszą niż 5 cm, a grubość o 1–2 cm większą niż grubość izolacji między nimi. Co do rozstawu legarów – nie jest wskazane, żeby przekraczał 60 cm.
 
Montaż podłogi z desek na legarach
 
Drewnianą podłogę na legarach można montować na stropach drewnianych, betonowych lub stalowych belkach oraz na gruncie. W przypadku stropów z drewna deski mocuje się na legarach położonych w poprzek belek lub bezpośrednio przytwierdza się deski do belek nośnych. Ten drugi sposób stosuje się zwykle w poddaszu, które nie jest przeznaczone na cele mieszkalne, ponieważ taką podłogę trudno wyciszyć. Natomiast przy mocowaniu poprzecznym warto zastosować podkładki z filcu w miejscach mocowania belek – w ten sposób podłoga nie będzie skrzypieć. Jeżeli masz dom o konstrukcji szkieletowej, zanim zamontujesz legary musisz usztywnić strop przy pomocy płyt budowlanych OSB lub wiórowych. W sytuacji montowania legarów na stropie żelbetowym kładzie się je na podkładkach poziomujących. Natomiast jeśli zdecydujesz się na montaż podłogi z legarów na gruncie, belki muszą mieć 10–12 cm grubości. W ten sposób zmieści się pod nimi izolacja oraz będzie zapewniona odpowiednia wentylacja.


Układanie desek na legarach
 
Tak jak w przypadku każdej podłogi – również przy deskach mocowanych do legarów ważna jest odpowiednia izolacja. Najpierw na wylewce na stropie kładzie się folię paraizolacyjną, chroniącą przed wilgocią. Następnie między legarami – warstwę wełny mineralnej, która powinna wystawać ok. 1 cm ponad belki.
Deski drewniane przybija się do legarów gwoździami, prostopadle z wierzchu (wtedy będą widoczne ich łebki w deskach) lub ukośnie. Warto stosować gwoździe pierścieniowe z nacięciami, które nie wysuną się z desek w czasie eksploatacji. Zamiast gwoździ używa się także wkrętaków do drewna. Podobnie jak przy montażu paneli czy klejeniu desek do podłoża, pamiętaj o pozostawieniu 1 cm szczeliny dylatacyjnej także po każdej stronie desek na legarach. Ma ona za zadanie pozwolić klepkom swobodnie kurczyć się i rozszerzać. Jeśli deski zostałyby położone tuż przy ścianie, mogłyby zacząć się wypaczać pod wpływem wilgoci lub temperatury w pomieszczeniu. Następnie wystarczy już tylko pokryć drewno, w zależności od tego, jaki chcemy uzyskać końcowy efekt – lakierem, olejem lub woskiem.
Szukasz desek podłogowych do zamontowania na podłogę z legarami? A może chcesz przykleić je bezpośrednio do podkładu? Zobacz deski z egzotycznych i krajowych gatunków drewna na naszej stronie i wybierz te, które ozdobią podłogi w Twoim domu.

Bądź na bieżąco

Formularz zgłoszeniowy

Wypełnij formularz, nasz przedstawiciel skontaktuje się z Tobą

Imię, Nazwisko

?

?

Adres zamieszkania

?

?

Numer telefonu

?

E-mail

?

Miasto, w którym ma zostać otwarty sklep

?

Skąd Pan/Pani dowiedział się o systemie DDD?

Wyrażam zgodę na umieszczenie swoich danych osobowych zawartych w formularzu w bazie firmy DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. i wykorzystanie ich zgodnie z ustawą z dn. 29.08.1997 o ochronie danych osobowych Dz. U. Nr 133, poz.883. Dane będą wykorzystywane w celu kontaktu z Klientem wyłącznie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o.

Wyrażam zgodę na przesyłanie przez firmę DDD Dobre Dla Domu Sp. z o.o. informacji handlowych drogą elektroniczną, zgodnie z ustawą z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. z 2002 r. Nr 144, poz. 1204 z późn. zm.)

Dziękujemy za wysłanie formularza!

W najbliższym czasie skontaktujemy się z Tobą.

Dziękuję

Ta strona wykorzystuje pliki cookie. Szczegółowe informacje na temat cookie znajdziesz w polityce prywatności.