Salon w stylu kolonialnym – jak wykorzystać egzotyczne drewno w aranżacji wnętrza?

Skórzane meble i kolorystyka pełna beży oraz brązów – to właśnie z tym zazwyczaj kojarzą się klasyczne wnętrza. Jeśli jednak dodasz do nich oryginalny akcent, taki jak np. egzotyczne drewno, z łatwością stworzysz aranżację w stylu kolonialnym. Jak powinna wyglądać przestrzeń wzorowana na wystroju wnętrz z czasów Imperium Brytyjskiego? Zobacz, jak urządzić salon w stylu kolonialnym.

Choć czasy kolonializmu już dawno minęły, zostawiły po sobie ślad w postaci charakterystycznego stylu wnętrzarskiego. Kolonialny klimat we wnętrzu wytworzą etniczne dekoracje, takie jak kolorowe koce i poduszki w rozety czy egzotyczne pamiątki z podróży. Wszystko to jednak tylko dodatki, najważniejsze jest całe tło – ściany, drzwi oraz podłogi drewniane. Zobacz, jakie modele i wzory wybrać, aby stworzyć salon w stylu kolonialnym.

Podłogi z egzotycznego drewna – podstawa stylu kolonialnego

We wnętrzach w stylu kolonialnym dominuje zazwyczaj ciemna kolorystyka inspirowana brązową korą drzew. Wykorzystaj ten nieregularny, naturalny wzór na drewnianej podłodze. Aby pozostać wiernym klasycznej aranżacji kolonialnego wnętrza, zamiast rodzimych dębowych desek wybierz drewno egzotyczne.

Merbau, jatoba czy sapella to obecnie jedne z najchętniej wybieranych materiałów podłóg drewnianych. Choć mają dosyć ciemne wybarwienie, każda z desek ma nieco inny kolor, dzięki czemu podłoga tworzy niezwykle efektowny wzór. Na każdym elemencie widać również wyraźne słoje płynnie przechodzące od ciemnego, rudego brązu po złociste i miodowe żółcie.

Podłogi drewniane egzotyczne są dodatkowo bardzo wytrzymałe. Drewno naturalnie przystosowane do zmiennych warunków bardzo dobrze znosi zarówno wysokie, jak i niskie temperatury. Wykazuje także bardzo dużą odporność na ścieranie, zarysowania oraz działanie wody.

Salon w stylu kolonialnym – jak wykorzystać egzotyczne drewno w aranżacji wnętrza?

Ściany w stylu kolonialnym – zastosuj panele ścienne

W stylu kolonialnym drewno dominuje nie tylko na podłodze i meblach. We wnętrzach w tej estetyce warto wykorzystać również panele ścienne. Czy kojarzysz je głównie z niemodną boazerią wykorzystywaną w latach 80. i 90. ubiegłego wieku? Nowoczesne deski inspirowane naturalnym drewnem prezentują się o wiele lepiej. Panele ścienne są dostępne w wielu wersjach kolorystycznych. W zależności od tego, jak duże masz wnętrze i jaki efekt chcesz uzyskać, wybierz panele o bardzo ciemnym wybarwieniu, np. Sosna Czarna, lub w bielonym kolorze – Olcha Turska. Pamiętaj jednak, że nie istnieje jednoznaczna zasada, która mówiłaby, że do małych salonów pasują tylko jasne deski. Wszystko zależy bowiem od ich ułożenia. Panele ścienne możesz bowiem zamontować:

  • w połowie wysokości ściany, a pozostałą część pomalować jasną, beżową lub białą farbą;
  • na jednej ze ścian lub jej fragmencie, a pozostałe ściany pomalować jasną farbą.

Fornirowane drzwi do salonu – ostatni akcent w stylu kolonialnym

Podłogi z egzotycznego drewna, panele inspirowane korą drzew – do stworzenia salonu w stylu kolonialnym brakuje jeszcze tylko drzwi w odpowiednim wybarwieniu. Aby tworzyły zgraną całość z resztą wykończenia, warto przy ich wyborze kierować się określonymi kryteriami.

Drzwi do salonu w stylu kolonialnym powinny być kolorystycznie dopasowane do innych drewnianych elementów – podłogi, ścian lub mebli.

  • Jeśli chcesz, aby drzwi wyróżniały się na tle ściany, wybierz skrzydła wykonane z ciemnego materiału z wyraźnym rysunkiem słojów – niech nawiązują do egzotycznego drewna na podłodze.
  • Jeśli zależy Ci, aby drzwi były spójne z kolorystyką ściany, dopasuj je do koloru paneli ściennych lub użytej farby.

Egzotyczne podłogi, panele na ścianach i drzwi fornirowane – teraz masz już idealną bazę do stworzenia salonu w stylu kolonialnym. Wystarczy, że wstawisz do niego masywne, drewniane meble o prostej formie oraz kolorowe dodatki w egzotyczne wzory. Do wystroju salonu kolonialnego możesz użyć też własnych pamiątek z dalekich podróży.