Ponadczasowe, zawsze modne i sprawdzające się w użytkowaniu wnętrza, to zadanie chyba najczęściej stawiane przed współczesnymi architektami. Choć zdarza nam się zaszaleć i z kolorami, i z nietypowymi dodatkami, lubimy oswajać przestrzeń za pomocą barw i sprzętów, z którymi czujemy się bezpiecznie. Szukamy rozwiązań, które nigdy nam się nie znudzą, a żaden z zastosowanych elementów nie stanie się wnętrzarskim wyrzutem sumienia.

Architekci radzą w takiej sytuacji sięgnąć po neutralną bazę, która stanie się tłem dla innych, zmieniających się pod wpływem czasu i mody dodatków. Aby zostać stylistą wnętrz swojego domu musimy poznać kilka architektonicznych sztuczek, dzięki którym uda nam się poskromić otaczającą przestrzeń.

Gdy czas nie gra roli

Neutralne nie znaczy nudne!

– Do najważniejszych elementów wnętrz, które przetrwają próbę czasu, należą: stonowane kolory, proste kształty i łagodne linie, brak wyraźnych kontrastów (które na dłuższą metę potrafią zmęczyć), a także sprawdzone rozwiązania materiałowe, najlepiej bliskie naturze, np. kamień i drewno – wylicza menedżer produktu Pol-Skone. – Te ostatnie doskonale komponują się z błyszczącymi lub matowymi szklanymi powierzchniami, podkreślającymi ich naturalny urok. Klasycznym rozwiązaniem, od lat stosowanym we wnętrzach, jest szklenie drzwi w prostokątne, kwadratowe lub romboidalne formy. Ożywiają one drewnianą płaszczyznę, wpuszczając do wnętrza odrobinę światła. Przykładem może być model Classic Lux, o charakterystycznym wyglądzie i ozdobnych szkleniach. Jego czystą klasyczną formę przełamują jasne barwy skrzydeł. Takie rozwiązanie sprawdzi się zarówno w tradycyjnie urządzonym lokum, jak i nowoczesnym, umiejętnie łączącym „stare z nowym”.

Drzwi, które idealnie pasują do Twojego wnętrza

Subtelne tonacje

Wśród uniwersalnych barw cieszących mieszkańców przez długie lata znajdują się z pewnością beże i brązy, które są łatwo przyswajalne i nie zgrzytają we wnętrzach. Ich nazwy przyjmują różne wariacje kojarzące się z mleczną czekoladą, kawą z mlekiem czy piaszczystą plażą, ale zamysł ich zastosowania jest jeden: oznaczają komfort, bezpieczeństwo i swobodę aranżacyjną. To z natury czerpiemy najwięcej inspiracji kolorystycznych. W takim duchu powstały też drzwi Vertigo Lux czy Nostre Lux dostępne w fornirach nawiązujących do naturalnej palety barw.

Odrobina fantazji

Gdy szukasz wnętrza, które nigdy się nie zestarzeje, nie możesz ślepo podążać za modą. Zaplanuj przestrzeń, która poradzi sobie z każdym, nawet najbardziej nietypowym dodatkiem, a przez wiele lat będziesz cieszyć się jej uniwersalnym charakterem. – Moda ma swoje lepsze i gorsze momenty, dlatego z uwagą czerpiemy z trendów, które proponują współcześni projektanci – zaznacza menedżer produktu. – Głęboki granat, butelkowa zieleń czy fuksja, swego czasu święcąca triumfy w każdej wzorniczej dziedzinie, nie zabłysną w towarzystwie, jeśli nie zapewnimy im solidnego wsparcia w postaci tła – dodaje. Podobnie sprawa wygląda z wazonem czy poduszką na sofie, które jednak z łatwością można wymienić na nowe. Z kolorem ściany, podłogą czy drzwiami może być nieco trudniej. Warto sięgnąć więc po tła, które w zależności od potrzeby wybiją lub lekko stonują kształt, barwę czy nietypową fakturę: ecru, szarość, wenge. W otoczeniu takich tonacji będziemy czuć się bezpiecznie, sprawdzą się zatem w sypialniach lub w pokojach dziennych.

Drzwi wprost dla Ciebie

Idealne zestawienia

Jeśli lubimy wytwory współczesnego designu i trudno byłoby nam zrezygnować z nich w swoim domu, poszukajmy tzw. ikon, które świetnie skomponują się z klasycznym wystrojem przestrzeni. To nie tylko fotele i krzesła opatrzone znanymi nazwiskami twórców (Philippe Starck, Arne Jacobsen czy świecący ostatnio triumfy Kenneth Cobonpue), ale również nowoczesne rozwiązania komponujące się z wnętrzem o tradycyjnym rysie. Takie materiały jak drewno czy szkło nigdy się nie starzeją. Od lat sprzyjają budowaniu klimatu we wnętrzach i – w zależności od proporcji, w jakich się pojawiają – nadają wnętrzom bardziej klasyczny lub nowoczesny charakter. Współczesne modele drzwi odzwierciedlają potrzebę łączenia różnych stylów, dzięki czemu odnajdują się w każdych przestrzeniach. Projektanci, stawiając na uniwersalizm barw, form i materiałów, pozwalają użytkownikom decydować o konkretnym modelu, bez ryzyka, że wybór będzie nietrafiony.