Urządzając kawalerkę musimy pomyśleć o maksymalnym wykorzystaniu każdego metra. Dlatego idealnie sprawdzą się w takich mieszkaniach skrzydła łamane lub przesuwne, dzięki którym zaoszczędzimy sporo przestrzeni.

Funkcjonalne urządzenie kawalerki to nie lada wyzwanie. Dlatego warto dobrze przemyśleć każdy szczegół aranżacji, wykorzystując nawet najmniejszy kawałek powierzchni. Zarówno jeżeli dobieramy do domu meble, szafki, fotele czy właśnie drzwi wewnętrzne. W przypadku tych ostatnich, w niewielkiej kawalerce, idealnie sprawdzą się drzwi łamane lub przesuwne, które wyraźnie podzielą powierzchnię na określone strefy, czyniąc ją bardziej funkcjonalną, a przede wszystkim pozwolą zaoszczędzić dodatkowe metry.

Większa powierzchnia z drzwiami łamanymi

Dzięki temu, że drzwi łamane „łamią się” w pół, nie trzeba rezerwować na nie tyle miejsca, co na tradycyjnie otwierane skrzydła. W kawalerce bowiem skrzydła klasyczne mogłyby zachodzić na półki lub inny sprzęt, co byłoby bardzo uciążliwe. Montując drzwi łamane nie ma takiego ryzyka. – Drzwi łamane po zamknięciu pozostają w witrynie, nie nakładając się na ścianę, a gdy są zamknięte, układają są równolegle do siebie, co pozwala zyskać dodatkową powierzchnię w mieszkaniu – mówi Adam Hucz z firmy Invado.

Drzwi do kawalerki

Dodatkowe metry kawalerki z drzwiami przesuwnymi

Aranżując kawalerkę – innym, równie praktycznym rozwiązaniem będzie zamontowanie drzwi przesuwnych. Pozwalają one także zaoszczędzić miejsce, a dzięki dobrze zaprojektowanemu systemowi montażu nie obniżają estetyki wnętrza. Można je nawet potraktować jak dodatkowy element dekoracyjny mieszkania. Decydując się na takie skrzydła mamy do wyboru tzw. system naścienny oraz drzwi przesuwne chowane w ścianę. Przy czym należy pamiętać, że drzwi chowane w ścianie montowane są w specjalnej kasecie konstrukcyjnej, a ich montaż należy zaplanować w trakcie większego remontu ( wymaga to dostawienia ścianki z płyt kabgfrtonowo – gipsowych, za którą będą się chować). Z kolei system przesuwny naścienny jest prostszy w montażu i można go zamontować na dowolnym etapie budowy. Tu trzeba z kolei wziąć pod uwagę fakt, że kiedy drzwi są otwarte zasłaniają kawałek ściany, w związku z tym nie można jej już za bardzo wykorzystać do celów aranżacyjnych. Zatem jak widać, dzięki tego rodzaju technologiom małe mieszkanie wciąż może być dużym polem do popisu dla różnych aranżacji. Jeżeli jeszcze zdecydujemy się na modele przesuwne czy łamane z dużymi przeszkleniami, to dodatkowo oświetlimy wnętrze i optycznie je powiększymy. A o to przecież chodzi w funkcjonalnym urządzeniu kawalerki.