Jak się zrelaksować w domu i jaka aranżacja temu sprzyja?

Współcześnie coraz rzadziej odpoczywamy, a stres w pracy wpływa również na nasze ogólne samopoczucie. Jak się odstresować w przestrzeni domowej i zapomnieć o tym, co nas przytłacza? Sprawdź nasze sposoby na relaks, a jednocześnie aranżację domu, w którym wyciszysz skołatane nerwy, doskonale odpoczniesz oraz nabierzesz sił do działania.

Z artykułu dowiesz się:

  • Jak się odstresować w domu dzięki kilku aranżacyjnym sztuczkom?
  • W jaki sposób wyciszyć pomieszczenia, aby relaks w domu był udany?
  • Jak się zrelaksować, kiedy podłoga skrzypi i trzeszczy?

Jak się odstresować w zaciszu własnego domu?

Relaks w domu wcale nie jest taką prostą sprawą. Aby dobrze wypocząć, trzeba najpierw odpowiednio się do tego przygotować i zacząć od zaaranżowania idealnego miejsca, w którym będzie można zapomnieć o wszystkich troskach. Wygodny fotel, kanapa czy szezlong to oczywiście Twój must have, jednak warto pamiętać także o kilku innych zasadach. Przede wszystkim przestrzeń, która sprzyja wypoczynkowi, powinna spełniać określone wymagania kolorystyczne.

Udowodniono, że człowiek najlepiej relaksuje się w jasnym i stonowanym pomieszczeniu. Jeśli wiec planujesz swój kącik do odpoczynku, zadbaj o to, aby ściany salonu czy sypialni miały np. kremowe, beżowe lub białe odcienie. Unikaj raczej jaskrawych i rażących barw – zarówno na ścianach, jak i w kolorze mebli oraz dodatków. Zadbaj też o to, by w pomieszczeniu zachować pewną spójność. Najlepiej wybrać materiał i kolor przewodni, które będą grały pierwsze skrzypce we wnętrzu.

Kolejną kwestią jest odpowiednie oświetlenie. Lampy z lekko przytłumionym światłem będą o wiele lepsze niż rażące kinkiety czy żyrandole. Koniecznie zatroszcz się też o aurę panującą w miejscu, gdzie będziesz się relaksować. Pomyśl o delikatnym zapachu (np. kadzidełek czy naturalnych olejków podgrzanych w wodnym kominku) oraz o fakturach, jakimi będziesz się otaczać. Miękkie pledy, poduchy czy dywany, a także welurowe obicia mebli będą w sam raz, by poczuć się komfortowo. Nie zapomnij też o roślinach doniczkowych, które oczyszczą powietrze i aurę wokół Ciebie.

Jak się zrelaksować w domu i jaka aranżacja temu sprzyja?

Odpowiednie wyciszenie mieszkania, czyli relaks w domu w ciszy i spokoju

Marzysz o tym, aby wrócić po pracy do mieszkania i odpocząć w zupełnej ciszy? Możesz się zdziwić, ale spokój i komfort akustyczny w dużej mierze mogą zagwarantować Ci dobrze dobrane drzwi wewnętrzne. Skrzydła drzwiowe powinny przede wszystkim oddzielać Twój pokój relaksu od reszty pomieszczeń w mieszkaniu. Aby wyciszyć wnętrze najlepiej zdecydować się na drzwi wewnętrzne bez przeszkleń, gwarantujące prywatność. Dzięki nim relaks w domu będzie mógł trwać tyle, ile tego potrzebujesz, a hałasy z kuchni czy łazienki nie będą Ci zakłócać chwili spokoju.

Dodatkowo warto poszukać takich drzwi, które będą wyposażone w zamek z kluczem, dzięki czemu zapewnienie czasu tylko dla siebie okaże się jeszcze łatwiejsze. Przed zakupem koniecznie sprawdź też klasę akustyczną i zdecyduj się na skrzydło drzwiowe o większej dźwiękochłonności. Według specjalistów większą izolację akustyczną i lepsze wyciszenie mieszkania gwarantują tzw. drzwi bezprzylgowe, czyli takie o prostej krawędzi przylegającej do ościeżnicy w momencie ich zamknięcia.

Sposoby na relaks przy skrzypiącej podłodze

Warto pamiętać, że nie wystarczy odciąć się od hałasów z zewnątrz – często źródło nieprzyjemnych dźwięków tkwi wewnątrz pomieszczenia. Problemem może być np. skrzypiąca i trzeszcząca podłoga. Przyczyną bardzo często są np. wysychające deski, montaż podłogi na nierównym podkładzie, zbyt ścisłe lub zbyt luźne ułożenie elementów klepki czy brak dylatacji przy zbiegu ściany i posadzki. Istnieją jednak 2 proste rozwiązania, które pozwolą Ci doskonale wyciszyć pomieszczenie i zapomnieć o denerwującej, skrzypiącej posadzce.

Po pierwsze, można położyć na podłodze miękki, gruby dywan, który będzie zmniejszał nacisk wywierany na deski czy panele podłogowe, a zatem i sam hałas. Przy okazji zyskasz przytulny kącik w domu, gdzie będziesz mógł się w spokoju zrelaksować. Jeśli jednak to nie pomoże, jedynym rozwiązaniem może okazać się mały remont. Przy zmianie posadzki zwróć uwagę np. na panele korkowe czy panele winylowe, które zagwarantują Ci zarówno wysoką izolację akustyczną, jak i stylowy wygląd i trwałość na lata.