Na czym polega lakierowanie i olejowanie?

Wybrałeś podłogę z prawdziwego drewna i zastanawiasz się, który typ powierzchni jest lepszy – lakier czy olej? Od czego uzależnić wybór wykończenia podłogi? Jakie są wady i zalety każdego z nich? Jeśli szukasz odpowiedzi na któreś z tych pytań – ten poradnik został stworzony właśnie dla Ciebie!

Przede wszystkim pamiętaj, że nie ma uniwersalnego typu wykończenia podłogi nadającego się do każdego rodzaju eksploatacji. Decyzję o tym, czy wybrać podłogę lakierowaną lub olejowaną warto zatem uzależnić od kilku czynników:

  • sposobu użytkowania pomieszczenia, w którym ma się znaleźć dana podłoga oraz panujących w nim warunków;
  • wybranego przez nas typu parkietu;
  • funduszy, którymi dysponujemy;
  • czasu, który chcemy przeznaczyć na konserwację nawierzchni;
  • gustu domowników.

Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się, jaka z metod zabezpieczenia podłogi będzie dla Ciebie najlepsza.

Lakierowanie

Lakierowanie to nadal najpopularniejszy typ wykończenia podłogi. Warto poznać zarówno jego zalety, jak i wady.

Zalety lakierowania

  • Lakier można śmiało stosować na każdy rodzaj drewna – w przeciwieństwie do oleju.
  • Lakierowana podłoga jest stosunkowo łatwa w utrzymaniu. Wystarczy odkurzać ją na sucho raz na tydzień, a raz na 2-3 tygodnie przetrzeć lekko wilgotnym mopem z dedykowanym dla podłóg lakierowanych środkiem czyszczącym. Co pewien czas można również aplikować środek Wax – antypoślizgowy wosk do konserwacji i pielęgnacji podłóg lakierowanych. Poznaj także więcej produktów do pielęgnacji podłóg.
  • Lakierowanie starcza na długo. Jeśli dbasz o swoją podłogę, to proces cyklinowania i lakierowania należy powtórzyć dopiero po kilku latach.

Na czym polega lakierowanie

Sam proces jest dość czasochłonny – cyklinowanie, pokrycie podłogi kilkoma warstwami lakieru, schnięcie podłogi i wietrzenie mieszkania może potrwać nawet kilka dni. Lakierowanie można jednak przyśpieszyć, stosując lakier na bazie wody. Lakierowanie wymaga dużej wiedzy i dokładności, dlatego warto powierzyć je specjalistom. Jeśli chcesz jednak wykonać tę czynność samodzielnie, przede wszystkim pamiętaj, żeby:

  • utrzymać substancję w optymalnej temperaturze wskazanej w karcie technicznej produktu.
  • nakładać ją wzdłuż słojów drewna, w kierunku do siebie,
  • uważać, aby nie nałożyć zbyt grubej warstwy lakieru lub nie pozostawić na jego powierzchni smug.

Warto również zainwestować w specjalny aplikator, który (w przeciwieństwie do często używanego wałka) gwarantuje nam, że lakier będzie rozprowadzany równomiernie na dużej powierzchni.

Na czym polega lakierowanie i olejowanie?

Ile kosztuje lakierowanie

Na ostateczną cenę wpływa specyfika pomieszczenia oraz to, jakie materiały wybierzesz. Koszt za kompleksową usługę (układanie, cyklinowanie oraz lakierowanie m2 parkietu lub desek) waha się od 45–55 do 60–75 zł. Natomiast za samo cyklinowanie i lakierowanie zapłacisz od 30 do 45 zł/m2.
Eksperci radzą, aby uważać na firmy przesadnie zaniżające koszty usługi – może to oznaczać, że korzystają ze starego sprzętu lub rozcieńczają lakier, który po krótkim czasie zacznie się łuszczyć.

Olejowanie

Ta metoda ochrony podłogi zdobywa coraz większą popularność w Polsce. Podobnie jak w przypadku lakierowania warto pamiętać o jej plusach i minusach.

Zalety olejowania

  • Jest całkowicie naturalne w przeciwieństwie do lakierów produkowanych na bazie substancji toksycznych.
  • Gwarantuje dogłębną ochronę drewna. Nie tworzy na powierzchni drewna ochronnej, sztucznej warstwy, lecz wnika w materiał i zabezpiecza go „od środka”. Dzięki temu nadaje się zarówno do ochrony powierzchni użytkowanych normalnie, jak i obciążonych (np. parkietu tanecznego).
  • Olejowane drewno odznacza się odpornością na wilgoć.
  • Olejowana powierzchnia jest łatwa w renowacji punktowej. Wystarczy po prostu zetrzeć olej papierem ściernym o odpowiedniej grubości i nałożyć olej konserwujący.
  • Uwydatnia wygląd drewna, zwłaszcza układ i wygląd słojów.

Na czym polega olejowanie

Obecnie producenci oferują już fabrycznie zaolejowane podłogi, gotowe do użytku. Jeśli chcesz jednak kontrolować cały proces od początku do końca, to pamiętaj o kilku rzeczach.

  • Do użytku samodzielnego możesz skorzystać jedynie z metody olejowania na zimno, gdyż w przeciwieństwie do metody na gorąco nie wymaga ona specjalistycznego sprzętu, a jedynie płaskiego pędzla i szpachelki do nakładania oleju.
  • Jeśli Twoja podłoga została pokryta lakierem – zeszlifuj go. Pod żadnym pozorem nie należy nakładać oleju na zalakierowaną powierzchnię, skutkuje to bowiem reakcjami chemicznymi, które mogą zniszczyć drewno.
  • Nakładanie oleju warto rozpocząć od niewidocznego miejsca. Dzięki temu będziesz mógł określić optymalną ilość substancji oraz zobaczyć, czy odpowiada Ci kolor, jakiego nabiera drewno w połączeniu z danym olejem.
  • Pamiętaj o czasie schnięcia oleju, aby nie przegapić momentu, w którym możesz przystąpić do matowienia podłogi.
    Olej nakłada się równomiernie, okrężnymi ruchami. Po wyschnięciu oleju (co może potrwać od 6 do 12 godzin) należy zmatowić podłogę, czyli przetrzeć ją papierem ściernym o granulacji 220–220, i nałożyć drugą warstwę substancji.

Ile kosztuje olejowanie

Przy olejowaniu na zimno najpoważniejszym kosztem jest olej, którego ceny (w zależności od zawartych dodatków) wahają się od 10 do nawet 100 złotych za litr. Cena przekłada się na jakość. Skoro zależy nam na długotrwałym zabezpieczeniu, to nie warto decydować się na tani olej. Natomiast koszt olejowania na gorąco to od 60 do 90 zł/m2.

Jak widać, każdy ze sposobów ochrony drewna ma swoje plusy i minusy. Uniwersalne lakierowanie nie gwarantuje naturalnego wyglądu, które oferuje z kolei olejowanie – najdroższa ze wszystkich opisanych metod. Jedno pozostaje jednak pewne – jeśli podejmiesz decyzję, biorąc pod uwagę to, na czym zależy Ci najbardziej (estetyka, trwałość czy cena), będziesz zadowolony z końcowego efektu.