Jak dbać o drzwi z przeszkleniami?

Drzwi – podobnie jak każdy inny element wyposażenia – należy regularnie pielęgnować. Dzięki temu możesz cieszyć się pięknymi skrzydłami i sprawnym mechanizmem przez wiele lat. Wybrałeś drzwi z przeszkleniami lub w całości wykonane ze szkła i zastanawiasz się, jak je czyścić? Poznaj najważniejsze porady dotyczące pielęgnacji tego rodzaju drzwi.

Jeśli kupujesz drzwi, to z pewnością chcesz z nich korzystać minimum kilkanaście lat. Aby utrzymać drzwi wewnętrzne lub zewnętrzne – szczególnie te z przeszkleniami – w takim stanie jak tuż po montażu, powinieneś je regularnie czyścić. Podpowiadamy, jak to robić.

Jak dbać o drzwi z przeszkleniami?

Drzwi z przeszkleniami – czyszczenie okleiny lub szkła

Bywa, że przeszklenia wykorzystuje się na drzwiach wejściowych. Dzięki szybom każdy gospodarz domu może sprawdzić, kto znajduje się na podwórzu lub w pobliżu mieszkania. Przeszklenia pojawiają się także w drzwiach wewnętrznych.

Drzwi z przeszkleniami czyści się dwuetapowo. Na samym początku należy umyć okleinę lub drewno, a później – szyby.

  1. Główną część skrzydła, wykonaną z okleiny lub drewna, wystarczy delikatnie przetrzeć lekko zwilżoną szmatką. Pamiętaj, aby nie używać za dużo wody, która mogłaby wniknąć w strukturę i ją zniekształcić. Do czyszczenia okleiny nie powinno się także wybierać produktów zawierających alkohol. Środki na bazie tego składnika pozostawiają smugi, które trudno później usunąć.
  2. Szklane elementy drzwi możesz bez przeszkód myć podobnie jak okna. Uważaj jednak na zbyt dużą ilość wody. Zwróć przede wszystkim uwagę na to, żeby woda nie ściekała po szkle i nie dostała się pod okleinę. Aby tego uniknąć, najlepiej nakładać produkt do mycia szyb na ścierkę, a nie – bezpośrednio na szkło.

Czyszczenie drzwi z przeszkleniami - co i jak?

Drzwi szklane – czyszczenie

Jeszcze kilkanaście lat temu drzwi szklane były kojarzone przede wszystkim z pomieszczeniami biurowymi. Obecnie ten trend jest często spotykany także w mieszkaniach.
Szklane drzwi możesz czyścić tak samo jak okna, wykorzystując do tego ściereczki i płyn do mycia szyb.

  1. Przygotuj dwie ścierki z mikrofibry. Jedną będziesz usuwać zabrudzenia „na mokro”, a drugą – wycierać wodę, która została.
  2. Pamiętaj, żeby dokładnie wytrzeć drzwi do sucha. Inaczej pozostaną na nich widoczne smugi.

Czyszczenie drzwi – nie tylko skrzydło

Drzwi to nie tylko skrzydło. Aby cały mechanizm mógł prawidłowo działać, należy regularnie czyścić także inne elementy:

  • zawiasy – najlepiej wycierać delikatnie zwilżoną szmatką bez dodatku środka chemicznego.
  • klamki – można czyścić wodą z octem, dzięki czemu z ich powierzchni znikną ślady palców i zanieczyszczenia;
  • ościeżnicę – do czyszczenia za pomocą odkurzacza lub mokrej ściereczki.

Więcej praktycznych porad dotyczących pielęgnacji drzwi, podłogi i ścian znajdziesz na naszym blogu!