Jaką podłogę położyć w domu?

Wykończenie ma ogromny wpływ na funkcjonalność domu oraz na estetykę, w której chcesz, by był on utrzymany. Inne materiały nadają się do przedpokoju lub łazienki, a inne dobrze sprawdzą się w sypialni i pokoju dla dziecka. Poznaj najpopularniejsze podłogi wykorzystywane przez budowlańców i dowiedz się, z których najlepiej skorzystać.

Wykładanie podłogi to jeden z ostatnich etapów prac wykończeniowych. Deski, panele czy posadzki kładzie się po zakończeniu prac mokrych, kiedy w pomieszczeniu nie ma już wilgoci. W tym czasie powinieneś mieć już zakupione i przygotowane materiały do montażu. Nie jesteś pewny, co należy wybrać? Eksperci DDD podpowiadają, jaki rodzaj podłoża sprawdzi się w Twoim domu.

Podłogi drewniane – estetyczne i trwałe, ale wymagające konserwacji

Drewniane deski to materiał naturalny, całkowicie przyjazny człowiekowi. Podłogi drewniane będą dobrym wyborem zwłaszcza dla alergików. Dodatkowo naturalne deski skutecznie pochłaniają dźwięki, dlatego przydadzą się zwłaszcza w pomieszczeniach, w których słucha się muzyki lub w którym bawią się dzieci.

Ten surowiec cechuje się dużą trwałością – jest odporny na zarysowania i uszczerbki w materiale. Jeszcze bardziej wzmocnisz wytrzymałość drewnianej podłogi, jeśli będziesz ją regularnie konserwować. Zaletą tego rozwiązania jest to, że prace konserwujące można wykonać bez demontażu podłogi.

Niestety, samo położenie podłogi drewnianej jest dość problematyczne i wymaga sporych umiejętności. Nie jest to tak łatwa czynność jak w przypadku paneli z tworzywa. Deski drewniane układa się na podłożu mineralnym (beton, cement, gips).

W zależności od rodzaju drewna można je układać na różne sposoby:

  1. tradycyjny – deski z jednego rodzaju drewna układane w różne wzory, np. w jodełkę;
  2. dekoracyjny – deszczułki z różnych gatunków drewna o odmiennych barwach;
  3. laminowany – układany podobnie jak podłoga pływająca – poprzez przyklejenie do podłoża.

Podłogi drewniane są także mało odporne na wilgoć, jednak jeśli dobrze się je zaimpregnuje, to nie powinno być to dużym problemem. Niestety nie jest to także materiał najtańszy – cena parkietu drewnianego jest dużo wyższa od paneli laminowanych.

Jaką podłogę położyć w domu?

Panele podłogowe – łatwe w montażu i w atrakcyjnej cenie

Zależy Ci na szybkim i bezproblemowym montażu? Chcesz móc wybierać spośród wielu odcieni wykończenia podłogowego? Postaw na panele.

Panele podłogowe charakteryzują się różnym stopniem ścieralności. Możesz wybierać spośród paneli o klasie ścieralności od A3 do A6, przy czym najtrwalsza będzie ta o najwyższej wartości. W zakładce „Panele podłogowe” możesz skorzystać z filtrowania klasy ścieralności paneli.

Montaż paneli podłogowych jest stosunkowo prosty – ta sztuka uda się nawet bez pomocy fachowca. Materiał możesz przykleić do podłoża lub ułożyć na profil zatrzaskowy. Panele podłogowe łatwo utrzymać w czystości, nadadzą się do wielu pomieszczeń domowych.

Podłogi korkowe – ciche, bezpieczne i wytrzymałe

Innym pomysłem na wykończenie podłogi jest wykorzystanie podłoża korkowego. Specjaliści podkreślają, że jest to materiał wyjątkowo ciepły, przyjemny w dotyku. Ma właściwości antypoślizgowe, dlatego będzie wyjątkowo bezpiecznym rozwiązaniem zwłaszcza dla bawiących się na podłodze małych dzieci.

Korek to produkt ekologiczny, połowę jego składu stanowi powietrze, czemu zawdzięcza miękkość i elastyczność. Materiał charakteryzuje się również odpornością na działanie pleśni i grzybów. Z tego powodu będzie dobrym rozwiązaniem dla alergików. Panele korkowe są także łatwe w montażu, jednak w pomieszczeniach o dużej wilgotności wymagają specjalnych powłok.

Wiesz już, jaki materiał wybrać na Twoją podłogę? Odwiedź stronę DDD i zdecyduj się na ten, który najlepiej sprawdzi się w Twojej przestrzeni.